20. augusta 2020

Tiež vás tento rok opantala cyklománia? Možno ani netušíte, že o prvotnú popularitu bicyklovania sa zaslúžil istý John Kemp Starley. Reklamy na jeho bicykle značky Rover obleteli svet a spravili z tohto druhu prepravy skutočný fenomén. Miliardy bicyklov, ktoré sa od polovice 80. rokov 19. storočia vyrobili, majú pradeda práve v novátorskom vynáleze, ktorý Starley testoval na uliciach Coventry. V anglickom meste chcú teraz vynálezcovi vzdať hold.    

Dom v Coventry, v ktorom J. K. Starley zostrojil svoj slávny bicykel. Foto: Carlton Reid

J. K. Starley uspel, pretože v roku 1885 skonštruoval bicykel, ktorý bol bezpečnejší než dovtedy rozšírený velocipéd s obrovským predným a malým zadným kolesom. Prvý komerčne úspešný bicykel zložil vo svojom dome na Gloucester Street, blízko centra Coventry.

V dobovom magazíne The Cyclist o jeho vynáleze písali, že určuje módny trend a že naštartoval globálny boom v predaji bicyklov. Zberateľ bicyklov H. W. Bartleet o niekoľko desaťročí neskôr písal, že Starley potom s úžasom sledoval, ako sa jeho vynález kopíruje po celom svete a ako vzniká nový obrovský trh.

Elektrobicykle predával, keď ich ešte nikto nechcel.
Vďaka šťastnej náhode ho nezastavil ani bankrot

Z úspechu, samozrejme, ťažil aj sám Starley, ktorý si onedlho mohol dovoliť presťahovať sa do oveľa honosnejšieho domu, ktorý však medzičasom zbúrali. Jeho starý domček na Gloucester Street však dodnes stojí, avšak nepovšimnutý a neoznačený. Miestny cyklistický aktivista Adam Tranter to chce zmeniť a na dom pripevniť charakteristickú modrú ceduľu, ktorá v Británii označuje budovy, v ktorých žil niekto slávny. „Väčšina obyvateľov mesta, dokonca aj mnohí z tých, ktorí žijú priamo na Gloucester Street, nevedia, k akej historickej osobnosti a k akému vynálezu sa tento dom viaže,“ argumentoval pred mestskými poslancami.    

Reklama

Strýko vyrábal Ferrari medzi velocipédmi

J. K. Starley na svojom vynáleze. Foto: Wikimedia / voľné dielo

Tranter by bol rád, keby sa to neskončilo iba pri pamätnej ceduli, ale keby Starleymu v Coventry odhalili aj sochu. Mimochodom, jeden Starley už svoju sochu v meste má – a tiež je spojený s dejinami bicyklovania. Johnovmu strýkovi Jamesovi sochu postavili už v roku 1884. So svojím americkým obchodným partnerom S. C. Salisburym založil spoločnosť Coventry Machinists, s ktorou začali v roku 1868 vyrábať nový typ velocipédov, ktoré mali takmer rovnako veľké kolesá, no pedále boli umiestnené stále uprostred predného kolesa. K úspechu ich posunula objednávka 500 kusov týchto bicyklov z Francúzska.  

Nakoľko nás ochránia cyklistické helmy?
Pri zrážke s autom len veľmi málo

Starley senior sa tak stal známy ako otec britského cyklistického priemyslu a vo svojej dielni, ktorá pôvodne slúžila na výrobu šijacích strojov, začal vyrábať aj extravagantnejšie kúsky. V roku 1871 predstavil model Ariel, pomenovaný po vzdušnom duchovi z Shakespearovej Búrky. Vyznačoval sa obrovskými kolesami, vďaka ktorým bol bicykel rýchlejší. Takéto typy bicyklov boli červenými Ferrari svojich čias – drahé, rýchle a vlastnené najmä mužmi, ktorí sa chceli na ulici „ukázať“.  

„James bol lepší konštruktér ako jeho synovec,“ hovorí Mike Burrows, autor knihy Bicycle Design a zároveň dizajnér, ktorý stál za modelom Lotus 108 z karbónových vlákien. Chris Boardman na ňom vyhral zlato na olympiáde v Barcelone v roku 1992. James v roku 1877 vymyslel aj prevodovku pre štvorkolesové bicykle, ktorá sa neskôr využila aj v automobiloch. „No John Kemp Starley bol marketingovým géniom, ktorý poskladal všetky už existujúce technológie a vytvoril z nich bicykel, ako ho poznáme dnes.“

Na bicykli pre trpaslíkov lámali rekordy

J. K. Starley sa narodil v Londýne, no s rodinou sa presťahovali do Coventry. Prvé pracovné skúsenosti zbieral práve u strýka Jamesa, neskôr si založil vlastnú firmu na výrobu bicyklov. V tom čase sa výrobe moderných bicyklov (vravelo sa im safety – bezpečné) venovalo mnoho spoločností. Firma Starleyho juniora nazvaná Starley and Sutton Co. of Meteor Works sa v tom čase ešte venovala výrobe trojkoliek, no v roku 1884 navrhla aj prvý moderný bicykel.

Dobová reklama na bicykel Rover. Ilustrácia: Starley

Nový štýl bicyklov dostal pomenovanie „safety“, pretože sa predával ako bezpečnejšia alternatíva k velocipédom. Modely s veľkým predným kolesom boli nielen rizikovejšie, no dobre sa na nich jazdilo vlastne len vysokým mužom.

V roku 1921 o prvých bicykloch písal novinár W. F. Grew: „Hoci velocipédy mali nadšených fanúšikov, jazdiť na nich mohli najmä vyšportovaní chalani, pre ostatných to nebola príjemná jazda. Ak by ostali v ponuke na trhu len tieto bicykle, zrejme by sa tento spôsob prepravy nikdy netešil takej popularite.“ 

Starley a jeho kamarát William Sutton navrhli nový model Rover s pohonom na reťaz napojenú na zadné koleso. Prvý Rover mal predné koleso väčšie (s priemerom 36 palcov, teda skoro jeden meter) a mal ďaleko od dokonalosti. S pomocou Suttona ho však vylepšili, zmenili viacero technických drobností aj jednu zásadnú vec – ďalší model mal takmer rovnako veľké kolesá.

Vynález predstavili na Stanley Cycle Show v Londýne hneď na začiatku roku 1885. Tento kúsok mal skutočne väčšinu charakteristických znakov moderných bicyklov. J. K. Starley neskôr povedal, že pri dizajnovaní chcel „usadiť jazdca do správnej výšky od zeme, od pedálov aj od riadidiel a že chcel, aby cyklista šliapal do pedálov s čo najmenšou námahou.“

Zbožný Gino, cyklista, ktorý zachránil stovky životov.
Cez vojnu v ráme bicykla skrýval doklady pre Židov

Jazdci velocipédov, samozrejme, pozerali na jazdcov na „bezpečných“ bicykloch zvrchu – obrazne aj doslova. Novinku volali bicykle pre trpaslíkov, chrobáky či lezúni. Potom sa však na štartovaciu čiaru 100-míľových pretekov medzi Norman Cross pri Peterboroughu a Twyfordom v Berkshire postavil model Rover z roku 1885. Jazdec na ňom vytvoril nový rekord trate! Zapojenie sa do súťaže bol skvelý marketingový ťah Starleyho a Suttona. Podarilo sa im tak presvedčiť verejnosť, že aj „bezpečné“ bicykle môžu byť rýchle. A práve rýchlosť bola v tom čase tou vlastnosťou, ktorá predávala. 

Nič nevynašiel, ale poskladal dokonalý produkt

V roku 1888 už nový patentovaný dizajn Rovera pôsobil vskutku ako moderný bicykel. Mal dve rovnako veľké kolesá (veľkosť 26 palcov – rovnaká, ako majú dnešné horské bicykle) a úspešný dizajn konkurenta – trojuholníkový tvar rámu. Úspešná bola aj spolupráca s gumárenskou spoločnosťou Johna Boyda Dunlopa, ktorého pneumatiky sa najskôr v roku 1889 otestovali na pretekoch, aby sa o rok neskôr dostali do komerčného predaja – Rover bol perfektným bicyklom svojej doby. Dôkazom toho je, že väčšina jeho základných prvkov sa používa na bicykloch dodnes.  

Koronavírus mení podobu miest.
Bratislava chystá viac možností pre cyklistova

Treba ešte raz zdôrazniť, že J. K. Starley nevynašiel „bezpečný“ bicykel, neskonštruoval ani úplne prvý moderný bicykel, dokonca ani neprišiel s menom Rover (bol to nápad jeho zamestnanca Georga Franksa, bývalého obchodníka s diamantami). „Bezpečný“ bicykel zostrojil ako prvý v roku 1879 Harry John Lawson (ktorého neskôr odsúdili za podvody). Ten však nemal rovnako veľké kolesá a nezačal sa ani masovo predávať.  

Pradedo všetkých moderných bicyklov – Rover od J. K. Starleya. Foto: Wikimedia/Jonathan Cardy

Ale ani iPhone nebol prvý smartfón… J. K. Starley len umne skombinoval dostupné technológie a pri tretej verzii Rovera trafil do čierneho. Presne na taký dopravný prostriedok ľudstvo čakalo. A keď k tomu pridal ešte aj skvelý marketing, ktorý zdôrazňoval rýchlosť jeho bicykla (reklamu uverejňoval hojne v rôznych periodikách tej doby a postaral sa o rozmach záujmu o bicyklovanie), miesto v histórii cyklistiky mu určite patrí právom. 

Sám J. K. Starley sa však domnieval, že „bezpečný“ bicykel vynašiel on sám. „Na začiatku som si povedal, že nastal čas, aby sme vyriešili problém zvaný perfektný bicykel,“ povedal v roku 1898 na prednáške v Londýne. Veľkolepo, takmer ako kedysi na prezentáciách Applu Steve Jobs. „Mojím cieľom nebolo len skonštruovať bezpečný bicykel. Chcel som tiež vytvoriť produkt, ktorý by znamenal skutočnú evolúciu v konštrukcii bicyklov. A fakt, že od roku 1885, keď som ukázal svetu svoj nový model, sa na jeho základoch nezmenilo takmer nič, svedčí o tom, že som sa nemýlil.“   

Z bicyklov vznikli autá. A zabudlo sa na bicykle

V roku 1888 J. K. Starley skonštruoval aj prvé britské elektrické auto, v podstate trojkolku, na ktorú pridal elektromotor a baterku. Žiaľ, vynálezca sa dožil len 46 rokov a jeho spoločnosť začala s predajom áut značky Rover až po jeho smrti (nepriamym pokračovateľom je dnes značka Land Rover). Rover sa tak stala jednou z mnohých britských spoločností, ktoré využili know-how, kapitál a zručnosti pracovníkov získané v odvetví výroby bicyklov pri založení prvých automobiliek. Premiérový automobil Rover vznikol v roku 1904, tri roky po Starleyovej smrti.  

Reklama

„Keď začali na cestách kraľovať autá, mesto zabudlo na cyklistov,“ napísal londýnsky korešpondent denníka New York Times 11. augusta tohto roku. Proti tomuto trendu bojuje aj Tranter, ktorý sa domnieva, že pripomenutie príbehu Starleyho pomôže viac spropagovať cyklistiku. „Pamätná tabuľa Starleyho počinov pomôže svetu cyklistiky ako aj mestu Coventry,“ uzavrel.  

Autorom článku je prispievateľ Carlton Reid, ktorý pre americký Forbes píše o doprave.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?