20. septembra 2020

Známy 81-ročný finančník Ed Bosarge sa dnes ťahá po súdoch. Spor má s biznis partnermi, ktorým prevzal kontrolu nad ich firmami priamo spod nosa, aj s manželkou. Práve tá tvrdí, že jej manžel má miliardy, o ktoré sa nechce s nikým podeliť. A nemôže proti tomu nič urobiť. Sú totiž skryté v zložitej spleti zámorských účtov a tiež trustov v Južnej Dakote.

Viac ako jednu dekádu bola houstonská finančnícka firma Quantlab zameraná na vysokofrekvenčné obchodovanie na burzách skutočnou mašinou na peniaze. Dokázala vygenerovať zisky viac ako tri miliardy dolárov.

Dialo sa tak vďaka vysokému objemu obchodov – niektoré dni dosahovali aj tri percentá objemu transakcií vykonaných na Newyorskej burze. Pritom viac ako 70 percent týchto ziskov išlo Wilburovi „Edovi“ Bosargemu, alebo lepšie povedané trustu, ktorý kontroluje.

Lavína súdnych sporov

Zakladatelia Quantlabu Bruce Eames (má v ňom 24-percentný podiel) a Andrey Omeltchenko (4-percentný podiel) teraz 81-ročného Bosargeho žalujú za podvod. On, samozrejme, tieto obvinenia popiera.

Kto sú najbohatší Američania?
Do rebríčka sa po rozvode dostala aj MacKenzie Bezos

Reklama

Bosarge taktiež čelí obvineniam z podvodu od zakladateľa kliniky zameranej na terapie kmeňovými bunkami na Bahamách, ktorú mu pomáhal budovať a neskôr nad ňou prevzal celú kontrolu. Na tejto klinike sám podstúpil niekoľko procedúr, pretože ako hovorí: „Keď prídete do veku 70 –75 rokov, začnete mať problémy s členkami, kolenami z lyžovania aj s natiahnutými svalmi.“

Napriek týmto dvom súdnym sporom, ktoré ukazujú, ako americké zákony umožňujú trustom asistovať boháčom v skrývaní ich peňazí, získal najviac mediálnej pozornosti ten s jeho manželkou. Marie Bosarge, 66-ročná niekdajšia impersonátorka Marilyn Monroe, ktorú si Ed zobral ešte v roku 1989, má toho už dosť.

„Milovala som ho pre jeho osobnosť, jeho myseľ,“ hovorí Forbesu Marie Bosarge a podotýka, že keď sa brali, nežili v takom prepychu ako teraz. Foto: Forbes.com/Marie Bosarge

Bolo to v lete 2017. Marie bola práve v Londýne, kde dozariaďovala ich najnovší prírastok k rodinnému majetku, honosné georgiánske sídlo za 45 miliónov amerických dolárov v miliardárskej štvrti Belgrave Square, keď jej Ed doručil rozvodové papiere. Marie hovorí, že bola v šoku.

Áno, síce vedela o manželových milenkách, dvadsiatničkách, ktoré pochádzali z Ruska, avšak predpokladala, že rozvod by bol pre jej manžela príliš drahou záležitosťou. Predsa v čase, keď sa brali, neuzatvorili ani len predmanželskú zmluvu.

Načo aj, keď podľa zákona v Texase, kde sa brali, má Marie nárok na polovicu zo všetkého, čo nadobudli počas manželstva – vrátane veľkých ziskov, ktoré vyprodukoval Quantlab (a pre ktoré má Ed na krku už spomínaný ďalší súdny spor).

Postačí zopár miliónov

Marie tvrdí, že už mala v živote majetok v hodnote jednej miliardy. Forbesu však prezrádza, že by sa uspokojila, keby jej súd priklepol aj menej ako 100 miliónov dolárov. „Stačilo by mi to na to, aby som si zaplatila účty a pohla sa so životom ďalej.“

Forbes odhaduje, že majetok Eda Bosargeho má hodnotu minimálne jednej miliardy dolárov. No on a jeho právnici tvrdia, že všetko, čo dvojica vlastní, má hodnotu len 25 miliónov dolárov, keďže väčšinu z ich spoločného majetku spravujú trusty.

To sa týka nielen jeho akcií výnosného Quantlabu, ale aj ich rodinných sídel v Houstone, Aspene, Londýne a Maine a dokonca aj ich ostrova na Bahamách, kde kotvia ich tri jachty. Tie, ako inak, vlastní trust. Patrí medzi ne aj 55 metrov dlhá jachta pomenovaná po jeho manželke Marie, na ktorej sa nachádza krásne piano za niekoľko tisíc dolárov.

Bezosova ex dostane z rozvodu viac ako 35 miliárd dolárov.
Stane sa z nej tretia najbohatšia žena sveta

Po tom, čo Marie dostala do rúk rozvodové papiere, jeden z Edových trustov si privlastnil aj diamantový náhrdelník za 1,9 milióna dolárov, ktorý od neho dostala na Vianoce pred 11 rokmi.

„To nebol darček, bola to špecifická investícia, o ktorú sa postaral trust,“ trval na svojom Ed vo vlaňajšej výpovedi pred súdom.

Po tom, čo zlyhali všetky pokusy o mimosúdne vyrovnanie a po nekonečných výsluchoch a výpovediach pred súdom, zamieril tento prípad v apríli pred porotu v Houstone. No potom prišiel koronavírus Covid-19.

Marie hovorí, že 20-tisíc dolárov, ktoré teraz dostáva mesačne ako podporu od svojho manžela, minie na svojich právnikov a už si viac nemôže dovoliť bojovať za to, čo jej podľa nej patrí. Nemá vraj peniaze už ani na to, aby si nechala opäť opraviť predné zuby, ktoré si ako malá vybila na korčuliach.

Marie sa nečakane stala inšpiráciou pre mnohé aktivistky za práva žien v Houstone. Jednu sparnú júlovú sobotu sa tucty protestujúcich žien s transparentmi „Spravodlivosť pre Marie“ zhromaždili pred Edovým honosným sídlom.

„Tu ide o práva žien. On (Ed) zostarol a našiel si novú milenku, ale zabudol, kto mu pomohol dostať sa tam, kde je teraz,“ hovorí Cynthia Cole, jedna z protestujúcich žien.

Praktiky bohatých

Nejde však len o spor medzi záletným manželom a ohrdnutou (ex)manželkou. Bosargeovci sú ukážkou toho, k akým praktikám sa boháči uchyľujú, keď sa snažia na ich majetok siahnuť bývalí biznis partneri, veritelia, vymáhači či čoskoro už bývalé manželky.

Najstarším trikom spomedzi všetkých sú zámorské trusty, avšak na tie americké daňové úrady poľujú už viac ako desaťročie. Novou a čoraz populárnejšou technikou je schovávanie peňazí do domácich trustov na ochranu aktív (DAPT). Tie umožňujú boháčom odložiť majetok do amerických trustov a tie potom zabezpečiť pred budúcimi veriteľmi.

Reklama

Zvyčajne zákon neumožňoval človeku odloženie majetku do trustu, pokiaľ nad ním aj naďalej mal kontrolu a používal ho v svoj prospech. A tak to aj naďalej platí vo väčšine amerických štátov. No sú aj štáty, ktoré sa rozhodli prilákať nové biznisy tým, že uvoľnili niektoré z doposiaľ platných pravidiel, v prospech nie veriteľov, ale tých, ktorí peniaze pred nimi schovávajú.

Ďalším spôsobom je takzvané prelievanie peňazí z jedného trustu do druhého, spravidla so sídlom v štátoch, ktoré ponúkajú ich majiteľom maximálnu ochranu a zahmlia ich pozadie, a na druhej strane nevyžadujú žiadne zdanenie.

Veľmi drahé zbohom.
Od Bezosa po Disneyho, takto prebiehajú rozvody miliardárov

Najhorším štátom zo všetkých je Južná Dakota, ktorý sa s ostatnými predháňa v tom, kto lepšie zahmlí miliardárom ich majetky, hovorí právnik Jay Adkisson, ktorý sa však osobne v Bosargeho prípade neangažuje.

Južná Dakota napríklad umožňuje, aby boháči preliali peniaze z jedného trustu do druhého bez toho, aby to vopred oznámili jeho ďalším príjemcom. Tí tak môžu byť z nového trustu vyškrtnutí. Zároveň chráni prostriedky uložené v trustoch v prípade rozvodu alebo nárokov na alimenty pre deti či podporu partnerov – pokiaľ tieto nároky vznikli až po tom, čo boli peniaze presunuté do trustu.

„Južná Dakota je takmer nepriestrelná,“ súhlasí David Slenn, ďalší právnik, ktorý nemá s Bosargeho prípadom konflikt záujmov.

Vo výpovedi z minulého roka, ktorá je súčasťou utajených súdnych dokumentov získaných Forbesom, Bosarge uviedol, že je hlavným príjemcom peňazí z trustov v Južnej Dakote, ktoré spravujú aktíva v hodnote 800 miliónov amerických dolárov a disponujú ďalšími 280 miliónmi v hotovosti.

Marie a jej právnici veria, že to je iba zlomok z jeho peňazí a ďalšie skrýva v zámorských trustoch na Bahamách, Britských Panenských ostrovoch a na Malte. Dokumenty, ktoré Marie ukázala Forbesu, dokazujú, že v roku 2011 mali Bosargeovci majetok v hodnote 2,263 miliardy amerických dolárov.

John Pavlas, právnik Eda Borsageho, v e-maile odpísal Forbesu, že „odmieta komentovať preukázateľné nepravdy a nesprávnosti mnohých z faktov,“ ktoré sa Forbes pokúšal overiť. Dodal, že tieto skutočnosti komentovať nemôže, pretože všetko to sú dôverné informácie z prebiehajúceho súdneho sporu.

Bez toho, aby pridal vysvetlenie, označil Bosargeov právnik jeho manželku za klamárku. „Je to jednoduché, pravda nijako nezapadá do jej príbehu, a tak ju ignoruje a hovorí to, čo jej vyhovuje.“

Kto je Ed Bosarge

Keď ide o trusty, Wilbur Edwin Bosarge Jr. nie je žiadnym nováčikom. Tento rodák z mestečka Mobile v Alabame, ktorý študoval aplikovanú matematiku a v 60. rokoch pracoval v IBM na projekte rakety pre NASA, začal s nimi experimentovať už v počiatkoch podnikania.

Po tom, čo ho americké úrady obvinili z podvodu pri obchodovaní (mal dohadovať zdvihnutie cien akcií jednej ropnej spoločnosti výmenou za podiel v ropných poliach), založil vlastnú spoločnosť Frontier Limited.

Podľa Thomasa Bassa, autora knihy The Predictors o podvodníkoch na Wall Street z roku 1999, sa Bosarge začiatkom 90. rokov spojil s Rafaelom deNoyom, mágom kvantových obchodov a sľuboval mu, že s Frontier Limited spolu dobre zarobia.

DeNoyo však čoskoro zistil, že spoločnosť Frontier Limited bola prakticky na mizine. „Nemala peniaze ani len na to, aby zaplatila účty za telefón,“ povedal deNoyo autorovi knihy o notorických podvodníkoch Bassovi.

Bol Stevom Jobsom výroby bicyklov.
Vizionár, ktorý pred 135 rokmi ukázal, ako budeme jazdiť

A čo si myslí tento bývalý biznis partner o Bosargeovi? „Ten chlap je čistý podvodník,“ tvrdí deNoyo. Bosargeho neskôr jeho bývalí spoločníci aj zažalovali za to, že z Frontier Limited vyplienil milióny dolárov. Bosarge tieto obvinenia odmietol, no napriek tomu dal v roku 1994 prednosť mimosúdnemu vyrovnaniu.

Pri tomto spore však vyplávalo na povrch, že Frontier Limited vlastnila firma Capital Technologies, a tá bola zas vo vlastníctve, ako inak, trustu African Tudor Trust. Ten je pre tento príbeh dôležitý.

Autorom článku je Christopher Helman, ktorý píše pre Forbes o energetike, ale aj o ďalších ekonomických témach.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?