1. novembra 2019

Keď chodíte po pracovných pohovoroch, môžete sa občas cítiť odradení, porazení a sklesnutí. Nie ste ale jediní. Každý človek zažije počas tohto procesu odmietnutie. Nižšie máte niekoľko motivačných myšlienok, vďaka ktorým budete pozitívni a plní energie, keď hľadanie zamestnania alebo i život sám bude pôsobiť bezútešne a beznádejne.  

25 krokov, ako poraziť problémy pri hľadaní práce a v živote

1. Každý deň považujte za nový začiatok. Nenechajte sa dohnať všetkými zlyhaniami z minulosti. Zabudnite na predchádzajúce nerozvážnosti, spory či nepriateľstvá. A taktiež na niečo, čo vám pred 13 rokmi povedal člen rodiny, čo si už poriadne ani nepamätáte, no stále sa s ním kvôli tomu nerozprávate. To je minulosť. Minulosť sa skončila. Už nie ste tou osobou. Ste človekom, ktorý žije tu a teraz.

2. Neexistujú žiadne „čo ak,“ iba „čo ďalej.“ No tak ste sa pomýlili pri výbere vysokej školy a odboru. Nemali ste mentora a ani ste neurobili veľký prelom. Musíte sa pohnúť vpred a zabudnúť na všetky „čo ak.“ Je to nový začiatok.

Firmy začínajú využívať osobnostné testy. Niekedy sa s nimi stretnete počas pohovoru, inokedy po ňom

Existuje mnoho úspešných ľudí, ktorým sa podarilo preraziť až neskôr v živote. Poučili sa z vlastných chýb a ich kariéra vystrelila. Niektorí ľudia urobili správne rozhodnutia na začiatku a teraz sa nikam neposúvajú. Váš život a kariéra sú ako maratón a nie šprint.

3. Buďte človekom, ktorým ste vždy chceli byť. Nikdy nie je neskoro stať sa takou osobou. Nežite preto, aby ste urobili dojem na iných alebo plnili cudzie sny. Ak budete mať 90 rokov, nechcete sa obzrieť späť a hovoriť si, že ste mali urobiť X, Y alebo Z. Tvrdo pracujte už teraz, aby ste vo vysokom veku mohli byť šťastným a hrdým človekom.

4. Sťažovaním sa strácate drahocenný čas. Život nie je fér, je krátky a brutálny. A na konci všetci zomrieme. Keďže to ale všetci vieme, prečo by sme sa mali zaťažovať sťažovaním a kňučaním? Nepomáha to.

Otázky na pohovoroch, ktoré zaskočia. Personalisti ich kladú z jednoduchého dôvodu

V skutočnosti sa cítite horšie a obťažujete každého, kto vás počúva. Prijmite to, čo nemôžete zmeniť a svoj čas venujte tomu, čo zmeniť môžete.

5. Neseďte a nečakajte, kým sa niečo stane. Konajte. Pričiňte sa o to, aby sa niečo stalo. Buďte asertívni a aktívni. Spať budete, keď budete mŕtvi. Vytvorte si vlastné príležitosti. Nemôžete čakať, kým vám padnú priamo pod nos. Nikto sa nestará, či zlyháte a nikto vám nevymyslí život za vás. Musíte si ho postaviť sami.

6. Zistite, čo chcete robiť so životom a kariérou. Následne pracujte na tom, aby sa vám to naozaj podarilo. Uvažovaním o svojej kariére strávte aspoň toľko času, koľko venujete sledovaniu futbalu alebo hlúpych televíznych šou.

7. Prestaňte kráčať životom ako námesační. Oceňte to, čo máte. Pracujte na tom, čo chcete mať.

8. Urobte si čas na to, aby ste ocenili krásu naokolo. Môže to byť váš partner, deti, priatelia, krásny deň alebo šteniatko. Žite pre tento moment. Nebuďte posadnutí minulosťou a ani nemajte starosti o budúcnosť. Užívajte, ceňte a vychutnávajte si všetko tu a teraz.

9. Stanovte si ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Každý deň pracujte tvrdo na dosahovaní vašich cieľov. Užitočné je posunúť sa vždy o kúsok ďalej. Usilujte sa, aby ste sa každý deň zlepšili o jedno percento.

10. V práci a živote objavte vášeň. Ak je to možné, urobte zo svojej kariéry alebo podnikania vášeň.

11. Počúvajte ľudí, keď s vami hovoria. Možno vás to prekvapí, no vo svete sú inteligentní ľudia, od ktorých sa môžete učiť. Už viete, čo viete, možno sa niečo nové naučíte od správcu, svojho otravného kolegu, zvedavého suseda alebo generálneho riaditeľa.

12. Zostaňte otvorení konštruktívnej kritike. Neberte ju však osobne a ani nedovoľte, aby bola prekážkou. Odporúčaní sa držte v prípade, že budú vyhovovať vašim cieľom.

13. Buďte pozitívni, pretože…prečo nie? Je to rovnako jednoduché, ako byť negatívni. No je to oveľa zdravšie a vy i všetci naokolo sa budú cítiť lepšie.

14. Neohovárajte ľudí a ani nešírte klebety. Takým spôsobom len strácate čas a tiež energiu.

15. Buďte k ostatným úprimní. Alebo im aspoň neklamte.

16. Buďte empatickí, chápaví, starostliví a súcitní. Nikdy totižto neviete, čím si niekto iný prechádza, alebo čo všetko musí vydržať.

17. So zášťou a hnevom voči iným ľuďom je príliš veľa práce. Odpustite preto tým, ktorí vám v minulosti robili zle. Lepšie vám bude s väčším počtom priateľov a menším počtom nepriateľov.

18. Správajte sa k vrátnikovi tak, ako ku generálnemu riaditeľovi. Pokúste sa vytvoriť skutočné, autentické spojenie s ľuďmi okolo vás, vrátane cudzincov, priateľov, rodinných príslušníkov a kolegov.

19. Urobte dobrý a láskavý skutok raz denne. Pomôžte ostatným v núdzi alebo ľuďom, keď to najmenej očakávajú. A to úplne bez dôvodu.

20. Bojujte proti prokrastinácii. Tá je totiž nepriateľom všetkých vašich plánov.

21. Neporovnávajte sa s ostatnými. Budete kvôli tomu len žiarliť a zažijete sklamanie. Porovnávajte sa iba s osobu, ktorou ste boli včera.

22. Skúšajte nové veci. Prestaňte sa držať rutín a komfortných zón.

23. Neuspokojte sa. Snažte sa stať najlepší v tom, čo robíte. Čo aktuálne robíte? Zlepšuje to váš život? Je možné, aby ste robili niečo produktívnejšie?

24. Nájdite si mentorov a životných koučov, ktorým na vás záleží a môžu vám pomôcť. Požiadajte ich o úprimnú spätnú väzbu a konštruktívnu kritiku, ktorá vám pomôže stať sa tým, kým chcete byť.

25. Oplaťte to tým, že budete mentorovať ostatných. Tým im pomôžete žiť najlepšiu verziu ich života.

Posledná myšlienka: ak sa mýlim v niektorom kroku alebo aj vo všetkých, stále si môžete povedať, že ste sa aspoň pokúsili vyvinúť úsilie na zlepšenie svojho života a kariéry.

Prispievateľ Jack Kelly píše pre Forbes.com o pohovoroch, kariérach a platoch. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk