3. februára 2020

Naša hlava je plná vzorcov, na ktoré máme iba neurčitú spomienku a nepoužívame ich stále. Tieto vzorce sme potrebovali väčšinou vždy iba krátkodobo – s najväčšou pravdepodobnosťou v škole pri písomkách – a neskôr sa dostali do prašného kúta našej mysle. Ale čo keby som vám povedal, že existuje vzorec, ktorý je nesmierne ľahko zapamätateľný a mohol by mať pozitívny vplyv na takmer každé vaše rozhodnutie? Čo keby som vám povedal, že existuje vzorec šťastia?

Jeden taký model prichádza od Martina Seligmana, otca pozitívnej psychológie. Zatiaľ čo páni Freud, Jung a Rogers strávili roky štúdiom toho, čo sa stane, keď sa rozbije psychika, Seligman zasvätil život štúdiu toho, čo robí život správnym.

Prišiel tak k piatim základným potrebám, ktoré ovplyvňujú šťastie. Označujú sa ako model PERMA: Pozitívne emócie = potrebujeme zábavu, Angažovanosť = potrebujeme prácu, ktorá má zmysel, Vzťahy = potrebujeme ľudí okolo seba, Význam = musíme pracovať pre niečo väčšie ako len pre nás, Úspech = dnes musíme byť lepší ako včera.

Seligmanove zistenia sú podporené výskumom, a prinajmenšom pre mňa veľmi konzistentné s mojou vlastnou vnímanou úrovňou šťastia. Aj keď je model PERMA silný, stále nedokáže odpovedať na jednu dôležitú premennú: naše vlastné očakávania.

Pre väčšinu ľudí je týchto päť aspektov modelu PERMA v ich životoch dôležitých – a očakávajú, že tieto úrovne šťastia budú vo väčšej alebo menšej miere rásť s ich životnými skúsenosťami. Dá sa teda povedať, že najzákladnejší vzorec šťastia vyzerá takto: šťastie = realita mínus očakávania.

Reklama

Tak, ako to často býva, filozofia a náboženstvo už dávno pochopili, čo si svet biznisu práve začína uvedomovať a implementovať: zmena našich očakávaní môže byť aspoň taká silná ako zmena našej reality. Jedna z budhistických vznešených právd je, že „príčinou utrpenia je túžba.“ Nie je to samotné utrpenie, ktoré učil Budha, ale namiesto toho mylná predstava, že by sme nemali očakávať bolesť.

Veľký stoik Epiktétos tiež učil: „Čím viac si ceníme veci, ktoré sú mimo našej kontroly, tým menej kontroly máme.“ Šťastie sa v týchto formuláciách stáva menej o tom, ako získať to, čo chcete, a viac o tom, čo už máte. Pravdepodobne najlepšia rada, ktorú môže získať ktorýkoľvek investor, pochádza od Jasona Zweiga, ktorý odporúča „kontrolovať kontrolovateľné“. Nestálosť trhu a politické konflikty môžu byť mimo našej kontroly, ale trpezlivosť, konzistentnosť a dlhodobý pohľad sú pod našou kontrolou. 

Budúca trajektória trhov je neznáma, no schopnosť riadiť náš život, naše rozhodnutia a ambície zostáva zriedkavo využívanou silou, ktorá je k dispozícii investorom. Veľkú časť života trávime prácou a snahou, aby sme dosiahli to, čo chceme. Možno je však na čase, aby sme sa zamerali viac na to, čo už máme.

Jakub Křivan je Director Institutional Clients CEE v Quantic Financial Solutions vo Viedni. Svoje vysokoškolské štúdium vo Viedni zavŕšil titulom MBA so zameraním na behaviorálne financie. V roku 2018 bol pri zrode platformy SBEN, ktorej poslaním je šíriť poznatky o fascinujúcich možnostiach behaviorálnej ekonómie a prinášať tento svetový trend na Slovensko. Hovorí plynule po nemecky a anglicky a medzi jeho záľuby patrí cestovanie, basketbal a varenie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?