10. apríla 2019

Zakladateľ a CEO spoločnosti Amazon Jeff Bezos nedávno oznámil, že do začiatku júla prevedie zhruba 4 % akcií firmy na svoju manželku MacKenzie. Pár totiž práve prechádza záverečnou fázou rozvodu. 

Tieto akcie mali k 4. aprílu hodnotu presahujúcu 35 miliárd amerických dolárov. Vďaka nim by sa z MacKenzie stala tretia najbohatšia žena na svete. Predbehli by ju len Françoise Bettencourt Meyers, majiteľka značky L’Oréal, ktorej majetok sa odhaduje na 52,9 miliardy dolárov a Alice Walton, majiteľka Walmartu, ktorej majetok má hodnotu 45 miliárd dolárov. V celkovom rebríčku najbohatších ľudí sveta by sa tak MacKenzie dostala na 26. miesto pred majiteľa značky Nike Phila Knighta.

Bezos zostáva najbohatším človekom sveta – kým sa neobjavia podmienky rozvodu

Jeff Bezos i po rozvode zostane tým najbohatším človekom na svete. Hodnota jeho majetku totiž aj tak presahuje 110 miliárd dolárov. Za ním v rebríčku nasleduje Bill Gates s majetkom v hodnote 99,5 miliárd dolárov.

I napriek tomu, že rozvod Bezosovcov ešte stále prebieha, je pravdepodobné, že bude tým najväčším v histórii. Prekoná tak rozvody ďalších ultrabohatých párov ako Stevea a Elaine Wynnovcov (ona dostala 850 miliónov dolárov) či Billa a Susan Grossovcov (ona získala 1,3 miliardy dolárov).

Reklama

Veľmi drahé zbohom. Od Bezosa po Disneyho, takto prebiehajú rozvody miliardárov

Vo vyhlásení na sociálnej sieti Twitter Jeff Bezos napísal: „V celej našej doterajšej spoločnej práci sa odzrkadľujú MacKenziene schopnosti. Bola neobyčajnou partnerkou, spojencom a matkou.“ I sama MacKenzie uverejnila tweet, v ktorom uviedla: „Som vďačná za to, že sme s Jeffom ukončili náš rozvodový proces. Rada mu dám všetky svoje podiely vo Washington Post a Blue Origin, rovnako i 75 % našich akcií Amazonu vrátane hlasovacích práv, aby som podporila jeho ďalšiu spoluprácu s tímami týchto neuveriteľných spoločností.“

Bezosovci podali žiadosť o rozvod 4. apríla a očakávajú, že oficiálne rozvedení budú začiatkom júla. To uviedli vo vyjadrení, ktoré zaslali americkej Komisii pre cenné papiere (SEC), kvôli chystanému prevodu akcií Amazonu.

V tejto správe sa tiež nachádza informácia, že Jeff preberie kontrolu nad akciami a hlasovacími právami MacKenzie, kým ich ona sama transparentne nepredá alebo ich nedaruje neziskovým organizáciám. Pokiaľ by MacKenzie svoje akcie už viac nechcela a previedla ich na niekoho iného, tak ich nový majiteľ bude musieť podpísať dohodu, ktorá garantuje Jeffovi Bezosovi kontrolu nad hlasovacími právami.

Pár oznámil rozvod v januári, a to po 25 rokoch manželstva. Po zverejnení informácii o odlúčení dvojice sa o Jeffa Bezosa začali zaujímať bulvárne médiá. Na svetlo sveta sa dokonca dostala aj jeho súkromná sms konverzácia s televíznou moderátorkou Lauren Sanchez, ktorú zverejnil denník National Enquirer.

Bezos následne zverejnil otvorený list, v ktorom obvinil skupinu American Media Inc. (AMI), ktorá vlastní National Inquirer, z vydierania. AMI však akúkoľvek vinu popiera. Miliardár taktiež najal tím vyšetrovateľov, aby zistili, kto sa dostal k jeho súkromným správam. Jeho konzultant Gavin De Becker obvinil vládu Saudskej Arábie z nezákonného prístupu do Bezosovho mobilu. Toto tvrdenie však saudskoarabská vláda popiera.

Hlavné foto: TASR/AP

Autorská dvojica Angel Au-Yeung a Noah Kirsch píše pre Forbes.com o biznis lídroch a bohatých ľuďoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk