31. januára 2021

Na strednej škole mal kompilátor tohto článku kamaráta, ktorý veľmi spoľahlivo chodil na stretnutia o 45 minút neskôr.

Bol to obľúbený kamarát, vďaka nemu ste mohli mať v živote 40 minút času navyše. Stačilo si uvedomiť, že treba vyraziť s takýmto oneskorením, a aj tak prídete o päť minút skôr. Kto si to však neuvedomil, býval zbytočne nervózny. (Bola to doba bez mobilov a muselo sa počkať na ulici.)

Aké je primerané meškanie dnes?

V podstate, kto dnes chodí načas, zrejme je podriadený, alebo neodhadol správne situáciu. Väčšinou môžete vychádzať z istoty, že to, čo sa kedysi volalo akademická štvrťhodinka, je dnes najskorší termín začiatku.

V prípade tlačoviek predsedu vlády či ministrov si môžete naplánovať meškanie polhodinu, prípadne flexibilne asi tak do štyroch hodín.

Ide teda o to, kto si môže dovoliť meškať a kto nie. „Prísť neskoro znamená dosiahnuť, že na vás budú čakať,“ hovorievala vraj Marilyn Monroe.

Reklama

Z toho vyplývajú nasledovné rady.

Rada číslo jeden:

Vedzte, kam idete a aké je tam pre vás vhodné meškanie.

Čo ak toto viete, ale aj tak máte problém prísť primerane neskoro?

Tak tu je rada číslo dva: Snažte sa chodiť načas – a možno vďaka tomu budete meškávať primerane(jšie). Je to podobný trik, aký pomôže, ak stále varíte dvakrát viac fazuľovej polievky, ako ste chceli. Stačí si nabudúce vybrať toľko fazule, ako vždy, a potom polovicu vrátiť do nádoby. (Sklon k meškaniu a neprimeranému vyberaniu fazule sa vraj formuje v detstve.)

Ako však odhadnúť, že už treba vyraziť, aby ste prišli tak akurát? Jedna z možností by teoreticky mala byť vyraziť (v prípade „remote“ porady napríklad aj naštartovať počítač) o čosi skôr, než našepkáva prirodzený pocit.

Ak je tento pocit nespoľahlivý (meškáte nekonzistentne), skúste radu číslo tri. Tou je heslo „asi tam budem zbytočne skoro, ale radšej už pôjdem“.

Tento postup možno pomôže nielen chodiť načas, ale aj odhaliť, čo meškanie spôsobuje. Bude to niečo, čo asi nezvyknete započítať: Tu je rada číslo štyri: Sledujte, čo vás (tentoraz) spomalilo. Zápcha? Zase meškal autobus? Opäť ste nezarátali parkovanie? Čas na zháňanie taxíka? Urobte si štatistiku, čo sú najčastejšie príčiny meškania.

Ľudia, ktorí majú problém „naceniť“ trvanie takýchto jednotlivých krokov, môžu skúsiť aj radu číslo päť: jednoducho si stopovať a zaznačovať, koľko tieto činnosti naozaj zvyknú trvať. Sprcha pred odchodom. Čakanie na výťah. Neočakávaný telefonát. (Dobrý test sú malé deti, ktoré vedia spôsobiť meškanie na tisíc spôsobov.)

Rada číslo šesť, tiež pre zapisovateľov. Vraj pomôže, ak si budete zapisovať všetky problémy a nepríjemnosti, ktoré vám meškanie spôsobilo. Tu je aj ďalšie vysvetlenie tých vládnych tlačoviek – ak tomu, kto mešká, za meškanie nič nehrozí, bude meškať toľko, koľko sa mu hodí.

Ak toto všetko nepomáha, asi meškáte preto, lebo toho chcete stihnúť príliš veľa. Rada číslo sedem: prevetrajte si diár. Je odhodlanie ešte pred odchodom aj navariť aj poupratovať realistické?

Ďalšia možnosť a rada číslo osem, populárna medzi ľuďmi, ktorí sa veľa stretávajú, je plánovať si aj „vatu“. Zaradiť menej tých úloh, ktoré stihnúť musíte, a pripraviť si zoznam vecí, ktoré povybavovať môžete, ak zostane čas (maily, SMS, hovory…).

Kedysi sa kvôli tomu na stretnutia nosili noviny či malé knižky, dnes asi budete mobilovať.

Napokon, je tu ďalší bežný dôvod meškania: stratíte sa, lebo neviete, kam presne idete,  napríklad na väčšej túre v prírode. Rada číslo deväť: pohľadajte si plány, mapy, alebo počítajte, že sa (v neznámych uliciach či v lese) stratíte.

Napokon, rada číslo desať: alarmy, budíky, pripomienky. Skúste, možno to zachránia tie.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli tieto rady: 

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?