5. apríla 2021

Každý hľadá najrýchlejšiu a najľahšiu cestu ku šťastiu. Je to to, čo nás ľudí poháňa. Dúfame, že nájdeme skratku, ktorá nás do cieľa dostane, nech je to majetok, láska alebo sláva.

Až tam budeme, budeme šťastní. O tejto ceste som čítal mnoho kníh a pár aj napísal. Spokojný som však nebol. Hľadal som preto odpoveď tak, že som sa obklopil úspešnými ľuďmi. Ľuďmi, ktorí svoje ciele dosiahli. Majú peniaze, sú známi, majú slobodu robiť, čo chcú. Mali by byť stelesnením šťastia, ale nie sú.

Nedá sa povedať, že by boli šťastnejší ako ktokoľvek iný.

Nedávno som robil prieskum týkajúci sa jednej investície a mal som možnosť stráviť čas s jedným investičným partnerom. Mal všetko – milujúcu rodinu, finančný úspech, všetky „hračky“, ktoré si dokážete predstaviť. Nemusí pracovať už ani deň, ale – zakladá ďalšiu firmu. Spýtal som sa ho, prečo radšej neleží na pláži.

Jeho odpoveď bola rovnako jednoduchá ako zásadná. To, vďaka čomu je šťastný, je plnenie cieľov a učenie sa nových vecí. Bola to jednoduchá poznámka, ale súčasne objav, ktorý som hľadal. Šťastie nepochádza z toho, že prídete do cieľa, ale z tej cesty. Z pokroku smerom k cieľu. Je úmerné osobnému rastu.

Reklama

Nastavenie na rast a na stabilitu

Ľudia, ktorí myslia na stabilitu (fixed mindset) väčšinou nechcú zmenu. Sú prirodzene konzervatívni, v tradičnom zmysle slova, ťažko sa im prekonávajú prekážky, na ktoré prirodzene natrafia. Zmene odporujú, nechcú sa učiť. Nemajú záujem zlepšovať sa a radšej svoje pozície obhajujú. Sú bojazliví, defenzívni a často aj nešťastní.

Naopak, ľudia, ktorí sú nastavení na rast, sa snažia o zlepšovanie samých seba. Majú schopnosť realisticky zhodnotiť, kde sa nachádzajú, akceptovať svoje nedostatky a zlepšiť svoje správanie.

Jednotlivci s rastovým nastavením majú schopnosť dokázať, že sú si vedomí svojej hodnoty a vedia si aj odpúšťať vlastné zlyhania a problémy vidia ako príležitosti na rast.

Výsledkom je, že sa neboja nových príležitostí a výziev. Zmeny si užívajú a zameriavajú sa na postupné zlepšovanie, nie na výsledok. Ľudia s rastovým nastavením sú šťastnejší, spokojnejší, zmierení so samým sebou.

Hodnota samého seba

Keď vidíme, aké benefity má rastové zmýšľanie, prečo sa toľko ľudí vracia k stabilite?

Odpoveď je jednoduchá: zo strachu.

Keď sa primkneme k stabilite, akceptujeme vlastný strach a neistotu. Videl som to mnohokrát aj v podnikaní. Ľudia s takýmto myslením sú lakomí, krátkozrakí, večne nešťastní, lebo sa boja rastu. Niekedy si neveria, niekedy sa boja problémov, ktoré prináša rast.

Tak či onak im to spôsobuje problémy.

Ako spoznáte, či ste prvý alebo druhý typ? Pozrite sa na to, ako sa zotavujete z problémov?

Ľudia, ktorým ide o stabilitu, vinia druhých alebo samých seba. Na to, že by mohli sami rásť, nepomyslia, čo vedie k negativite, zlosti a smútku.

Rastoví ľudia sa z chýb vedia učiť. Nie že by ľahšie prijímali neúspech, ale vedia vďaka nemu rásť. Majú schopnosť identifikovať, akceptovať a prekonať vlastné zlyhania.

Nájdite rovnováhu

Ľudia, ktorí ju nemajú, majú prirodzenú tendenciu nadhodnocovať svoju hodnotu a schopnosti. To v lepšom prípade vedie k falošnej spokojnosti, v horšom k tomu, že na nich iným nezáleží. Tí druhí dokážu vyvážiť realistický prístup k vlastným zlyhaniam a optimistický pohľad na svet.

Nezáleží na tom, koľko zarábate, akí ste slávni, koľko máte vecí. Stále môžete byť nešťastní, stále môžete naháňať šťastie, ktoré vám uniká. Ak sa viete na seba pozrieť z nadhľadu, viete si odpustiť a viete sa zlepšovať, získate túžbu a odvahu dosahovať nové ciele. Vďaka tomu zažijete magický pocit, že sa približujete k svojmu cieľu.

Dámy a páni, krôčiky vpred, to je to, v čom sa skrýva skutočné šťastie a spokojnosť. Skúste to a užite si to.

Autor článku Chris Myers píše pre Forbes.com o svojich skúsenostiach zakladateľa startupu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?