26. októbra 2021

„Život môže byť krásny, ak si ho takým spravíš.“ Znie vám to ako prázdna fráza? Možno, ale keď to povedal Eddie Jaku, existuje pádny dôvod mu veriť.

Kedysi sám sebe sľúbil, že sa bude každý deň usmievať. Bolo to po tom, ako prežil ako židovský mládenec z Lipska koncentračné tábory Buchenwald a Osvienčim a pochody smrti.

„Necítim nenávisť k nikomu. Nenávisť síce môže zničiť vašich nepriateľov, ale podľahnete jej vy,“ povedal na prednáške v rámci Ted Talku v Sydney, kam po vojne emigroval.

Mužovi, ktorý sa kedysi volal Abraham Jakubowicz, nacisti zavraždili rodinu aj priateľov. On sa však zaprisahal, že keďže prežil, má povinnosť byť spokojný, nápomocný, zdvorilý a láskavý. A tiež, že už nikdy nevkročí na nemeckú pôdu. Všetky svoje sľuby dodržal.

Maják v temnote

Krátko po oslobodení sa oženil a s manželkou Florou prežil 75 spoločných rokov. Venovali sa podnikaniu v realitách, neskôr sa Eddie stal rečníkom, ktorý tvrdí, že „nebol naozaj šťastný, kým sa mu nenarodil prvý syn“.

Reklama

Jeho kniha Najšťastnejší človek na zemi, ktorá vyšla aj v slovenčine, môže zafungovať ako maják v temnote. Začnete vďaka nej oceňovať aj zdanlivé maličkosti a kvalita vášho prežívania sa posunie smerom nahor.

Autor tvrdí, že nikto z nás nie je obeťou svojho osudu. Od niekoho by také prehlásenie možno znelo nepatrične. Od človeka, ktorý strávil sedem rokov v koncentračných táboroch, je to apel.

Záleží na činnosti každého nás

„Všetci sme súčasťou spoločnosti. Preto na činnosti každého z nás záleží. Nájdite zmysel v tom, čo robíte. Vaša snaha môže ovplyvniť aj tých, ktorých vôbec nepoznáte,“ píše Eddie Jaku vo svojej autobiografii, ktorú vydal vlani pri príležitosti svojich stých narodenín.

Pred pár dňami Jaku vo veku 101 rokov umrel. Jeho odkaz vás nenúti hanbiť sa za to, že sa cítite biedne, aj keď máte zdanlivo všetko, ako mnoho iných motivačných kníh. Vyzýva k hľadaniu zmyslu v čase, ktorý v živote máme a vďačnosti za to, čo nás v ňom teší.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?