10. apríla 2021

Možno ste už vyčerpaní z neustáleho rozprávania o tom, ako treba ostať pozitívny. Nie vždy je to reálne. No byť pozitívnym znamená tiež udržať si určitú perspektívu – vidieť situáciu reálne a nie zaujatú verziu pravdy.

Často sme na seba prísni a automaticky predpokladáme, že nám niečo išlo zle a očakávame ten najhorší scenár. Aj keď to tak s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nie je. Úspešní ľudia sa snažia vnímať realitu. Udržiavajú si istú perspektívu a snažia sa zostať pozitívni. Tu sú tri spôsoby, ktoré vám v tom pomôžu:

1. Pozerajte sa na les, nie na stromy.

Keď niečo nejde podľa vašich predstáv, často sa sústredíte najmä na to, čo sa pokazilo. Zameriavate sa na vetu, ktorú ste chceli povedať inak, alebo sa trápite nad nie príliš dobrou spätnou väzbou, ktorú ste nedávno obdržali.

Malý prvok nejakého procesu alebo časť projektu s najväčšou pravdepodobnosťou vašu kariéru nepotopí. Myslite teda na väčší obraz. Pamätajte na kontext, v ktorom pracujete.

2. Usmievajte sa.

Keď ste presvedčení o tom, že ste urobili chybu, môžete sa cítiť skleslo. Možno máte pocit, že je ťažké byť šťastný a len tak sa usmievať. No skúste to. Výskum ukazuje, že úsmev nám pomáha navodzovať pozitívne emócie a znižuje hormóny vyvolané stresom, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Reklama

Naša rada: Usilujte sa o úsmev alebo vedome vyhľadávajte situácie, ktoré vám ho zvyknú navodiť. Usmejte sa, aby ste si pripomenuli, že je všetko v poriadku.

3. Nezaoberajte sa tým, čo je mimo vašej kontroly.

Poučte sa zo svojej chyby či nepríjemnej situácie a pokúste sa ísť ďalej. Je toho len veľmi málo (ak vôbec), čo môžete urobiť, aby ste napravili udalosti z minulosti. Navyše ak sa sústredíte len na minulé chyby, môže to výrazne narušiť vaše súčasné zameranie a produktivitu. Poučte sa z minulosti, no pokúste sa svoju efektivitu presmerovať na súčasnosť a pokračujte ďalej.

Byť pozitívnym môže byť niekedy ťažké. Zachovanie perspektívy je však rozhodujúce pre to, aby ste sa posunuli vpred s jasnou mysľou, istotou a správnym zameraním.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je prispievateľka Avery Blank.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?