13. decembra 2018

Debata o trinástych platoch či koncoročných odmenách sa zintenzívňuje vždy v decembri. A aj keď pre časť zamestnancov je finančný bonus samozrejmosťou, k dispozícii ho má stále menšina Slovákov. Analýza portálu Platy.sk ukázala, koľko ľudí dostáva okrem bežného platu odmeny či trinásty plat.

Aj keď obidva zamestnanecké benefity poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne, sú medzi nimi rozdiely. „Trinásty plat je nárokovateľná zložka mzdy, ktorá je dohodnutá v pracovnej či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí,“ vysvetľuje PR manažérka portálu Profesia Nikola Richterová.

Prestali chodiť do kancelárie, tak ju zrušili. Aká je podľa prieskumu dôvera šéfov k práci z domu?

Aj z toho dôvodu sa podľa nej zamestnanci v tunajších firmách častejšie stretávajú s odmenami. „Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi či celej firme v danom roku darilo,“ hovorí. Ak mala napríklad firma náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Generácia Y má isté požiadavky. Je čas, aby sa im zamestnávatelia prispôsobili

Odmeny sú najviac rozšírené u štátnych a obecných zamestnávateľov aj v u nás pôsobiacich súkromných zahraničných spoločnostiach. Tieto firmy pritom vedú aj vo vyplácaní 13. platov. Pozrite si, kto a ako si polepší.