7. októbra 2019

Každý, koho ste doteraz v živote stretli, vás vníma inak. Bez ohľadu na to, čo hovoríte alebo robíte, si o vás ľudia urobia jedinečný názor alebo obraz. Presne preto sa riadim niekoľkými zásadami. Po prvé, nikdy nesúdiť osobu na základe názoru niekoho iného. 

Len si to predstavte. Jeden človek vám opisuje druhého. Keď ho však osobne stretnete vy, tak si uvedomíte, že na neho ten opis vôbec nesedí. Každý príbeh má dve strany. Nuž a predsudky zatemnia každý názor a len zriedkavo sú nezaujaté.

Neberte názor iných príliš vážne

Ak o vás niekto poza chrbát hovorí negatívne veci, ktoré by ste si tvárou v tvár vedeli vysvetliť, tak to nechajte tak. Nestojí to za váš čas. Ako povedal podnikateľ Gary Vaynerchuk: „Názorom iných ľudí na mňa prikladám nulovú hodnotu, pretože ja viem, kto som. Môžete povedať to isté?“

Je čas vyriešiť otázku: Ako zvládnuť toxické pracovné prostredie?

Nedovoľte, aby sa vo vašej hlave rozprúdila debata, nepredstavujte si, čo by ste týmto ľuďom povedali, ak by ste ich videli. Vôbec o nich nepremýšľajte. Ak vám niekto takto krivdí a rozpráva o vás veci, ktoré nie sú pravdivé, tak to jednoducho nechajte tak. Pozdvihnite sa nad to.

Sami sa držte toho, že nebudete o ľuďoch za ich chrbtom hovoriť nič, čo by ste im nepovedali priamo do očí. Len si pomyslite na všetkých, ktorých poznáte, ktorí radi klebetia a negatívne hovoria o ostatných. Nenechajte sa zmiasť tým, že ste výnimkou a že ohovárajú len vás. Myslite na to, že takéto osoby skrátka milujú drámu a radi šíria klebety a negativitu. Možno chcú niečo dokázať, cítia, že im niekto ukrivdil, alebo jednoducho sami nie sú šťastní. To však nie je váš problém. Skutočne šťastní ľudia nepotrebujú zhadzovať druhých.

Ako vytrénovať váš mozog, aby bol pozitívny a nie negatívny

Vy však vo svojom živote asi nemáte priestor pre podobné toxické veci. Preto sa nepridávajte sa do takýchto debát a skrátka odíďte preč. Nechcete predsa, aby vás ostatní vnímali ako človeka, ktorý o druhých hovorí poza chrbát. Nechcete stratiť dôveru tých, ktorých si vážite. Ak musíte hovoriť o ľuďoch, ktorí na mieste práve nie sú, hovorte len pozitívne veci! Buďte majákom pozitivity a žiarte jasnejšie ako kritici.

Zvážte, čo máte pod kontrolou

Ak viete, že každý, koho stretnete, vás bude vnímať inak ako hocikto iný, ako teda dosiahnete, aby vás všetci ľudia mali radi? Verte, že to sa vám nepodarí. Je to totiž nemožné a takáto snaha je len strata času. Ukážte mi niekoho, koho majú všetci radi a komu rozumejú. Taký človek neexistuje.

Preto zvážte, čo máte pod kontrolou a čo nedokážete ovplyvniť. Nedokážete ovplyvniť názory ostatných na vás, no pod kontrolou máte vlastné činy. Ak sú teda správne, ak dokážete vysvetliť každé svoje rozhodnutie, tak to nechajte tak. Prečo sa vlastne staráte o to, čo si o vás ostatní myslia? Slovami Jürgena Klinsmanna, futbalového manažéra: „Nie som tu, aby ma mali ľudia radi. Som tu, aby som odviedol dobrú prácu.“

Je jednoduché kritizovať. Je ľahké vyjadriť svoj názor. Ako spieva spevák Marlon Williams: „Všetci majú čo povedať.“ Pre niekoho je jednoduché myslieť si, že vie všetko najlepšie. Pre niekoho je ľahké odsúdiť človeka ako podradného, hlúpeho alebo bezohľadného. Pre niekoho je jednoduché myslieť si, že keby bol vo vašej koži, tak by odvádza lepšiu prácu. Pravdou však je, že svoj život žijete jedine vy a len na vašom názore záleží.

Ak o vás niekto hovorí poza chrbát, tak svoj čas a mozgový priestor vynakladá na premýšľanie o vás. V podstate to teda je len strata života. Stratégia produktivity podľa obchodníka Dereka Siversa spočíva v tom, aby ste si predstavili, že hodina vášho času stojí 500 eur. Niekto, kto by pre vás mohol byť bezvýznamný, svoj čas trávi premýšľaním a rozprávaním o vás. Ak toto všetko zoberiete do úvahy, tak by vám to mohlo vlastne lichotiť.

Len nechajte, aby si všetci mysleli, čo len chcú. Koho to zaujíma? Kritikom nikdy nikto nepostavil pamätník. Tí, ktorí nemôžu, by nemali stáť v ceste tým, ktorí môžu. Kulturista Ronnie Coleman povedal: „Každý chce byť kulturistom, no nikto nechce dvíhať ťažké váhy.“ Vlk predsa neprebdie noc pre názor ovce.

Kritizovať ostatných je jednoduché

Je ľahké kritizovať ostatných, no nie je ľahké robiť všetko dokonale. Najmä ak máte väčšie plány, než si väčšina ľudí dokáže predstaviť. Nie je jednoduché byť takýmto víťazom. To predsa viete. Nepotrebujete súhlas všetkých a určite nepotrebujete, aby vás mali všetci radi.

Všetko, čo robíte, by ostatní urobili inak. Ale koho to zaujíma, že? Ste predsa skúsení. Viete, čo robíte. Choďte za svojimi cieľmi. Nad všetko sa pozdvihnite a odmietnite sa zapojiť do debát poza chrbát. Nechajte to tak. Prestaňte sa zaoberať tým, čo si myslia ovce, a nenechajte sa stiahnuť z cesty ľuďmi, ktorí sami žiadnu nemajú.

Prispievateľka Jodie Cook píše pre Forbes.com o podnikaní, šťastí a životnom štýle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk