27. augusta 2020

Najbohatší človek sveta, Jeff Bezos, je bohatší ako kedykoľvek predtým. V stredu 26. 8. sa mu podarilo prekročiť miľník, ktorého sme svedkami za štyri dekády sledovania najbohatších ľudí vo Forbese ešte neboli: po stredajšom poskočení akcií Amazonu o dve percentá sa Bezosovi zvýšil majetok o 4,9 miliardy, čo z 56-ročného biznismena urobilo prvého človeka na svete s bohatstvom vo výške 200 miliárd dolárov. 

Šéf Amazonu mal v stredu pri svojom mene sumu 204,6 miliardy, čo je o takmer 90 miliárd viac, ako druhý najbohatší človek, Bill Gates, ktorý má aktuálne hodnotu 115,1 miliardy dolárov.

Jeff Bezos dosiahol nový rekord.
Jeho majetok má hodnotu 197,8 miliardy dolárov

Aj keď započítame infláciu, je majetok Bezosa podľa Forbes aktuálne najväčším, aký kedy človek mal. Najbližšie k nemu mal Gates, ktorý sa stal prvým centimiliardárom. Keď Microsoft dosahoval v roku 1999 vrchol, Gatesovi sa podarilo prekročiť hranicu 100 miliárd dolárov, čo by dnes po zohľadnení rastu cien predstavovalo zhruba 158 miliárd dolárov.

Zmenou zákazníckeho správania, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, si akcie Amazonu od začiatku roka polepšili o takmer 80 percent. A Bezosov majetok, ktorý bol k 1. januáru na úrovni 115 miliárd, sa raketovo vyšvihol hore. Bezosov 11-percentný podiel v Amazone tvorí 90 % jeho bohatstva. Okrem toho vlastní napríklad Washington Post či vesmírnu firmu Blue Origin.

Reklama

MacKenzie Bezos dá 1,7 miliardy dolárov na charitu.
A už sa nebude volať po najbohatšom človeku sveta

Bezos by bol ešte bohatším, ak by neabsolvoval najdrahší rozvod v histórii. Po rozchode s manželkou MacKenzie Scott súhlasil, že jej dá štvrtinu z jeho akcií Amazonu, ktoré dnes predstavujú 63 miliárd. Aj napriek tomu, že 1,7 miliardy venovala na charitu, Scott je aktuálne 14. najbohatším človekom planéty a druhou najbohatšou ženou, predbehla ju len dedička impéria L’Oréal Françoise Bettencourt Meyers.

Bezos nie je jediným technologickým gigantom, ktorému sa podarilo nafúknuť svoj majetok. Šéf Facebooku, Mark Zuckerberg sa takisto stal novým centimiliardárom s hodnotou 103,1 miliardy. Pripísal si 3,4 miliardy po tom, ako sa zvýšila hodnota akcií Facebooku.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Jonatan Ponciano.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?