19. augusta 2020

Milosrdná lož ako únik pred nepríjemnou konverzáciou. Prečo teda otázku ako sa máš vôbec kladieme, keď na ňu nechceme a nedostaneme úprimnú odpoveď? Nemusí to tak byť vždy, existujú jednoduché alternatívy, vďaka ktorým odpovieme pravdivo a žiadna zo strán sa nebude cítiť nepríjemne.

„Ako sa máš?“ 

„Dobre, ďakujem. A ty?“

Najzákladnejšia forma small talku, ktorá v niektorých kultúrach už dokonca nahrádza aj pozdrav. Miestami otravné a neoriginálne slová na úvod sa snažíme nahradzovať originálnymi variantmi, no čo by sa stalo, ak by zrazu boli všetci úprimní a odpovedali podľa skutočných pocitov a nie na základe toho, čo sa od nich očakáva? 

55 vecí, ktoré môžete ľuďom položiť namiesto otázky „Ako sa máš?“

Reklama

Samozrejme, využiť milosrdnú lož a tým sa vymaniť zo small talku býva často pre človeka, ktorý takúto otázku dostane, lákavé. Nemá chuť sa o svoje pocity deliť s ľuďmi, ktorí mu nie sú blízki alebo jednoducho ich nechce zaťažovať svojimi pocitmi. Mať psychické problémy je niečo, s čím sa človek ťažko delí s okolím.

S úprimnosťou v tomto prípade totiž automaticky prichádza zvedavosť opačnej strany. „Prečo sa nemáš dobre?“, „Čo sa deje?“, „Môžem ti pomôcť?“.  V lepšom prípade je nadväzujúci záujem úprimný a človeku môže neraz zachrániť doslova život, no v mnohých prípadoch len predlžuje utrpenie opytovaného v nepríjemnom rozhovore. 

Kultúrna konvencia

„V zásade je otázka aj odpoveď ‚Ako sa máš? – Dobre‘ kultúrne zaužívanou konverzačnou výmenou a väčšina ľudí chápe, že je to v danom kontexte myslené len formálne a že realita môže byť iná,“ vysvetľuje pre Forbes klinická psychologička Lenka Rušarová.

Navyše, takúto odpoveď dávajú buď ľudia, ktorí o sebe neradi rozprávajú, sú neradi v centre pozornosti, alebo ľudia, ktorí nechcú byť na druhým príťaž. Prípadne ľudia, pre ktorých je odpoveď „dobre“ únikovou cestičkou z konverzácie.

V každom prípade je dôležité uvedomiť si, že ak neodpovieme úprimne, nedopustíme sa klamstva. Podľa Rušarovej totiž ide často len o zdvorilostné otázky, položené v rýchlosti, a bolo by nemiestne rozpitvávať nuansy svojho života.

Otázke “ako sa máš” odzvonilo. Skúste 5 pozitívnejších alternatív

„Niekedy odpoveď ‚dobre‘ v preklade vlastne znamená ‚ďakujem za opýtanie, bavme sa o niečom inom‘. Inokedy znamená ‚mám sa zle, ale s tebou o tom nechcem hovoriť‘,“ vysvetľuje. Ako teda rozlúsknuť oriešok najznámejšieho small talku tak, aby boli spokojné obe strany? 

1. Zamyslime sa, v akom kontexte je otázka položená. 

O tom, či je vhodné práve rozoberať naše mentálne rozpoloženie, zlú náladu či depresiu, nerozhodujeme len my, ale aj opačná strana. Pred odpoveďou by sme si preto mali vyhodnotiť, či ju naozaj zaujíma pravda a či má čas, respektíve mentálnu kapacitu s nami daný problém riešiť.

V prípade, že máme pocit, že sa o nás daná osoba naozaj zaujíma, môžeme posunúť konverzáciu do hlbšej roviny aj byť úprimný. 

2. Záujem je, ale chceme sa zdôveriť aj my?

Ešte pred tým, ako sa rozrozprávame, mali by sme si uvedomiť nielen to, či má druhá strana záujem, ale aj, či to naozaj chceme aj my. Kto je tento človek? Dôverujeme mu? Chceme sa mu zdôveriť? A čo nám táto konverzácia prinesie — úľavu alebo nám naopak priťaží?

Sú situácie, keď nám nie je dobre a chceme, aby to druhý vedel — očakávame buď záujem a podporu, alebo niekedy aj konkrétnu pomoc. V takejto situácii je užitočnejšie priamo povedať, že nám nie je dobre, a vysvetliť, čo potrebujeme. Druhý vie, aká je realita a podľa svojich možností zareaguje,“ vysvetľuje Rušarová. 

3. Nechceme sa zdôveriť, ale ani klamať.

Ako sme už naznačili, ak na otázku „ako sa máš“ neodpovieme úplnú pravdu, neznamená to, že automaticky klameme. S pravdou môžeme ísť von aj bez toho, aby konverzácia pokračovala ďalej. Psychologička v tomto prípade radí využiť nasledovné konverzačné tipy: „nechcem ťa klamať, že sa mám dobre, ale ani zaťažovať“ alebo „nemám sa veľmi dobre, ale nerozoberajme to teraz“ či „teraz som v ťažšej situácii, ale netráp sa, zvládnem to“ a podobne.  

Preto najbližšie, ak vám niekto túto navonok nevinnú otázku položí, skúste sa pred automatickou odpoveďou zamyslieť, čo poviete. Je rok 2020 o odtabuizovanie tém mentálneho zdravia sa denne snažia odborníci, ale aj aktivisti, preto odpoveď na to, „ako sa máš“, nemusí byť automaticky len „dobre“. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?