6. augusta 2021

S počúvaním je to podobné ako s inteligenciou  – takmer každý si myslí, že je nadpriemerný, aj keď je to nemožné. Schopnosť počúvať je niečo, v čom chcete vynikať. Dobrou správou je, že sa v nej dá zdokonaľovať.

Štúdia, uskutočnená na Univerzite Georgea Washingtona, ukázala, že počúvanie môže ovplyvniť až 40 % pracovného výkonu lídra.

V práci sa toho toľko narozpráva, že sa naskytne veľa príležitostí dobre počúvať. Rozprávame sa, aby sme poskytli spätnú väzbu, vysvetlili pokyny a oznámili termíny. Okrem hovorených slov existujú aj neoceniteľné informácie, ktoré je možné dešifrovať pomocou tónu hlasu, reči tela a aj toho, čo sa nehovorí.

Inými slovami, ak nebudete mať otvorené uši (a oči), môže vás to vyradiť z hry.

Ako sa naučiť počúvať?

Väčšina ľudí si myslí, že ich schopnosť počúvať je na úrovni, na akej má byť, aj keď v skutočnosti to tak nie je. Štúdia na Wright State University skúmala viac ako 8 000 ľudí z rôznych oblastí a takmer všetci sa považovali v počúvaní za rovnako dobrých, ak nie lepších, ako ich spolupracovníci. Už intuitívne vieme, že mnoho z nich sa mýli.

Reklama

Efektívne počúvanie je niečo, čo sa rozhodne dá naučiť a osvojiť si. Aj keď sa vám možno pozorné počúvanie zdá ťažké a v určitých situáciách nudné alebo nepríjemné, neznamená to, že ho neviete použiť. Musíte len vedieť, na čom zapracovať. Nasledujúce jednoduché stratégie vám v tom pomôžu.

1. Sústreďte sa.

Najväčšou chybou väčšiny ľudí je, že sa príliš sústredia na to, čo odpovedia. Alebo sa zamýšľajú nad tým, ako ich to, čo počujú, ovplyvní. To má za následok, že neregistrujú slová smerované na nich.

Napriek tomu, že slová počujú nahlas a zrozumiteľne, význam sa stráca. Sústrediť sa možno znie ako jednoduchá rada, ale nie je to také jednoduché. Naše myšlienky môžu byť neuveriteľne rozptyľujúce.

2. Odložte telefón.

Je nemožné pozorne počúvať a zároveň kontrolovať mobil. Nič nevyruší ľudí viac, ako keď sa počas konverzácie pozeráte na telefón. Hoci ide len o krátku správu alebo rýchly pohľad na obrazovku. Keď sa odhodláte ku konverzácii, sústreďte všetku svoju energiu na ňu. Uvidíte, že rozhovory sú príjemnejšie a efektívnejšie, keď sa do nich naplno zapojíte.

3. Klaďte správne otázky.

Ak kladiete otázky, dokazuje to, že nielen pozorne počúvate, ale že vám záleží na tom, čo hovoria. Budete prekvapení, koľko rešpektu a uznania si získate kladením správnych otázok. Okrem overenia toho, čo ste počuli, by ste taktiež mali klásť otázky zamerané na získanie dodatočných informácií.

Otázky ako „Čo sa dialo potom?“ a „Prečo to povedal?“ sú dobré príklady. Kľúčom je uistiť sa, že vaše otázky skutočne prispejú k porozumeniu rečníka a neodkláňajú konverzáciu na inú tému.

4. Praktizujte reflexívne počúvanie.

Tento termín použil psychológ Carl Rogers na opis stratégie, pri ktorej parafrázujete význam toho, čo ste počuli, aby ste sa ubezpečili, že ste si slová rečníka interpretovali správne. Týmto spôsobom dáte rečníkovi príležitosť objasniť, čo chce povedať.

Pri reflexívnom počúvaní nestačí len jednoducho opakovať to, čo vám bolo povedané. Používajte vlastné slová a ukážte tak, že ste informácie skutočne absorbovali.

5. Používajte pozitívnu reč tela.

Keď si uvedomíte svoje gestá, výrazy a tón hlasu (a uistíte sa, že sú pozitívne), bude vaša konverzácia oveľa príjemnejšia. Používanie nadšeného tónu, udržiavanie očného kontaktu a naklonenie sa k osobe, s ktorou konverzujete – to je pozitívna reč tela, ktorú používajú skvelí poslucháči. A v konverzáciách pomôžu prelomiť ľady.

6. Nesúďte.

Ak chcete byť dobrým poslucháčom, musíte mať otvorenú myseľ. Robí vás to prístupným a zaujímavým pre ostatných. Nikto nechce viesť rozhovor s niekým, kto si už dopredu vytvoril názor a nie je ochotný počúvať.

Mať otvorenú myseľ je zásadné hlavne na pracovisku, kde otvorenosť znamená prístup k novým myšlienkam a pomoci. Aby ste odstránili predsudky, musíte sa na svet pozrieť očami druhých. To neznamená, že musíte veriť tomu, v čo veria oni, alebo schvaľovať ich správanie. Zachovajte si otvorenú myseľ, aby ste skutočne porozumeli tomu, čo hovoria.

7. Buďte ticho.

Ak sa nepýtate, aby ste niečomu lepšie porozumeli, alebo nekladiete overujúce otázky, nemali by ste hovoriť vôbec. Odvádzate tým svoju pozornosť od rečníka a zmenou témy dávate najavo, že svoju konverzáciu považujete za dôležitejšiu.

Nemali by ste zasahovať do rozhovoru tým, že budete neustále ponúkať riešenia rečníkových problémov. Nedávate mu tak priestor na to, aby to sám vyriešil. Je to v podstate spoločensky prijateľnejší spôsob, ako povedať: „Dobre, chápem to. Už môžeš prestať!“ Efekt je rovnaký.

Život je uponáhľaný a zdá sa, že každý deň ubieha čoraz rýchlejšie. Všetci sa snažíme urobiť milión vecí naraz a niekedy to vyjde. Avšak aktívne a efektívne počúvanie nie je niečo, čo môžete robiť za behu. To si vyžaduje vedomé úsilie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?