1. septembra 2020

Akcie automobilky Tesla v pondelok 31. augusta prudko vzrástli, čím „nafúkli“ bohatstvo jej majiteľa na 102,9 miliardy dolárov. Cenné papiere poskočili o 12,6 %, čím hodnota Muskovho majetku od piatku vzrástla o 10,4 miliardy. Hodnota jeho majetku už medzitým aj klesla a k 1. septembru je na úrovni 100,9 miliardy dolárov.

Podľa výpočtov Forbesu ide o piateho človeka na svete, ktorého majetok presiahol 100 miliárd dolárov. Elon Musk je v rebríčku najbohatších ľudí sveta k 1. septembru na piatom mieste.

Od polovice marca sa hodnota Muskovho majetku zoštvornásobila. V tom čase sa nachádzal „len“ na 31. mieste v zozname najbohatších ľudí sveta. Jeho majetok sa vtedy pohyboval na úrovni 24,6 miliardy dolárov. Dnes sa nachádza tesne za šéfom Facebooku Markom Zuckerbergom, ktorého majetok má hodnotu 107,6 miliardy dolárov.

Jeff Bezos sa stal prvým človekom
s bohatstvom vo výške 200 miliárd dolárov

Niežeby na tom Muskovi záležalo. 49-ročný podnikateľ už dávnejšie povedal, že mu je ľahostajné, na ktorom mieste sa v rebríčku Forbes nachádza. „Nemôže mi to byť viac jedno,“ odpovedal v júli Musk mailom na našu otázku ohľadom jeho majetku. „Čísla stúpajú a klesajú. Záleží mi však na tom, že robím úžasné produkty, ktoré ľudia milujú.“

Reklama

MacKenzie Bezos dá 1,7 miliardy dolárov na charitu.
A už sa nebude volať po najbohatšom človeku sveta

Muskovo bohatstvo dosiahlo 99-miliardovú hranicu vo štvrtok 27. augusta, v piatok zasa spadlo o 3,6 %. Akcie Tesly sa delia v pomere 5 : 1 („stock split“) a po piatkovom zatvorení obchodovania sa v pondelok začali predávať na základe rozdielnych podielov. Menší obchodníci tak kupovali lacnejšie podiely, ktoré dnes stoja takmer 500 dolárov, kým v piatok stáli viac ako 2200 dolárov.

Musk vlastní 21 percent z 464 miliardovej firmy, ale viac ako polovicu svojho majetku založil osobnými pôžičkami, čo Forbes pri výpočtoch zohľadňuje.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Hayley C. Cuccinello.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?