26. septembra 2018

Zmerať hodnotu šťastia je zložité. Stačí sa opýtať Bhutánu, ktorého hlavným mottom je uspokojenie blahobytu a kolektívneho šťastia obyvateľov prostredníctvom indexu merateľných a dosiahnuteľných životných cieľov nazvaného hrubé národné šťastie (GNH). Predchádzajúci bhutánsky kráľ dokonca tvrdil, že GNH je dôležitejšie ako hrubý domáci produkt (HDP). No túto krajinu čaká ešte dlhá cesta za úspechom, keďže na zozname tých najšťastnejších krajín na svete obsadila až 97. miesto.

Rebríčku však opäť dominujú škandinávske krajiny. Minuloročné víťazné Nórsko svoj titul neobhájilo a z pomyselného trónu túto krajinu zosadilo Fínsko. Tohoročnú World Happiness Report zverejnila Sieť na hľadanie riešení na dosiahnutie udržateľného rozvoja, ktorá patrí pod OSN.

Ktoré krajiny sú najpriateľskejšie na svete? Táto desiatka v roku 2018 uspela

V tomto dokumente figuruje 156 svetových krajín, ktorých šťastie odborníci merali na základe šiestich faktorov vrátane HDP, priemernej dĺžky života, sociálnej podpory, veľkorysosti, slobody a miery korupcie. A tento rok po prvýkrát OSN posúdila úroveň šťastia prisťahovalcov v 117 z týchto krajín. Tu máte zoznam 10 najlepších:

10. Austrália

Nekonečné pláže, fenomenálne celoročné počasie, množstvo priestoru na únik z davu a svetovo preslávený životný štýl. Austrália je jednoducho obľúbenou destináciou cestovateľov. V porovnaní s minulým rokom ale v rebríčku klesla o jedno miesto.

Austrália je cestovateľským snom mnohých ľudí. Foto: Pixabay

9. Švédsko

Najnižšie umiestnená škandinávska krajina v tomto zozname. Švédsko si v porovnaní s minulým rokom vymenilo miesto s Austráliou, a to vďaka kombinácii krásnej divočiny a moderných miest. Štokholm je pre návštevníkov pravdepodobne i tým najkrajším škandinávskym mestom zo všetkých.

Štokholm je pokladom krajiny. Foto: Pixabay

8. Nový Zéland

Ďalšia obľúbená destinácia mnohých cestovateľov. Nový Zéland je miestom skutočného relaxu. Blažený spôsob života sa tu premieňa na šťastie, a to ako v prípade domácich obyvateľov, tak i návštevníkov.

Nový Zéland chce tiež navštíviť množstvo cestovateľov. Foto: Pexels

7. Kanada

Zdá sa, že Kanade sa v otázke šťastia darí najmä pre vysokú priemernú dĺžku života, nie príliš husté zaľudnenie a mimoriadne usporiadanie krajiny, ktorá návštevníkom ponúka všetko od absolútnej samoty až po mestský ruch.

Kanadská príroda je plná úžasných scenérií. Foto: Pixabay

6. Holandsko

Táto krajina je vo svete preslávená vďaka liberálnemu, laissez-faire prístupu k životu. Robte to, čo domáci obyvatelia, sadnite na bicykle a jazdite pomedzi kultové tulipány a veterné mlyny ešte predtým, než sa vyberiete do Amsterdamu na ochutnávku európskej kultúry.

Svojim čarom vás v Holandsku opantá Amsterdam. Foto: Pixabay

5. Švajčiarsko

V porovnaní s rokom 2015, počas ktorého sa táto krajina umiestnila na samotnom vrchole zoznamu, poriadne klesla. I napriek tomu je ale Švajčiarsko pekným a veselým miestom na život.

Najluxusnejší hotel Islandu: Výhľad z izieb priamo na Modrú lagúnu

Ak tu do úvahy zoberiete priaznivý daňový režim, ekonomiku, fenomenálnu infraštruktúru a vzdelávacie služby, tak dokážete pochopiť úspech tejto krajiny. Zabudnúť ale netreba ani na alpské výhľady a čistý vzduch.

Pokladom Švajčiarska sú tamojšie hory. Foto: Pixabay

4. Island

Táto najpokojnejšia, najspravodlivejšia krajina na svete (a zároveň krajina s najväčšou rovnocennosťou príležitostí) sa vždy umiestňovala na prvých miestach zoznamu. Vďačí za to nízkym daniam a bezplatnej zdravotnej starostlivosti ako i vzdelávaniu. Island je očarujúcim miestom ako z iného sveta, vďaka čomu je v posledných rokoch počet návštevníkov tejto krajiny štvornásobne vyšší.

Na Islande sa môžete pokochať horami i vodopádmi. Foto: Pixabay

3. Dánsko

Táto krajina sa v zozname posunula nižšie, v roku 2016 bola na prvom mieste, v roku 2017 na druhom, a teraz získala tretie miesto. Uspela vďaka typickým škandinávskym atribútom, akými sú vysoká životná úroveň a brilantný daňový, zdravotný, vzdelávací a sociálny systém.

Škandinávske atribúty zavážili i v prípade Dánska. Foto: Pixabay

2. Nórsko

Minuloročná víťazná krajina bola tiež zvolená za tú najkrajšiu krajinu Európy. Rovnako ako v prípade jej susedov, sociálna rovnosť a blahobyt sú tu vysoké a často tak figurujú vo svetových indexoch prosperity. No teraz na to zabudnite, radšej si rezervujte výlet cez majestátne fjordy a kochajte sa krásnou prírodou.

Lákadlom Nórska je i takáto obloha. Foto: Pixabay

1. Fínsko

Fínsko má 5,5 milióna obyvateľov a viac lesov na štvorcovú míľu, než akákoľvek iná európska krajina. Tiež má ale extrémne vysoké enviromentálne štandardy a nízku úroveň ohrozenia, čo z neho robí jedno z najmierumilovnejších miest na svete. S vysokým podielom prisťahovalcov, ktorí teraz tiež Fínsko nazývajú svojím domovom, venovala správa o najšťastnejších krajinách osobitú pozornosť súdržnosti týchto ľudí s domácim obyvateľstvom.

A víťazom zoznamu sa stáva… Fínsko. Foto: Pixabay

A v prípade, že vás to zaujíma, tak najmenej šťastnými krajinami na svete sú Burundi, Stredoafrická republika, Južný Sudán a Tanzánia, ktoré poukazujú na smutný život v Afrike.

Hlavné foto: Pixabay

Prispievateľ Duncan Madden píše pre Forbes.com o cestovaní.