15. januára 2019

Aj keď naše platy rástli v roku 2018 o čosi pomalšie ako v predchádzajúcom období, priemerný základný plat presiahol po prvýkrát hranicu 1000 eur. Slováci si na výplatných páskach našli v priemere o 55 eur v hrubom viac ako v roku 2017. Ukazuje to analýza mzdového portálu Platy.sk.

Priemerná mesačná základná mzda v roku 2018 bola podľa portálu na úrovni 1035 eur, čo je medziročne nárast o 5,6 percenta. Platy však stúpali o čosi menej, ako v roku 2017, kedy sa priemerný plat zdvihol až o 6,6 %. Minulý rok sme zaznamenali druhý najvyšší nárast za ostatné roky.

V absolútnych číslach sú však už tieto hodnoty podobnejšie. Kým priemerný základný plat v roku 2017 narástol oproti predošlému obdobiu o 60 eur v hrubom, v roku 2018 to bolo o 55 eur v hrubom. Pomalší rast má podľa PR manažérky portálu Profesia Nikoly Richterovej viacero dôvodov. A jedným z nich mohli byť pokusy vlády zatraktívniť 13. a 14. plat. „Teoreticky sa tak niektorí zamestnávatelia mohli rozhodnúť motivovať svojich zamestnancov skôr poskytnutím týchto benefitov a nie zvýšením základných platov,“ hovorí.

Očakávaný rekord trhu práce neprišiel. Znamená to, že si uchádzači budú hľadať prácu ťažšie?

Reklama

Menší rast môže mať na svedomí aj nižší počet pracovných ponúk v roku 2018  či nedostatok pracovníkov, vďaka čomu firmy nedokázali napĺňať svoje vysoké ciele, a tým pádom nedokázali investovať do mzdového progresu až také financie.

Regionálne rozdiely

A zatiaľ čo v roku 2017 rástli mzdy najviac v Nitrianskom a Košickom kraji, minulý rok si zase viac polepšili zamestnanci v trenčianskom a žilinskom regióne. V oboch prípadoch narástla priemerná základná mzda o 6,6 percenta.

Necelá pätina zamestnancov dostáva 13. plat. Prieskum ukázal, kto si polepší

A aj keď sa platy postupne dvíhajú na celom Slovensku, rozdiel medzi hlavným mestom a Prešovským krajom, ktorý má najnižšiu priemernú mzdu, je stále extrémny. „Porovnanie zamestnancov v Bratislavskom a Prešovskom kraji ukazuje obrovskú priepasť. Kým základný plat do 650 eur v hrubom majú v bratislavskom regióne iba zhruba 3 percentá ľudí, v Prešove a okolí je to takmer štvrtina,“ vysvetľuje Richterová.

Ak sa navyše pozrieme na plat nad 2-tisíc eur v hrubom, v Bratislavskom kraji sa k nemu dostane viac ako desatina zamestnancov, zatiaľ čo v Prešovskom sú to len necelé dve percentá ľudí.

Top pozície

V prípade, že neberieme do úvahy vrcholový manažment, najlepšie platenými zamestnaniami v roku 2018 boli štandardne pozície v IT sfére. Priemerný základný plat IT architekta je 2889 eur v hrubom, čo je až o 179 percent viac ako celoslovenská priemerná mzda. Naopak v kategórii najhoršie platených pozícií sa nachádza práca upratovača, pomocnej sily do kuchyne, poštového doručovateľa, opatrovateľa/osobného asistenta či sanitára.

A aké sú predikcie na rok 2019? Podľa Richterovej bude hrať kľúčovú úlohu nedostatok voľnej pracovnej sily, ktorý sa môže prejaviť aj na okresaných ziskoch. „Skutočnosť, že znižujúca sa nezamestnanosť nie je iba na Slovensku, ale aj v širokom okolí, môže spôsobiť, že firmy si odložia väčší podiel rozpočtu pre rok 2019 na zavádzanie automatizácie, a tým pádom ušetria na mzdách pre nových zamestnancov,” hovorí a dodáva, že by to mohlo spomaliť rast miezd.

Hlavná foto: unsplash