8. septembra 2020

Wall Street miluje, keď môže svojim manažérom a zamestnancom ponúknuť inšpiratívnu prednášku od slávnych CEOs, niekdajších riaditeľov najväčších firiem či dokonca od bývalých prezidentov.

David Rubenstein, miliardár, filantrop a spoluzakladateľ jednej z najväčších investičných firiem sveta, The Carlyle Group, ktorá spravuje aktíva v hodnote 221 miliárd dolárov, bol kedysi na týchto prednáškach stálym hosťom.

Po čase však zistil, že mnohí z prednášajúcich neboli až takí podnetní, aby to zamestnancom aj niečo skutočne dalo. Prednášky sa mu zdali nudné, chýbala im podľa neho iskra.

Rozhovory s miliardárom

„Povedal som si, že by som možno dokázal urobiť prednášky zaujímavejšie, ak by som ich sám vyspovedal. Proste by som pridal trocha humoru,“ hovorí Rubenstein v rozhovore pre americký Forbes pri príležitosti vydania novej knihy o líderstve, ktorá vyšla v USA pod názvom: „Ako viesť ľudí: Múdrosť od najväčších CEOs, zakladateľov firiem a tých, ktorí menia svet.“

Rubenstein viedol počas uplynulých piatich rokov tucty rozhovorov s manažérmi, výkonnými riaditeľmi a majiteľmi najväčších firiem sveta, ale aj s politikmi a ďalšími priekopníkmi svojich odvetví. Na základe toho, čo sa dozvedel, spísal lekcie, ako uspieť v dnešnom svete.

Reklama
Oprah Winfreyová, americká moderátorka a miliardárka, vraj inšpirovala Rubensteina, aby sa stal lepším poslucháčom. Forbes odhaduje majetok Oprah Winfreyovej na 2,5 miliardy dolárov. Foto: SITA/AP

Kniha obsahuje rozhovory aj s mnohými miliardármi vrátane najbohatšieho muža sveta, zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa a CEO Applu Tima Cooka. Vyspovedal aj niekdajších amerických prezidentov Billa Clintona a Georgea W. Busha, sudkyňu Ruth Bader Ginsburgovú a aj slávnu moderátorku Oprah Winfreyovú, ktorá Rubensteina inšpirovala, aby sa stal „lepším poslucháčom“.

„Dúfam, že aj vďaka tejto knihe budete mať raz lepších lídrov,“ hovorí Rubenstein smerom k mladšej generácii. Dúfa, že mladých jeho kniha inšpiruje k tomu, aby sa sami stali lídrami, ktorých budú chcieť ľudia nasledovať.

Jeff Bezos sa stal prvým človekom
s bohatstvom vo výške 200 miliárd dolárov

„Premýšľal som nad tým, čo by mohlo byť mojím posolstvom ľudstvu a mojim deťom a prišiel som na to, že možno by to mohlo byť zopár kníh,“ hovorí s úsmevom miliardár, ktorý vlani vydal prvú zbierku rozhovorov s historikmi pod názvom „Americký príbeh“.

Rubenstein je sám zanieteným čitateľom, podľa vlastných slov prečíta „denne šestoro novín a každý týždeň tucet rôznych týždenníkov a aspoň jednu knihu.“ Miliardár verí, že práve celoživotná zvedavosť je kľúčovým predpokladom dobrého lídra.

Návod na úspech

Pre tých, čo dúfajú, že na vrchol sa dá dostať aj pomocou rôznych skratiek, má Rubenstein zlú správu. Podľa neho a ďalších úspešných ľudí, s ktorými sa rozprával, existuje iba jedna cesta k úspechu, a tá je vydláždená poctivou prácou.

Rubenstein si v rozhovore pre Forbes spomenul na svoje interview so spoluzakladateľom teniskového gigantu Nike Philom Knightom. Jeho nápad založiť spoločnosť, ktorá bude predávať športové tenisky, nebol ani zďaleka tou kľúčovou ingrediencou, ktorá prispela k jeho masívnemu úspechu.

Bola to najmä Knightova „ochota dlho a tvrdo pracovať, schopnosť prekonať aj občasné pády a krízy na ceste k tomu, aby sa jeho vízia stala realitou, a napokon to bola aj schopnosť predať v posledných rokoch vedenie skúsenému manažmentu, ktorý môže spoločnosť ďalej budovať.“

Elonovi Muskovi sa ako piatemu
na svete
podarilo zarobiť 100 miliárd dolárov

Podľa Rubensteina však existuje 12 základných predpokladov, ktoré dokážu predpovedať, či bude niekto dobrým lídrom. Sú to: šťastie, túžba po úspechu, hľadanie spôsobu, ako sa odlíšiť, tvrdá práca, fokus, presvedčenie, pokora, integrita, ochota podeliť sa o zásluhy, schopnosť neustále sa učiť a napokon schopnosť zlyhávať (a poučiť sa zo svojich zlyhaní).

Práve tieto predpoklady má v sebe aj sám Rubenstein. Napokon sám priznáva, že jeho najväčšou chybou bolo predať podiel Carlyle v e-commerce gigante Amazon krátko po jeho vstupe na burzu v roku 1996. Hodnota tejto investície bola vtedy 80 miliónov dolárov. Ak by svoj podiel v spoločnosti Rubensteinov fond nepredal, dnes by mal hodnotu asi štyroch miliárd dolárov.

Pritom hodnota celého Rubensteinovho majetku sa dnes podľa odhadov amerického Forbesu pohybuje okolo 3,2 miliardy dolárov.

Nielen biznis lídri

Tento rok zatiaľ neprial miliardárom, ktorí sa dostali do vedúcej pozície, bez ohľadu na to, či hovoríme o biznise, športe, zábave alebo politike. Rubenstein však tvrdí, že aj z krízy vyjdú najviac posilnení tí, ktorí dokážu prijať aj prehru s pokorou.

Práve tých si podľa neho zapamätá verejnosť za ich hrdinské činy, a uvádza príklady nedávno zosnulého kongresmana a ľudskoprávneho aktivitu Johna Lewisa alebo doktora Anthonyho Fauciho, riaditeľa amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné ochorenia, ktorý sa snažil varovať Donalda Trumpa pred pandémiou koronavírusu skôr, ako jej prezident vôbec prikladal nejaký význam.

„Tony Fauci je v samostatnej kategórii. Napriek tomu, že sa ho množstvo ľudí pokúsilo odrovnať a ďalší ho naďalej kritizujú z mnohých dôvodov, neodišiel z arény. Naopak, naďalej bojuje za svoje princípy, ktoré považuje za správne.“

Rubenstein obdivuje odolnosť amerického lekára Anthonyho Fauciho, ktorý sa snažil počas pandémie radiť prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Foto: SITA/AP

Ďalším lídrom, ktorý sa dostal tento rok do popredia a Rubenstein ho stihol vyspovedať do svojej knihy, je komisár Národnej basketbalovej asociácie (NBA) Adam Silver.

„Kto by nebol zdrvený z toho, že ľudí bezdôvodne strieľajú do chrbta či inak zabíjajú?“ pýta sa rozhorčene Rubenstein narážajúc na protest, ktorý NBA odštartovala po streľbe na 29-ročného Afroameričana Jacoba Blakea v meste Kenosha v štáte Wisconsin.

Reklama

Kanadský herec Ryan Reynolds predáva svoj gin.
Za balík značiek kupca zaplatí 610 miliónov dolárov

„Myslím, že svet si uvedomil, že nemôže ignorovať protesty hráčov len preto, že sú to športovci. Teraz si už asi všetci uvedomujú, že je zrejme chybou urobiť to, čo Národná futbalová liga (NFL), keď nenechala Colina Kaepernicka odohrať ďalší zápas,“ dodáva Rubenstein.

Na koho si ešte brúsi zuby?

Jedno meno, ktoré ešte chýba na zozname rozhovorov v novej Rubensteinovej knihe, je Donald Trump. „Viedol som s ním rozhovor tesne predtým, ako sa stal prezidentom. Boli sme v Ekonomickom klube vo Washingtone (nezisková organizácia) a práve tam mi prezradil, že sa rozhodol kandidovať,“ hovorí Rubenstein a vyjadruje ľútosť nad tým, že tento rozhovor bol príliš neaktuálny na to, aby ho zaradil do svojej knihy.

„Popravde, prekvapil ma. Nemyslel som si, že bude skutočne kandidovať. A už vôbec nie, že má šancu vyhrať. A vidíte, podarilo sa,“ pokrčí plecami Rubenstein.

Na rozdiel od Trumpa si však Rubenstein, ktorý žije vo Washingtone, D.C., nedokáže predstaviť, že by sa v blízkej dobe rozhodol pre politickú kariéru.

„V porovnaní s ostatnými prezidentskými kandidátmi som mladé ucho. Na kandidatúru mám zrejme ešte čas,“ smeje sa tento 71-ročný investor. Pre porovnanie: Donald Trump má 74 rokov a jeho demokratický protikandidát Joe Biden má 77 rokov.

Jazda technologických kráľov.
Tim Cook sa stal miliardárom, Zuckerberg pokoril sumu 100 miliárd

„No aby som bol aj vážny, myslím si, že je mnoho ľudí, ktorí sú odo mňa mladší a odviedli by v prezidentskom úrade oveľa lepšiu prácu ako ja,“ povie Rubenstein. S nádejou v hlase dodáva, že budúci rok bude pre USA znamenať nový začiatok, ktorý sa bude niesť v znamení prezidentských volieb a snáď aj vakcíny na Covid-19.

Na záver si spomenie na nedávny rozhovor, ktorý viedol s miliardárom a porotcom v známej podnikateľskej súťaži Shark Tank Markom Cubanom. Ten verí, že po odznení koronavírusu Covid-19 budú ľudia zakladať skvelé spoločnosti, ktoré budú namiesto zisku dávať prednosť diverzite, inklúzii, filantropii a svojmu dopadu na spoločnosť.

„Napokon, ak máte niekedy v živote urobiť čosi veľké ako podnikateľ…“ povie Rubenstein a dôrazne dodá: „ …urobte to radšej skôr ako neskôr.“

Autorkou článku je Deniz Çam, ktorá na Forbes.com píše o najbohatších ľuďoch sveta.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?