13. augusta 2021

Štyridsaťtri rokov je skvelý vek na to, aby ste obrátili svoj život naruby a začali si plniť sny. Vlastne, tak ako každý iný vek. Príkladom je dnes 50-ročná kanadská dizajnérka e-learningových kurzov Tammy Perry. Svoj vytúžený život odštartovala vo veľkom štýle – cestou na motorke naprieč Amerikou.

Zlomom v jej živote bola manželská hádka o vankúš. Vtedy si totiž Tammy uvedomila, že nežije taký život, aký chce, a že s tým musí niečo urobiť. Nový život jej síce priniesol aj niekoľko sklamaní, no nemenila by ho.

„Keď čakáte, že sa stanú dobré veci, vážne sa stanú. Vidím, ako do seba všetko zapadá a ako sa všetko vzájomne ovplyvňuje. Vidím, ako zmeny, ktoré som na sebe vykonala, majú reťazovú reakciu na všetky moje vzťahy. Naučila som sa, že som zodpovedná za svoj život. Len veľmi málo vecí sa mi prihodí, väčšina života je dôsledkom mojich rozhodnutí a reakcií. Je ťažké to vidieť, keď je človek zaneprázdnený vinením sveta za svoj život.“ 

Matka troch detí je, ako už matky bývajú, schopná a vie si vždy poradiť. Načasovanie rozhodnutia postaviť svoj svet na hlavu dnes komentuje čínskym príslovím: „Najlepší čas na zasadenie stromu bol pred dvadsiatimi rokmi. Dnes je ten druhý najlepší.“

Nový štart nevyšiel

Tammy Perry sa v roku 2004 presťahovala so svojou rodinou do kanadského Newfoundlandu – aby boli bližšie k vážne chorým rodičom jej manžela. Na financovanie sťahovania a nový štart použila rodina všetky svoje úspory.

Reklama

„Bol to boj, obaja sme s manželom pracovali na voľnej nohe a vychovávali tri deti. Nikdy sme nemali dosť peňazí na cestovanie, ani na to, aby som navštívila moju rodinu. Trvalo niekoľko rokov, kým sme sa postavili späť na nohy. A popri mojej práci ako freelancerka som začala chodiť do normálnej práce od ôsmej do štvrtej,“ spomína.

Na motorke jazdí od svojich 14 rokov. Foto: Ritche Perez

Päťročnica na plnenie snov

Tammy neskôr počas hádky o vankúš, v ktorej, samozrejme, o ten vankúš išlo až na poslednom mieste, pochopila, že nie je šťastná. A rozhodla sa to zmeniť. Začala tým, že si povedala, čo v živote dosiahla a čo by skutočne chcela. Prišla s päťročným plánom, ako to získať.

„Chcela som vidieť svet a žiť pokojnejší život. Na to som si ale najskôr musela dať do poriadku financie a prísť na spôsob, ako cestovať a pracovať zároveň. Rozhodla som sa pre prácu online, mala som totiž technické zručnosti a moja práca môže prebiehať na internete.“ Okrem iného to ale znamenalo rozísť sa s manželom.

Ľuďom, ktorí sa rozhodnú zmeniť život, Tammy radí, aby získali podporu rodiny. V jej prípade jej bola oporou dvadsaťročná dcéra Tiana, ktorej sa zverila so svojimi plánmi.

Finančná diéta

Ďalším krokom bolo oddlženie. Tammy si presne vypočítala svoje dlhy a naordinovala si finančnú „diétu“. „Vyhradila som si minimálne čiastky na nevyhnutnosti. Splatila som dlh s najväčším úrokom, potom ďalší a potom ďalší a tak ďalej. S mojím príjmom a minimálnymi výdavkami sa mi za tri roky šetrného živobytia podarilo splatiť desiatky tisícov dolárov,“ vypočítava Tammy.

„Chcela som vidieť svet a žiť pokojnejší život,“ hovorí Tammy Perry. Foto: Ritche Perez

Zatiaľ čo pracovala na splatení dlhov a šetrila si na štart v novej krajine, pracovala súčasne na svojej schopnosti zarábať online. „Investovala som do osemtýždňového kurzu, aby som sa naučila, ako viesť online biznis.“ A keďže súčasťou jej plánu bolo vidieť svet, vydala sa naproti príležitostiam cestovať.

Spoločnosť, v ktorej pracovala, ju vybrala na medzinárodný rozvojový projekt v Nikarague a Guatemale. Vo štvrtom roku premeny podnikla svoju prvú vysnívanú cestu. Na svojej motorke Kawasaki KLR 650 prešla Kanadu za tridsať dní z mesta St. John’s v Newfoundlande do Vancouveru a späť. Celkom najazdila 16-tisíc kilometrov.

Naprieč Amerikou

A konečne, päť rokov po vankúšovej hádke, sa v roku 2016 vydala v ústrety svojmu novému životu naprieč Amerikou. „Všetok môj majetok som predala a rozdala a išla som na motorke zo St. John’s po Kalifornii a potom dole do Guatemaly.“ Nezaobišlo sa to bez komplikácií. Predaj jedného jej pozemku nakoniec nevyšiel a Tammy musela riadiť predaj z inej krajiny.

„Nakoniec som ho nepredala za toľko, koľko som si predstavovala, a v rozpočte mi chýbalo niekoľko tisíc dolárov. Práca, za ktorou som do Guatemaly išla, bola odložená a potom úplne zrušená. Bol to boj, nájsť tu novú prácu. Navyše som sa dostala do milostného vzťahu, ktorému som dovolila, aby zabral veľkú časť môjho času, čo nedopadlo dobre. Tak som sa musela naučiť, ako si nastaviť hranice a vytvoriť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom,“ spomína na svoje nové začiatky.

Cestovanie jej prinieslo aj slobodu. Foto: Daniela Ešnerová

Inšpirovala aj svoje deti

Nekonvenčný život inšpiroval obe jej dcéry, ktoré ju v jej novom domove navštívili. „Moja dvadsaťpäťročná dcéra Renée za mnou prišla do Guatemaly, odkiaľ potom pokračovala do Nikaraguy, kde študovala jogu. Moje prostredné dieťa, Tiana, so mnou strávila tri mesiace v malinkej mayskej dedinke a zblízka tak videla, ako žijú ľudia v jednej z najchudobnejších dedín sveta. Teraz je jednou z najšetrnejších a najnematerialistickejších mladých žien, aké poznám,“ hovorí Tammy.

Jej najmladší syn Ian, ktorý má 14 rokov, stále žije so svojím otcom v Newfoundlande. „Vášeň pre zmenu a pohyb si neosvojil, má svoju skupinku kamarátov a žije si spokojne na kúzelnom (aj keď chladnom) ostrove, známom ako Skala,“ dodáva.

„Nebolo mojím cieľom, aby mali moje deti rovnako radi cestovanie a dobrodružstvo. Mojím cieľom bolo ukázať, že musia nájsť, čo ich robí šťastnými a robiť to,“ dodáva.

Po Guatemale strávila šesť týždňov na Kostarike, šesť týždňov v San Diegu a leto so svojou rodinou v Newfoundlande. Teraz je znova v pohybe. Časť odpovedí na tento článok spisovala v lietadle na ceste do Belize, kam sa vydala spoznávať tamojšiu kultúru a vyhnúť sa kanadskej zime.

Lekcie, kam sa pozrieš

Na svojich cestách dostala, ako hovorí, lekcie o sebe aj o svete, ktorý teraz chápe úplne inak.

„Naučila som sa, že som schopnejšia, než som si predtým bola ochotná priznať. Zistila som, že skoro všetci, ktorých stretávam, sú priateľskí a nápomocní. To, ako sa príležitosti vždy z ničoho nič vynoria, ma naučilo, aby som im bola otvorená a vychádzala im v ústrety.“ 

V rámci svojej „päťročnice“ si naordinovala asketický život. V tom ale najťažšia časť jej premeny nespočívala: „Najťažšie bolo uvedomiť si, že moje manželstvo sa musí skončiť. Skromné živobytie bolo niekedy ťažké, ale zďaleka nie také ťažké, ako som čakala.“ A tiež nie také ťažké, aby mala chuť so svojím plánom niekedy skončiť.

„Nikdy som to nechcela vzdať. Často som si priala, aby som vyhrala v lotérii, čo by to všetko uľahčilo,“ priznáva a trvá na tom, že v priebehu celého procesu bola šťastná. „Stálo to veľa práce a obetovania sa, no napriek tomu som bola šťastná – mala som zámer a to mi dodalo veľa sily a sebadôvery,“ hovorí.

Reklama

Sloboda, ale bez záruk

Okrem objavovania nových kultúr a krajín Tammy buduje svoj online biznis. „Je to drina. Ale nemenila by som. Nikdy som nebola šťastnejšia. Som voľná, vlastním len veľmi málo vecí a môžem ísť, kam sa mi zachce.“

V marci sa chystá otvoriť nový online kurz, ktorý ľuďom ukáže, ako využiť silu internetu na vytvorenie väčšej slobody v ich životoch. Ak chce niekto zistiť, ako naštartovať online kurz, tu je jej návod zdarma.

Čo sa týka plánov do budúcnosti, Tammy sa presunie do kanadskej provincie Nové Škótsko, kde by rada pobudla na chalupe so svojimi deťmi, pokiaľ sa jej tam podarí všetkých naraz nahnať, ako hovorí. A na jej Kawasaki nebude sadať prach.

V septembri sa chystá vydať sa naprieč severoamerickým Veľkým predelom. „Čo bude potom, alebo odkiaľ bude prichádzať môj príjem, neviem. Vnútorne pevne verím, že sa môjmu biznisu bude aj naďalej dariť, ale pre to neexistujú žiadne záruky. A na to sa musím usmievať. Naučila som sa veriť v seba samu a v ohromný potenciál súvislostí všade okolo mňa. Teším sa na to, čo sa stane ďalej!“

Článok vyšiel na Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?