4. októbra 2019

Americký Forbes zverejnil každoročný rebríček najbohatších ľudí USA. Najmajetnejšia štyristovka má v rukách rekordných 2,96 bilióna, čo je oproti minulému roku nárast o 2,2 percenta. Prvé miesto si už druhý rok po sebe drží zakladateľ Amazonu a CEO Jeff Bezos, a to napriek rozvodu, v rámci ktorého previedol štvrtinu podielu vo firme na bývalú manželku MacKenzie Bezos. Stala sa z nej jedna z najbohatších žien sveta a v rebríčku najbohatších Američanov je na 15. mieste.

Je to vôbec po prvýkrát, čo sa MacKenzie Bezos do tohto zoznamu Forbes dostala. Novelistka a zakladateľka organizácie Bystander Revolution, ktorá bojuje proti šikane, bola za zakladateľa Amazonu vydatá 25 rokov. V rámci dohody po rozvode na ňu Bezos previedol 25 percent svojho podielu v Amazone, čo predstavovalo štyri percentá celej spoločnosti. Jej majetok Forbes odhaduje na 36,1 miliardy dolárov.

Forbes prináša rebríček najbohatších Slovákov

Druhé miesto rebríčka najbohatších ľudí USA nie je prekvapením. Opäť ho zaujal zakladateľ Microsoftu Bill Gates, no priepasť medzi ním a Bezosom sa oproti minulému roku dramaticky znížila. 6. septembra, teda v deň, keď magazín Forbes uzavrel počítanie, ho od prvého miesta delilo šesť miliárd dolárov.

Toto je 100 najbohatších Čechov.
Babiš je až štvrtý, nastupujú mladí tech boháči

Reklama

Okrem MacKenzie Bezos je v tohtoročnom celkovom rebríčku aj 18 ďalších nováčikov. Dostal sa tam napríklad Tim Sweeney, ktorého spoločnosť Epic Games pôsobiaca v oblasti videohier stojí za populárnym Fortnite, prvý miliardár narodený v Portoriku Orlando Bravo či zakladateľ streamingovej technologickej firmy roku. Toto je 10 najbohatších ľudí USA:

10. Jim Walton
51,6 miliardy dolárov

Jim Walton (naľavo) s Alice Walton a Robom Waltonoom počas každoročného stretnutia akcionárov Wal-Mart.
Jim Walton (naľavo) so súrodencami Alice a Robom počas každoročného stretnutia akcionárov Wal-Mart. Foto: Sita/AP

Vek: 71 rokov

Zdroj bohatstva: Walmart

Najmladší syn zakladateľa Walmartu Sama Waltona sa v júni tohto roka vzdal akcií tejto spoločnosti v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Stále však ostáva najbohatším Waltonom vďaka svojim 44 percentám v Arvest Bank. Vyše desať rokov pôsobil Walton v dozornej rade Walmartu, no v roku 2016 uvoľnil túto stoličku pre svojho syna Steuarta. On a dediči zakladateľa firmy vlastnia v súčasnosti približne polovicu akcií.

9. Steve Ballmer
51,7 miliardy dolárov

Steve Ballmer počas svojej reči na National Governors Association's v Providence.
Steve Ballmer počas svojej reči na National Governors Association’s v Providence. Foto: Sita/AP

Vek: 63 rokov

Zdroj bohatstva: Microsoft

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft viedol firmu v rokoch 2000 až 2014. Nastúpil do nej v roku 1980 po tom, čo opustil MBA program na Stanfordskej univerzite. V rovnakom roku ako odišiel do dôchodku kúpil tím NBA’s Los Angeles Clippers za dve miliardy. Odvtedy sa venuje najmä filantropii so zameraním na odstraňovanie chudoby.

8. Michael Bloomberg
53,4 miliardy dolárov

Michael Bloomber bol starostom New Yorku 12 rokov.
Bloomber bol starostom New Yorku 12 rokov. Foto: Sita/AP

Vek: 77 rokov

Zdroj bohatstva: Bloomberg

V roku 1981 založil Bloomberg úspešnú informačnú a mediálnu spoločnosť Bloomberg, ktorej je CEO. V súčasnosti ovláda 88 percent podniku, ktorého ročné príjmy sú na úrovni 10 miliárd dolárov. Je tiež bývalým starostom New Yorku, pričom v tejto funkcii zarábal jeden dolár ročne v hrubom, z čoho išlo 6 centov na sociálne poistenie a 1 cent na zdravotnú starostlivosť. V oblasti filantropie sa venuje najmä klimatickej zmene či kontrole zbraní.

7. Sergey Brin
53,5 miliardy dolárov

Sergey Brin je spoluzakladateľom Google.
Spoluzakladateľ Google a prezident Alphabet hovorí počas Svetového ekonomického fóra. Foto: Sita/AP

Vek: 46 rokov

Zdroj bohatstva: Google

Brin je prezidentom spoločnosti Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google, zdravotnej spoločnosti Verily, autonómneho vozidla Waymo a ďalších dcérskych spoločností. Počas roku 2019 sa nezúčastňoval na žiadnych verejných udalostiach spoločnosti.

6. Larry Page
55,5 miliardy dolárov

Larry Page počas Fortune Global Forum v San Francisco.
Larry Page počas Fortune Global Forum v San Francisco. Foto: Sita/AP

Vek: 46 rokov

Zdroj bohatstva: Google

Page je CEO Alphabetu, zdravotnej firmy Verily, autonómneho vozidla Waymo a ďalších dcérskych spoločností. Spoločne s Brinom vyvinul Page algoritmus, ktorý poháňa vyhľadávanie na Google. Je zakladajúcim investorom spoločnosti Planetary Resources a financuje tiež  Kitty Hawk a Opener, startupy zaoberajúce sa vývojom lietajúceho auta.

5. Larry Ellison
65 miliárd dolárov

Larry Ellison so svojou priateľkou Nikitou Kahn
Larry Ellison so svojou priateľkou Nikitou Kahn. Foto: Sita/AP

Vek: 75 rokov

Reklama

Zdroj bohatstva: softvér

Ellison spoluzaložil softvérovú firmu Oracle v roku 1977 a svojej roly CEO sa v nej vzdal v roku 2014. Stále však pôsobí ako predseda predstavenstva a hlavný technologický riaditeľ. Oracle sa rozrástol čiastočne vďaka stabilným akvizíciám softvérových spoločností, z ktorých najväčšia bola v roku 2016 do firmy Netsuite za 9,3 miliardy dolárov. V decembri 2018 zaujal miesto v správnej rade spoločnosti Tesla po tom, čo kúpil tri milióny jej akcií.

4. Mark Zuckerberg
69,6 miliardy dolárov

Mark Zuckerberg, Forbes rebríček najväčších inovátorov roku 2019 sa veľmi podobá tomu minuloročnému. Na prvom mieste tentokrát skončili dvaja americkí miliardári Jeff Bezos a Elon Musk.
3. Mark Zuckerberg, zakladateľ a CEO Facebooku. Foto: Sita/AP

Vek: 35 rokov

Zdroj bohatstva: Facebook

Po tom, čo 35-ročný Zuckerberg čelil ďalšej vlne kritiky pre fake news na sociálnej sieti Facebook, povedal, že jeho prioritou na tento rok je riešenie práve týchto otázok. V júli 2019 dostala firma pokutu päť miliárd dolárov za porušenie súkromia užívateľov, pričom išlo o najväčšiu pokutu v histórii. Zuckerberg, ktorý sociálnu sieť založil v roku 2004 na Harvardovej univerzite, vlastní 15 percent akcií spoločnosti.

3. Warren Buffett
80,8 miliardy dolárov

Warrena Buffetta nazývajú Veštec z Omahy pre jeho schopnosti správne zainvestovať.
Warrena Buffetta nazývajú Veštec z Omahy pre jeho schopnosti správne zainvestovať. Foto: Sita/AP

Vek: 89 rokov

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway

Veštec z Omahy, ako Buffetta prezývajú, je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias. Riadi firmu Bershire Hathaway, ktorá vlastní viac ako 60 spoločnosti vrátane poisťovní Geico, výrobcu batérií Duracell a reštauračnej siete Dairy Queen. Syn amerického kongresmana kúpil prvé akcie ako 11-ročný a v 13 rokoch už podával daňové priznanie. Buffett sľúbil, že sa vzdá 99 percent svojho majetku, a tento rok venoval 3,6 miliardy nadácii Billa a Melindy Gatesových.

2. Bill Gates
106 miliárd dolárov

Bill a Melinda Gatesovci.
Bill a Melinda Gatesovci. Foto: Sita/AP

Vek: 63 rokov

Zdroj bohatstva: Microsoft

Spolu so svojou manželkou riadi najväčšiu súkromnú charitatívnu organizáciu na svete, ktorá sa zaoberá globálnym zdravím a vytváraním rovnakých príležitostí pre ľudí po celom svete. Gates sa vzdal väčšiny svojich akcií v Microsofte, mnohé z nich predal, a v súčasnosti vlastní len jedno percento firmy. Stále je však v správnej rade spoločnosti, ktorú založil v roku 1975 s Paulom Allenom. Doteraz venoval svojej nadácii 35,8 miliardy dolárov.

1. Jeff Bezos
114 miliárd dolárov

Jeff Bezos Forbes rebríček najväčších inovátorov roku 2019 sa veľmi podobá tomu minuloročnému. Na prvom mieste tentokrát skončili dvaja americkí miliardári Jeff Bezos a Elon Musk.
Jeff Bezos, zakladateľ a CEO Amazonu. Foto: Sita/AP

Vek: 55

Zdroj bohatstva: Amazon

Bezos, ktorý v roku 1994 založil e- commerce kolos Amazon, je stále CEO spoločnosti a vlastní 12 percent akcií. Tento rok previedol štvrtinu svojich akcií na bývalú manželku, ktorá sa tak dostala po prvýkrát do rebríčka 400 najbohatších Američanov. V roku 2018 dosiahol Amazon 230-miliardové tržby a rekordných 10 miliárd čistého zisku, čo je o tri miliardy viac ako predchádzajúci rok.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk