21. augusta 2020

Chceli by ste vedieť, ako vyzerajú zhýralé párty európskych miliardárov? Je na nich množstvo mladých žien, veľa alkoholu a za jednu noc tu dokážu niektorí utratiť aj milión dolárov. Nezáleží pritom, kde sa boháči nachádzajú, táto scéna sa opakuje od Monaka až po Miami. Toto je zákulisie V.I.P. klubov. 

„Pozerala som sa na ten obrovský dav, možno tisíc ľudí, väčšina z nich boli mladí, prevažne ženy. Náš stôl bol zaprataný fľašami od alkoholu a šampanského, všade boli pohádzané malé fľaštičky Evianu a džúsov a poháre, pričom každý pri stole mal v rukách drink.“

Ako fungujú V.I.P.

Táto scéna, ktorú opisuje Ashley Mears – bývalá modelka a sociologička, ktorá sa zaoberá kultúrou módy a zábavného priemyslu – by sa mohla odohrávať kdekoľvek: v New Yorku, Los Angeles, Monaku či v Miami. Na mieste nezáleží.

Predstavte si akékoľvek miesto a pridajte do tejto predstavy bezbrehé míňanie peňazí. Presne tak vyzerá zákulisie luxusných párty, na ktorých sa zúčastňujú celebrity a miliardári po celom svete.

Poznáte najbohatšie kráľovské rodiny v Európe?
Niektoré majú majetok v miliardovej hodnote

Reklama

Sociologička Ashley Mears napísala novú knihu s titulom „Very Important People“. V tejto knihe si kladie otázku, ako je možné, že boháči dokážu počas jedinej párty v nočnom klube utratiť státisíce dolárov či dokonca milión?

Nielenže je takéto správanie okázalé, ale je ešte aj súčasťou prísne stráženého sveta luxusných VIP párty, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami.

Boháči sa chcú na párty predvádzať, ale iba medzi sebou. Nechcú, aby ich videla verejnosť. Pred vstupom do klubov je ochranka, miesta týchto žúrov sú exkluzívne a často sa menia, a ak chce niekto na párty prísť, musí najprv zaplatiť mastné vstupné.

Pohľad do zákulisia

Sociologička Ashley Mears bola v minulosti fashion modelkou, pričom sa na podobných párty, od Cannes až po Los Angeles, zúčastňovala. Práve tieto zážitky ju priviedli k napísaniu jej najnovšej knihy a ďalšiemu bádaniu, ako tento svet bohatých funguje.

Na párty sa často objavujú mladé dievčatá vo veku 16 až 25 rokov, štíhle a vysoké aspoň 180 centimetrov bez podpätkov. Poväčšine sú to belošky, aj keď nie vždy.

Prevažná väčšina z nich sú modelky alebo influencerky na Instagrame a na tieto párty ich privádzajú promotéri. Tých najímajú nočné kluby, aby zohnali čo najkrajšie dievčatá. Dôvod je prozaický: nočné kluby, ktoré navštevujú krásne dievčatá, lákajú aj milionárov a miliardárov. A tí tam zvyknú vo veľkom utrácať.

Malajský finančník Jho Low údajne raz minul v klube na juhu Francúzska za jediný večer až milión dolárov. Foto: SITA/AP

Ashley Mears sa na účely svojej knihy rozprávala hneď s niekoľkými promotérmi a mnoho z príbehov ju natoľko prekvapilo, že takmer na seba strhli všetku pozornosť v jej knihe.

Mears zistila, že kluby majú vypracovanú stratégiu, ako prinútiť boháčov minúť počas jedinej noci čo najviac. Sociologička hovorí, že na to, aby sme tento svet pochopili, by sme mali prirovnať miliardára (áno, zvyčajne je to muž) k vodcovi kmeňa.

Súťaž v míňaní

Antropológ Franz Boas prišiel pri štúdiu kmeňov na severozápade Ameriky 19. storočia k rituálu „prerozdeľovania darov“. Ide o ceremónie, počas ktorých kmeňový vodca zahrnul svojich hostí darčekmi značnej hodnoty, aby tak umocnil svoje zvrchované postavenie.

Niekedy tieto rituály zahŕňali aj pálenie kanoe či iného majetku na dôkaz hodnoty majetku lídra a toho, že si ho môže dovoliť ničiť.

Keď sa nad tým zamyslíme, tak bohatí nie sú v ničom iní, poznamenáva Mears. „Milionári míňajú v kluboch obrovské množstvo peňazí na šampanské a pohostenie, ale zároveň si tým získavajú uznanie od svojich spoločníkov,“ vysvetľuje sociologička.

Na tomto rituáli bohatých je založený celý biznis nočných klubov. Využívajú neistotu a pochybnosti, ktoré o sebe boháči majú, a pomocou promotérov ich podnecujú k tomu, aby znova a znova opakovali tento odveký rituál. Šikovné.

Chcete dovolenku ako celebrita?
Zabudnite na hotely, prenajmite si rovno celý ostrov

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo sa V.I.P. zóny nachádzajú v kluboch na poschodí? Prípadne, ak vám to nikdy nenapadlo, nabudúce sa pozrite, kde sú tieto zóny umiestnené. Napovieme vám: míňanie peňazí je pre boháčov šport. A ten nemá bez divákov žiaden zmysel.

Pokiaľ nikto v klube nevidí, že milionár práve minul zvrátené množstvo peňazí, aký to má vôbec význam? Presne tak sa nad tým bohatí zamýšľajú. Kvôli tomu istému dôvodu fľaškujú producenti šampanské do obrovských fliaš s nápismi, ktoré svietia v tme a ktoré si zaručene všimnete, ako napríklad fľašu typu Nebuchadnezzar s objemom 15 litrov.

Práve tieto fľaše zvyčajne donesú čašníci k stolom do V.I.P. zóny spolu s prskavkami, ktoré okamžite pútajú pozornosť, pričom v tomto sprievode nesmú chýbať ani mladé a atraktívne dievčatá. Tento akt má dokonca vlastné meno – fľaškový vláčik, a jeho jediným účelom je priniesť kupujúcemu uznanie od prítomných.

V tomto prípade boháči nevyhľadávajú pozornosť. Oni si ju priam kupujú, a to za závratnú sumu.

Reklama

Ostro strážené letovisko, kam Google volá Muska,
Rihannu i princa Harryho

Pokiaľ prídu do klubu v tú istú noc hneď dvaja boháči (alebo veľryby, ako im kluby hovoria), tak ich oboch usadia do V.I.P. zóny a dajú im stoly oproti sebe. Majitelia klubov totiž dúfajú, že ich prerastené egá započnú v ten večer vojnu o to, kto je bohatší a kto si môže dovoliť viac minúť.

Potom sa tieto nadrozmerné fľaše šampanského stanú prostriedkom súboja, priam kmeňovej rivality, hovorí Mears. Pamätná je napríklad klubová vojna medzi Drakeom a Chrisom Brownom, ktorá sa začala pri fľašiach šampanského a skončila sa bitkou, mnohopočetnými zraneniami a súdnym sporom.

Chris Brown sa dostal do klubovej potýčky so spevákom Drakeom ešte v roku 2012. Tiež sa začala súbojom ich peňaženiek. Foto: SITA/AP

Najväčšiu úlohu v tomto celom však zohrávajú dievčatá. Milionár, ktorý má okolo seba drahé fľaše šampanského je síce zaujímavý, ale nič mu nepripíše väčšiu hodnotu (aj na sociálnych sieťach) ako množstvo krásnych žien.

Ako sa dostať k novému obchodu

„Boháči nezvyknú minúť také veľké peniaze, keď sa v klube popri nich nachádzajú obyčajní ľudia,“ poznamenáva Mears a naráža pritom na žargón mnohých klubov, ktoré takto označujú ľudí, ktorí „nie sú ani príťažliví, ani dostatočne bohatí“.

Dievčatá v tomto prípade berú kluby ako kapitál. Nie sú tam kvôli sexu ani kvôli nadviazaniu priateľstiev. Skôr sú kapitálom, vďaka ktorému sa realitní makléri dostanú na párty k výkonným riaditeľom tých najväčších firiem a rapperi zas spoznajú miliardárov.

Spomeňte si len na Donalda Trumpa, ktorý vďaka krásnej spoločnosti získal pozvánky na mnoho večierkov, ktoré mohli viesť k zaujímavým obchodným zmluvám. Čiže k ďalším peniazom.

MacKenzie Bezos dá 1,7 miliardy dolárov na charitu.
A už sa nebude volať po najbohatšom človeku sveta

Inými slovami, dievčatá, ktoré na tieto párty nalákajú promotéri, majú zaručený vstup do prominentných klubov, či pozvanie na večeru alebo párty na jachte. Pre miliardárov nie sú peniaze až také lákavé (keďže ich majú dostatok), ako krásne dievčatá.

Počas svojho výskumu natrafila Mears napríklad na jednu vilu v Hamptons, ktorú obývala skupina 20 dievčat. Dôvod bol prostý: mali svojmu mecenášovi zaručiť pozvánky na tie najexkluzívnejšie večierky v okolí.

Mears zistila, že väčšinu dievčat toto okázalé míňanie nijako neohuruje. Nemôžu však poprieť, že majú pozvánku do exkluzívneho sveta, v ktorom nemusia za nič platiť. „Napríklad si vyrazím večer von s priateľkami a príde za mnou niekto, kto mi povie: Si krásna, nemusíš platiť vôbec za nič,“ priznáva v jednom z rozhovorov so sociologičkou Nora, ktorá sa tiež necháva pozývať na okázalé večierky.

Párty vs pandémia

Na jednej strane sa môžete pýtať, koho to vôbec zaujíma, ako míňajú miliardári svoje peniaze? Nech si robia, čo chcú! Jasné, nechajme ich žiť si po svojom. No na druhej strane by nás malo aspoň trocha znepokojovať, že sa všetko toto míňanie deje za zatvorenými dvermi nočných klubov, na súkromných ostrovoch alebo jachtách.

Boháči nechcú, aby svet spoznal ich maniere. „Milionári, s ktorými som sa rozprávala, nechceli, aby ľudia vedeli o tom, aké extravagantné životy vedú,“ hovorí Mears a dodáva: „Jeden z nich mi dokonca povedal: Je to choré… Viete, čo mám na mysli? Koľko ľudí by som mohol za tie peniaze nakŕmiť v Afrike?“

Rast Tesly spravil z Elona Muska piateho najbohatšieho človeka sveta.
Ešte v marci bol 31.

Mnohí z nich si uvedomujú, že ich úspech a to, ako si ho užívajú, je v ostrom rozpore s čoraz viac sa roztvárajúcimi nožnicami nerovnosti. Takéto okázalé míňanie sa postupne stáva tabu. Možno teraz ešte viac ako kedykoľvek predtým.

V kruhov boháčov sú populárne večierky na luxusných jachtách. Foto: Unsplahs/Mohamed Masaau

Mears napísala svoju knihu ešte pred nástupom pandémie Covidu-19. No to neznamená, že je v tomto čase irelevantná, skôr naopak. Práve v časoch izolácie sa spoločenské rozdiely ešte viac prehlbujú. Chudobní prišli o prácu a dúfajú, že im ich úspory vystačia.

Medzičasom sa bohatí stávajú bohatšími a objednávajú si obrovské fľaše drahého šampanského sprevádzané dievčatami, aby si vynahradili niekoľko večierkov, ktoré počas karantény vynechali.

Nič by nemohlo byť viac mimo ako návrat k večierkovému biznisu spred koronavírusu. Ak už nič iné, boháči by mohli aspoň počas pandémie prehodnotiť tieto zvláštne rituály, do ktorých sa zapájajú. Ich tajomstvo už poznáme a ako s tým naložia, je na nich.

Prispievateľ Ollie Williams píše pre Forbes o európskych miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?