17. júla 2020

Ak si myslíte, že najznámejšia kráľovská rodina na svete je aj tá najbohatšia, mýlite sa. V prehľade najbohatších kráľovských rodín Európy, ktorý pripravili naši kolegovia zo španielskeho Forbesu, nájdete hneď niekoľko veľkých prekvapení.

Kráľovské rodiny nahromadili počas uplynulých storočí obrovské bohatstvo. K tomuto majetku je potrebné prirátať aj peniaze, ktoré získavajú prostredníctvom daní od štátov, v ktorých pôsobia. Pozrite si, ktoré kráľovské rodiny sú najbohatšie na celom kontinente.

Princ Hans Adam II. s rodinou, Lichtenštajnsko

Majetok: viac ako 4 miliardy eur

Princ Hans Adam II. s manželkou princeznou Marie. Foto: Forbes Česko

Najbohatšou kráľovskou rodinou v Európe je bezpochyby rodina lichtenštajnského princa, a to s veľkým náskokom pred ostatnými monarchami. K ich majetku patrí súkromná banka LGT Bank, veľké množstvo investičných fondov a obrovský počet akcií na burze.

Bohatstvo tejto rodiny sa odhaduje na päť miliárd amerických dolárov (4,4 miliardy eur). Od štátu nedostávajú členovia rodiny žiaden plat, ale patrí im renta 127 026 eur spolu s výsadou oslobodenia od povinnosti odvádzať dane.

Reklama

Monacké knieža Albert II. s rodinou, Monako

Majetok: približne 1 miliarda eur

Princ Albert II Monacký spolu s manželkou princeznou Charlene a ich dvojičkami, princom Jacquesom a princeznou Gabriellou v roku 2018. Foto: SITA/AP

Princ spolu s rodinou vlastní veľkú časť pozemkov v monackom kniežatstve. Dokonca sa špekuluje o tom, že až jednu štvrtinu pozemkov v celom kniežatstve vlastnia práve títo monarchovia.

Z ich majetku by sa dali vyzdvihnúť paláce, umelecké diela či zberateľské predmety, ako je napríklad zbierka veteránov, ktorú zdieľajú so spoločnosťou Société des Bains de Mer Resort.

Objem prostriedkov, ktoré rodine poskytuje ich kniežatstvo, je okolo 43,5 milióna eur.

Kráľovná Alžbeta II. s rodinou, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

Majetok: približne 500 miliónov eur

Na archívnej fotografii z roku 2018 je ešte celá najbližšia rodina kráľovnej Alžbety II., zľava: princ Charles s manželkou Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu, kráľovná, princ Harry s manželkou Meghan Markle, ktorí získali tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, a napokon princ William s manželkou Kate Middleton, ktorí používajú tituly vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgu. Foto: SITA/AP

Do majetku britskej kráľovskej rodiny patria nehnuteľnosti v Londýne, umenie aj investície. K tomu prirátajte veľké množstvo palácov a hradov po celom Spojenom kráľovstve vrátane Balmoralského zámku v Škótsku či Sandringhamského paláca v Norfolku.

Odhaduje sa, že zo štátnej pokladnice dostáva kráľovská rodina rentu 48 miliónov eur spolu s 16,7 miliónmi eur, ktoré pochádzajú z iných zdrojov. Najpodstatnejšiu časť ostatných príjmov rodiny tvoria prenájmy.

Napríklad kráľovnine klenoty spolu s Buckinghamským palácom sú ohodnotené na päť miliárd eur a sú vo vlastníctve štátu.

Kráľ Viliam Alexander s rodinou, Holandsko

Majetok: 186 miliónov eur

Holandský kráľ Viliam Alexander s manželkou Maximou a troma dcérami. Foto: Forbes Česko

Najväčšia časť bohatstva tejto rodiny pochádza z investícií a od štátu. K jej majetku patrí napríklad hrad Drakensteyn alebo vila Tavernelle v Taliansku. Odhaduje sa, že od Holandského kráľovstva má rodina príjem 40,1 milióna eur.

Karol XVI. Gustáv s rodinou, Švédsko

Majetok: 57,5 milióna eur

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s manželkou kráľovnou Silviou, fotografia je z roku 2016. Foto: SITA/AP

Príjmy švédskej kráľovskej rodiny pochádzajú od švédskeho štátu, z palácov a tiež z kráľovských zbierok umenia. Odhaduje sa, že rodine prideľujú zo štátnej pokladnice 6,7 milióna eur. Rodina sídli v Sollidenskom paláci, kým Stenhammerský palác prenajíma štátu.

Kráľ Harald V. s rodinou, Nórsko

Majetok: nedá sa určiť

Zľava: princezná Mette-Marit, korunný princ Haakon, kráľovná Sonja a kráľ Harald V. Nórsky. Foto: Forbes Česko

Nórsko poskytuje kráľovskej rodine 26,6 milióna eur, čo je objem peňazí, ktorí monarchovia rozdeľujú na údržbu svojho kráľovského majetku. Zaujímavosťou je, že kráľovské sídla sú otvorené pre verejnosť, pretože si to tak kráľovská rodina želá.

Kráľ Filip Belgický s rodinou, Belgicko

Majetok: nedá sa určiť

Kráľ Filip Belgický a kráľovná Mathilda, na fotografii z roku 2019 na návšteve Japonska. Foto: SITA/AP

Majetok belgickej kráľovskej rodiny je zároveň majetkom štátu a poručníckeho fondu The Royal Trust. Práve ten spravuje kráľovský majetok. Odhaduje sa, že kráľovská rodina z neho dostáva 11,6 milióna eur.

Kráľovná Margaréta II. s rodinou, Dánsko

Majetok: nedá sa určiť

Reklama
Dánska kráľovná Margaréta v roku 2016. Foto: SITA/AP

Dánsko prideľuje monarchii 10,7 milióna eur na údržbu palácov a ostatného majetku. Kráľovná Margaréta je ako súkromná osoba vlastníčkou obrovských zbierok umenia a preto s nimi môže narábať, ako uzná za vhodné.

Kráľovná požičiava svoje umelecké zbierky múzeám a galériám, aby ich sprístupnili verejnosti.

Veľkovojvoda Henrich I. Luxemburský s rodinou, Luxembursko

Majetok: nedá sa určiť

Luxemburský veľkovojvoda Henrich I. Foto: Forbes Česko

Luxemburská kráľovská rodina získava od štátu 268-tisíc eur, ale na údržbu kráľovských palácov a ďalšieho kráľovského majetku mu štátna pokladnica vyčleňuje ďalších 10 miliónov eur.

Kráľ Filip VI. s rodinou, Španielsko

Majetok: nedá sa určiť

Španielsky kráľ Felipe VI. a kráľovná Letizia, fotografia je z roku 2018. Foto: SIZTA/AP

Španielska kráľovská rodina dostáva zo štátnej pokladnice 7,8 milióna eur. Jej kráľovský majetok sa skladá z ôsmich palácov, piatich luxusných sídiel a desiatich kláštorov.

Niektoré z týchto nehnuteľností sú sprístupnené pre verejnosť, ďalšie sú výlučne určené pre španielsku kráľovskú rodinu.

Kráľovský palác v Madride (El Palacio de Oriente) je považovaný za najväčší palác v Európe.

Článok spracovala redakcia Forbes Španielsko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?