21. septembra 2018

Práca z domu, kaviarne, coworkingového priestoru či dokonca z iného štátu. Aj vďaka mileniálom a meniacemu sa pracovnému prostrediu sa rozširuje trend práce mimo kancelárie i na Slovensku. Až 57 percent manažérov malých a stredných firiem u nás verí svojim podriadeným, že budú efektívne pracovať aj z domu. Iba pre šesť percent opýtaných je takýto typ práce nepredstaviteľný, ukazuje najnovší prieskum Microsoftu. 

Peter Nemčok je zakladateľom firmy Webikon, ktorá samu seba označuje za slobodnú. Pravidlá si tvorí samotný tím siedmich zamestnancov, ktorý nemá šéfa, fixný plat a ani kanceláriu. Zistili totiž, že je zbytočná. „V kancelárii sme fungovali asi štyri roky, no po nejakom čase do nej ľudia prestali chodiť. Tak sme si povedali, že vyskúšame nový spôsob,“ vysvetľuje Nemčok.

Webikon sa venuje tvorbe webov a rôznym rozšíreniam cez platformu WordPress. A práve v oblasti informačných technológií je u nás benefit „home officu“ rozšírený najviac. Zatiaľ čo celkovo môže doma pracovať v priemere 17,61 % Slovákov, v odvetví IT je to takmer polovica, ukazuje portál platy.sk.

Ponúka flexibilnú prácu a manažuje na diaľku.
6 rád od šéfa Microsoftu, ako to zvládnuť

Nemčok tvrdí, že pred pol rokom boli v situácii, keď zamestnanci pracovali zo šiestich miest v rámci troch krajín, a fungovanie na diaľku sa im osvedčilo. Komunikujú spolu cez aplikáciu Slack, no dvakrát do týždňa majú poradu cez konferenčný hovor a raz mesačne stretnutie. Tvrdí však, že takýto štýl práce nie je pre každého.

„Po tom, ako sme zrušili kanceláriu, jeden kolega z firmy odišiel inam. Vyhovovala mu totiž práca s ľuďmi naokolo a tímom, ktorý je fyzicky prítomný,“ vysvetľuje Nemčok. Podobné skúsenosti má aj šéfka globálnej marketingovej agentúry Wings4U Mária Sztarovics.

„Nie je to pre každého, niekto nedokáže ´fungovať bez šéfa´. Hľadáme špecifické osoby, ktoré musia byť samostatné a nepotrebujú mikromanažment,“ hovorí. Interný tím jej agentúry tvorí približne 20 zamestnancov a desiatky ďalších pre nich pracujú na voľnej nohe po celom svete.

Vyberiete si coworking, home office či kaviareň?
Toto sú ich plusy a mínusy

V sídle firmy, v českom mestečku Semily, pracujú len jej traja vlastníci. „Kanceláriu sme zriadili po desiatich rokoch práce z domu, potrebovali sme totiž nejako oddeliť pracovný život. Ak by sme žili vo väčšom meste, využívali by sme coworkingové priestory, no u nás takáto možnosť nie je,“ hovorí.

Podľa prieskumu Microsoftu pracuje v zdieľaných kanceláriách zhruba pätina Slovákov. Zakladateľka bratislavskej zdieľanej kancelárie Coworking Cvernovka Michaela Hrnčiarová tvrdí, že záujem o coworking prudko rastie najmä u mileniálov. „K našim členom však patria aj zamestnanci korporácií, ktorí sa nevedia sústrediť v open space kanceláriách či nemajú svoje stále miesto v office,“ dodáva.

Peter Nemčok, zakladateľ firmy Webikon.
Vo firme Petra Nemčoka pracujú ľudia vo veku 25 – 35 rokov. Foto: archív Peter Nemčok

Obľúbené je však aj využitie času stráveného cestovaním vo vlaku alebo v lietadle, obľúbenými miestami na prácu sú zase rôzne kaviarne. Väčšina zamestnancov, ktorá má u nás takúto možnosť, však využíva ako kanceláriu domov, čo im zníži náklady na cestovanie, vo väčších mestách na toto rozhodnutie vplýva aj čas. Ak je vaša kancelária vzdialená hodinu cesty, prácou z domu by ste dokázali ročne ušetriť približne 20 dní.

Sztarovics hovorí, že už pri prijímaní dbajú na výber ľudí, ktorí tento spôsob práce vyhľadávajú, a dodáva, že ich tím tvorí zmes ľudí. „Pracujú pre nás rodičia v domácnosti, mladí ľudia, ktorí radi cestujú, aj exzamestnanci korporácií, ktorí sa rozhodli, že chcú začať rozhodovať o svojom čase,“ vysvetľuje.

Možnosť flexibilného pracovného prostredia zaviedol pred piatimi rokmi aj Microsoft. Za toto obdobie sa im podarilo znížiť náklady na telekomunikácie, cestovanie a kancelárske potreby, a ich bežný zamestnanec teraz pracuje z kancelárie tri dni v týždni.

Mária Sztarovics v minulosti pracovala pre firmu Microsoft z domu, čo vyústilo do založenia vlastnej „remote“ agentúry Wings4U.
Mária Sztarovics v minulosti pracovala pre firmu Microsoft z domu, čo vyústilo do založenia vlastnej „remote“ agentúry Wings4U. Foto: Ondřej Pýcha

„Zavedenie flexibility v práci závisí od vyspelej firemnej kultúry, keď manažéri svojim kolegom dôverujú. Nechávajú im priestor nielen na realizáciu a kreativitu, ale aj na zodpovednosť. Viac hodín v práci totiž nemusí nutne znamenať aj viac dokončených úloh,“ uviedla Lenka Čábelová, manažérka komunikácie Microsoftu pre Česko a Slovensko.

A aké sú nevýhody takejto práce? Podľa Nemčoka je to viac času, ktorí musia ľudia stráviť komunikáciou, no aj napriek tomu sa to podľa neho oplatí. Dohľad nad zamestnancami robiť nemusí, kontrolou je odvedená práca a spokojnosť klienta. Zamestnanci sa podľa jeho skúseností mimo kancelárie „neflákajú“.

Čo by nemalo chýbať v coworkingu?
Pýtali sme sa v 6 slovenských centrách

Sztarovics v tejto oblasti dokonca zažíva extrém. „Zistili sme, že virtuálna práca spôsobuje presný opak vyhýbaniu sa práci. Keď pracujete z domu cez mobil, tablet či počítač, môže sa vám stať, že pracujete stále,“ hovorí a dodáva, že najviac sa to prejavuje pri globálnom biznise fungujúcom v rámci viacerých časových pásiem.

Aj jej sa niekedy stávalo, že žila prácou 16 hodín denne a nedokázala si vytvoriť odstup. Teraz preto svojim zamestnancom radí, aby si vyhradili časy, počas ktorých „sú v práci“ a počas ktorých v nej nie sú.

Hlavné foto: Pixabay