20. januára 2019

Napriek tomu, že z titulkov novín a správ sa na nás každý deň valí hromada negatívnych predikcií do budúcnosti či informácií o korupcii, nehodách a katastrofách, na Slovensku sa deje aj veľa dobra. Forbes sa rozhodol vybrať 15 pozitívnych správ za posledný rok.

1. Zo Slovenska odchádza čoraz menej mladých ľudí.

Už roky u nás štatistiky upozorňujú na problém odlivu mozgov a úrady, viac či menej úspešne, hľadajú spôsoby, ako ho vyriešiť. Aj keď máme pred sebou ešte dlhú cestu, v závere minulého roka prišli z tejto oblasti prvé pozitívne správy. Publikácia Inštitútu finančnej politiky z jari minulého roku ukázala, že do zahraničia odchádza čoraz menej ľudí a čoraz viac sa ich vracia na Slovensko. Dôvodmi sú najmä túžba po menej hektickom pracovnom živote, rodina, citový vzťah k Slovensku či túžba krajine pomôcť.

2. Slovensko získalo cenu za najpopulárnejšiu turistickú destináciu a zaradilo sa do rebríčka NY Times.

Na minuloročnom medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu GITF Guangzhou International Travel Fair v Číne získala naša krajina ocenenie za najpopulárnejšiu destináciu. Z Európy toto ocenenie získali len Slovensko a Poľsko. Začiatkom tohto roka pritom prišla ďalšia pozitívna správa z oblasti cestovného ruchu. Denník New York Times zaradil medzi najlepšie destinácie na rok 2019 aj naše Vysoké Tatry, ktoré obsadili 19. miesto.

Reklama

3. Slováci získali európskeho vedeckého Oscara.

Európska výskumná rada schválila a odporučila na financovanie projekt Jána Tkáča z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami. Víťazný projekt je zatiaľ jediným na Slovensku, ktorý táto európska vedecká autorita odsúhlasila a priniesť má presnejšiu diagnostiku rakoviny.

4. Zviera u nás prestalo byť vecou.

Slovenský parlament schválil minulý rok novelu o veterinárnej starostlivosti, vďaka ktorej sa od septembra zviera nepovažuje za vec. V zákone je definované ako živý tvor a cítiaca bytosť a novela zaviedla aj opatrenia proti množiteľom či týraniu zvierat.

5. Slováci začali intenzívnejšie bojovať proti jednorazovým plastom.

Od začiatku roka 2018 sa na Slovensku povinne spoplatnili plastové tašky a rezort životného prostredia začal pred pár mesiacmi pracovať na zákone, ktorý by mal obmedziť predaj jednorazových plastových výrobkov. V zahraničí dokonca vzbudila záujem analýza nášho Inštitútu environmentálnej politiky o dopadoch zálohovania PET fliaš a plechoviek a bola prezentovaná na viacerých medzinárodných fórach.

Chcete byť skutočne šťastní? Týchto 6 nekonvenčných spôsobov vás k tomu privedie

Okrem štátu sa začali v tejto oblasti angažovať aj obchodné reťazce. Do konca roka plánuje Lidl a Kaufland vyradiť z predaja jednorazové plastové výrobky ako slamky, taniere, príbory na jedno použitie a podobne.

6. Priemerná mzda pokorila hranicu 1 000 eur.

Priemerná základná mzda presiahla minulý rok po prvýkrát hranicu 1 000 eur. Slováci si na výplatných páskach našli v priemere o 55 eur v hrubom viac ako v roku 2017, ukázala analýza mzdového portálu Platy.sk. Zaznamenali sme druhý najvyšší nárast za ostatné roky, pričom v priemere si najviac polepšili zamestnanci v Trenčianskom a Žilinskom kraji.

7. Slovenské firmy slávili úspechy u nás aj v zahraničí.

Spoločnosť Eset vyhrala celosvetovú anketu o najlepšiu ochranu bezpečnosti počítačov, startup MultiplexDX získal cenu za najväčší dopad na spoločnosť v rámci regiónu strednej a východnej Európy a slovenské Photoneo má najlepšiu 3D kameru na svete.

To je len zlomok z úspechov našich firiem za minulý rok. Mnohé mladé firmy, ako napríklad Piano, Eyerim, Solved, Minit či spomínaný MultiplexDx získali niekoľkomiliónové investície, vďaka ktorým sa môžu ešte viac rozšíriť a perfektne sa minulý rok darilo aj ďalším top firmám Pixel Federation, Exponea či Sli.do.

8. Počet mužov na materskej dovolenke stúpol takmer dvojnásobne.

Zatiaľ čo v roku 2017 bolo u nás na materskej dovolenke 6 553 otcov, v minulom roku ich bolo 12 836, ukazujú dáta zo Sociálnej poisťovne. Len pre porovnanie, v roku 2018 bolo na materskej dovolenke 63 334 žien a rok predtým niečo vyše 62-tisíc. Okrem toho, že sa to rodinám oplatí najmä finančne, pomáha rastúci trend otcov na materskej aj v búraní stereotypov o úlohách žien a mužov v domácnosti.

9. Narástla podpora žien v IT sfére.

Na Slovensku existuje niekoľko organizácií, ktorých cieľom je podporiť ženy v technickej sfére, zmazať predsudky a vzdelávať. Jedna z nich, nezisková organizácia Aj ty v IT, získala minulý rok ako vôbec prvá organizácia na Slovensku grant vo výške 200-tisíc eur od Google.org, filantropickej vetvy Googlu.

Reklama

Ako vytrénovať váš mozog, aby bol pozitívny a nie negatívny

Vďaka nemu chce počas trojročného obdobia osloviť takmer 5-tisíc stredoškoláčok po celom Slovensku prostredníctvom workshopov zameraných na základné programovacie zručnosti a zároveň chce vyškoliť tisíc dievčat v tých pokročilých. Ďalším podobným projektom na podporu žien je napríklad Minitech MBA.

10. Najväčšia banka začala bojovať proti vizuálnemu smogu.

Vizuálny smog v  hlavnom meste je problémom už niekoľko rokov. Aj preto mnohých potešilo minuloročného rozhodnutie Slovenskej sporiteľne a dúfajú, že ju budú nasledovať ďalšie firmy. Banka totiž oznámila, že vo svojej komunikácii prestane využívať vonkajšiu reklamu – billboardy, citylighty a ostatné vonkajšie reklamné plochy.

11. Vagus spustil projekt bývania pre ľudí bez domova.

Občianske združenie Vagus sa minulý rok rozhodlo suplovať štát a spustilo pilotný projekt nájomného bývania v Novej Cvernovke. Projekt Housing First funguje už niekoľko rokov vo viacerých európskych krajinách, ako je napríklad Fínsko či susedná Česká republika.

Jeho filozofia spočíva v tom, že ak sa osobe bez domova poskytne bývanie, ľahšie sa potom začlení do spoločnosti, keďže sa jej napríklad zvyšuje pravdepodobnosť, že si nájde prácu. Viaceré výskumy či štúdie ukazujú, že nás to v konečnom dôsledku môže stáť menej ako riešenie problémov bezdomovectva.

12. Stúpla transparentnosť našich samospráv.

Ukázal to najnovší rebríček transparentnosti stovky najväčších miestnych samospráv na Slovensku, ktorý realizuje každý rok organizácia Transparency International. Na konci siedmeho volebného obdobia boli podľa neho samosprávy opäť o čosi otvorenejšie, pričom za dva roky sa dokázali v priemere zlepšiť o 6 percentuálnych bodov.

13. Spotreba alkoholu na Slovensku dosiahla minimum.

Slovenský štatistický úrad minulý rok zverejnil štatistiku, podľa ktorej u nás klesá konzumácia alkoholu. V predminulom roku dosiahla svoje minimum od roku 2003. Na jedného obyvateľa pripadlo 8,2 litra skonzumovaného čistého alkoholu Začiatkom 90. rokov presahovala spotreba 10 litrov.

14. Slovenským športovcom sa darilo a padali aj rekordy.

Anastasia Kuzminová dosiahla minulý rok na olympiáde v Pjongčangu zo štyroch štartov tri medaily – dve strieborné a jednu zlatú a predstihla tak bratov Hochschornerovcov a Michala Martikána na čele historického rebríčka. Míľnik dosiahol aj náš najúspešnejší cyklista Peter Sagan, ktorý vyhral po šiesty raz bodovaciu súťaž (zelený dres) na Tour de France a vyrovnal historický rekord Erika Zabela.

Rebríček: Toto je 13 najšťastnejších krajín sveta. Na čele už dlhšie nie sú Dáni

Petrá Vlhová vyhrala ako prvá Slovenka obrovský slalom Svetového pohára a do histórie sa zapísal aj Marek Hamšík, ktorý sa stal najlepším hráčom Neapolu už v tretej kategórii.

15. Modrotlač zapísali na zoznam UNESCO.

Slovensko získalo minulý rok už šiesty zápis v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Modrotlač a jej tradíciu sme nominovali na zápis spolu s Nemeckom, Rakúskom, Českou republikou a Maďarskom.