12. januára 2019

Ak v živote čelíte zmene, zlomu alebo nejakému zlyhaniu, tak sa vám šťastie môže zdať ako čosi nedosiahnuteľné. Ja ale v takýchto situáciách verím, že niekde je. Treba ho len nájsť. 

Preto vám prinášam svoj nový a pozmenený pohľad na šťastie. Poďte sa pozrieť na 6 nekonvenčných spôsobov, vďaka ktorým budete šťastní (takmer) vždy. Tu ich máte:

1. Ľudí milujte, veci používajte.

Dokumentárny film The Minimalists z roku 2015 sleduje cestu Joshua Fields Millburna a Ryana Nicodemusa. Tí v ňom definujú dôležité aspekty života. Aké je ich krédo? „Ľudí milujte, veci používajte. V opačnom garde to nikdy nefunguje.“ Neprestajne túžite po niečom nablýskanom? Spýtajte sa samých seba prečo vlastne. Prečo si chcem kúpiť toto auto? Pretože vďaka nemu budem vyzerať úspešne? Prečo sa vôbec starám o to, aby som vyzeral úspešne? Pretože mi záleží na tom, čo si o mne myslia ostatní? A prečo to tak vlastne je?

Takže takto: stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa nestarajú o to, aké auto šoférujete, pretože na tom naozaj nezáleží.

Prečo kupujeme viac vecí, než potrebujeme?
Na vine je týchto 7 dôvodov

Ak si nenájdete cestu k šťastiu sami, tak iní ľudia vám rozhodne neporadia, ako sa k nemu dostať. Marketing vás učí, s čím v živote nemáte byť spokojní, nech už ide o vzťahy, prácu alebo vzhľad. Reklama vás navádza na kúpu konkrétneho tovaru či konkrétnych služieb a prostredníctvom nich sľubuje, že budete šťastnými. No v peniazoch, sláve a majetku šťastie nenájdete.

2. Získajte nejakú perspektívu.

Smrteľnosť. Snažte sa vo svojom živote zmieriť s myšlienkou, že jedného dňa tu vy a všetci, ktorých poznáte, jednoducho už viac nebudete. Následne dovoľte, aby práve toto určovalo vaše ďalšie kroky v živote. Nájdite šťastie v absurdite, že sa všetci berieme príliš vážne, i keď na tom v skutočnosti vôbec nezáleží.

Nepodceňujte vplyv stresu, zmien a izolácie.
Toto spôsobujú vášmu mozgu a telu

Pozrite sa na to takto. Človek, ktorý vás za chrbtom podrazil? Koho to zaujíma? Konkurent, ktorý kopíruje všetko, čo robíte vy? No a? Poprajte všetkým veľa šťastia. Dúfajte, že to zvládnu. Zaoberajte sa niečím lepším, nebudete predsa žiť naveky. Nájdite slobodu v tom, že nech sa teraz čokoľvek stane, tak jedného dňa budete preč. Tešiť sa treba z toho, že ste nažive. A potom zistíte, že vaše problémy nie sú až také strašné.

3. Zabudnite na veci, ktoré nemôžete kontrolovať.

Prvý krok, ktorý by ste mali urobiť, je, že zistíte, čo máte pod kontrolou a čo zasa nie. Činy ostatných ľudí? Mimo vašej kontroly. Futbalové skóre? Ďalšia vec mimo vašej kontroly. Dosah máte na úplne iné veci: vlastný postoj, skutky, slová, myšlienky a voľby. Skúste si v tejto súvislosti urobiť zoznam. Zamerajte sa v ňom na to, čo môžete ovládať, a venujte tomu svoju energiu. Na všetko ostatné jednoducho zabudnite.

4. Vyhýbajte sa nálepkám a definíciám.

Keď sa niečo stane, tak je prirodzené, že my ľudia to chceme ihneď zadefinovať. Buď je to úžasné, zlé, alebo nespravodlivé. A tak ďalej. V realite to však nie je nič z tohto, je to iba čosi, čo sa stalo. Označenie, ktorej danej veci dávame, je len perspektívou jedného človeka. Nejde teda nevyhnutne o pravdu.

Začnite sa vyhýbať takýmto každodenným názorom a uvidíte, ako často ich len tak vypúšťame do sveta. Názory nie sú pravdivé, tak sa k nim nikdy nestavajte tak, ako keby boli. Predstavte si ich ako loptu, ktorá na vás letí počas vybíjanej. Buď sa jej vyhnete, chytíte ju, alebo vás trafí. Nie je nevyhnutné, aby ste s ostatnými nesúhlasili, len si sami vyberajte, čím necháte ovplyvniť vašu myseľ. Totiž práve myšlienky sa menia na slová, slová zase na skutky a to všetko tvorí vašu povesť a úspech.

5. Všetko je to len hra.

Akceptujte fakt, že všetky veci, ktoré nedokážete kontrolovať, sa aj tak stanú a nie vždy budú priaznivé. Musíte sa na ne poriadne pripraviť. Malá prestávka je krátkodobým riešením, tým dlhodobým je tréning. Snažte sa zapracovať na tom, aby ste dokázali zvládnuť všetko, čo sa vám postaví do cesty. Ak tento „rozbehnutý vlak“ nedokážete zastaviť, tak jednoducho bude vo vašom živote prichádzať opakovane. Pracujte na tom, aby ste sa s tým dokázali zmieriť.

Môžete si vychutnávať malebnú scenériu, kopce a spev vtákov. Skutočné šťastie ale prichádza, keď cítite pokoj uprostred davu alebo napätého rozhovoru. Šťastie je o vlnách, na ktoré naskočíte.

6. Neberte si to osobne.

Bolo by príliš jednoduché dopustiť, aby činy iných ľudí diktovali vaše šťastie. Čo by to ale dosiahlo? Ak dostanete email, ktorý neznie priateľsky, alebo niekto autom zablokuje pri parkovaní to vaše, tak to nie je nič osobné. Ten človek, ktorý to urobil, napríklad mohol stratiť milovaného člena rodiny alebo sa snaží vysporiadať s problémami, ktoré sú väčšie než tie vaše. Pravdepodobne ani nemal v pláne vás nahnevať. Pokiaľ sa na ostatných ľudí a ich skutky pozeráte tak, ako keby boli schválne nasmerované proti vám, tak to nie je práve šťastné riešenie. Ono to v skutočnosti s vami nemusí mať vôbec nič spoločné.

Šťastie pochádza z toho, že viete, čo ovládať môžete a čo nie, a podľa toho i konáte. Sami sa rozhodujete, čo všetko pustíte do svojho vnútra, svojho myslenia. Buďte láskaví a túto láskavosť prejavujte vždy, keď sa to bude dať. V ťažkom období myslite na to, že je to všetko len hra, z ktorej nakoniec nikto nevyviazne živý.

Hlavné foto: Unsplash/Anthony Ginsbrook

Prispievateľka Jodie Cook píše pre Forbes.com o podnikaní ale i cestovaní.