7. júla 2021

V spolupráci s travel blogerom Radoslavom Hoppejom, ktorý vedie blog Nie je túra bez Štúra, sme pripravili trojdielnu sériu článkov s tipmi na zaujímavé miesta na Slovensku. V tomto texte nájdete 5 odporúčaní na menej známe miesta na strednom Slovensku.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek. Foto: Rado Hoppej

Drevený kostol v obci Hronsek (približne 10 km od Banskej Bystrice) je jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

To, že ide o artikulárny kostol znamená, že musel byť postavený celý z dreva, bez použitia jediného železného klinca, bez hlavného vchodu do dediny, bez veže a za jeden kalendárny rok.

Kostol zaujme aj svojím interiérom. Počas jeho prehliadky sa dozviete viacero zaujímavostí, napríklad to, že v tomto kostole mal svadbu aj Andrej Sládkovič.

Most z vagóna vo Vígľaši

Most z vagóna. Foto: Rado Hoppej

Obec Vígľaš je zaujímavá unikátnym mostom z vagóna, ktorý nájdete v časti Vígľaš-Pstruša a nachádza sa nad riekou Slatina. Z centra obce to k nemu pešo trvá len pár minút. Ide o veľmi zaujímavú a jedinečnú pamiatku. Most z vagóna je vytvorený bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaný len pomocou nitov.

Reklama

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach

Vyhne. Foto: Rado Hoppej

Obec Vyhne neďaleko Banskej Štiavnice je známa vďaka svojej baníckej, kúpeľnej a pivovarníckej histórii. Vedeli ste, že v tejto obci sa nachádza najstarší pivovar na Slovensku?

Obec ukrýva nejedno zaujímavé miesto či pamiatku. Za všetky spomeniem krásnu Kaplnku Panny Márie Kráľovnej. Jej autorom je architekt Ladislav Hudec, ten je označovaný aj ako „otec ázijských mrakodrapov“. Táto kaplnka je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny. Prečítajte si ďalšie tipy, čo vidieť v okolí Banskej Štiavnice.

Travertínové jazero na Borovej hore

Travertínové jazero. Foto: Rado Hoppej

Sanatórium Borová hora vo Zvolene je miesto s veľmi špecifickou atmosférou a asi nepatrí k tým najvyhľadávanejším miestam domácich či turistov, no ak patríte k nadšencom urbanexploringu, tak toto miesto nevynechajte.

Popri viacerých schátraných budovách sa tam nachádza aj zaujímavé travertínové jazero. Ide o druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku. A jeho zaujímavosťou je aj to, že v zime nezamŕza. No nemusíte sa báť, pri návšteve tohto miesta vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Rodný dom Jozefa Kronera

Rodný domček leží za železnicou. Foto: PlanetSlovakia.sk

Obec Staškov sa nachádza v okrese Čadca a je známa predovšetkým tým, že bola rodiskom známeho slovenského herca Jozefa Kronera. V rodnom dome je v súčasnosti umiestnených viacero predmetov zo života herca, od jeho oblečenia až po rôzne ocenenia.

Neďaleko domu sa zas nachádza Chodník Jozefa Kronera, ktorý vznikol pod záštitou Spolku rodákov Jozefa Kronera v roku 2015. Jeho súčasťou je 12 umeleckých diel slovenských umelcov a výtvarníkov pod taktovkou umelca Juraja Čuteka.

Ak sa rozhodnete navštíviť rodný dom jedného z najznámejších slovenských hercov tak myslite na to, že je lepšie, keď sa človek dopredu ohlási, pretože dom nemá stále otváracie hodiny. Kontakty nájdete na webových stránkach obce.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?