6. marca 2019

Zakladateľ a CEO Amazonu Jeff Bezos je na špici nového Forbes rebríčka svetových miliardárov druhý rok za sebou, a to s gigantickým 131-miliardovým majetkom. Je to o 19 miliárd viac ako pred rokom.

Ako sa darí Amazonu, tak sa pohybuje majetok Jeffa Bezosa. Celkovo má za sebou gigant internetového retailu pozitívny rok. Vlani sa Bezos stal prvým človekom, ktorý bol na čele rebríčka s viac ako 100-miliardovým majetkom. Hoci akcie Amazonu klesli zo svojho vrcholu v auguste, keď sa predávali za 2012 dolárov, stále sú drahšie ako pred rokom.

Je však veľkou otázkou, či si Bezos udrží svoje obrovské bohatstvo aj po tom, ako prebehne očakávaný rozvod. Deviateho januára totiž na Twitteri oznámil, že s manželkou MacKenzie sa po 25 rokoch plánujú rozviesť. Bezos to prezentoval priateľsky, napísal, že „vidíme krásnu budúcnosť, ako rodičia, priatelia a partneri v investovaní a projektoch.“

Veľmi drahé zbohom.
Od Disneyho po Bezosa, takto prebiehajú rozvody miliardárov

Ešte v ten deň však bulvárny National Enquirer oznámil, že odhalil aféru medzi Jeffom Bezosom a bývalou televíznou moderátorkou Lauren Sánchez, a dodal, že má intímne fotografie, ktoré si posielali.

Bezos vrátil úder 7. februára, keď obvinil vydavateľa National Enquirera z vydierania a vyhrážania a zverejnil dva emaily – jeden s hrozbou, že zverejnia fotografie Bezosa a Sánchezovej, a ďalší, ktorý obsahoval zoznam „navrhovaných podmienok“ dohody. Mali obsahovať „verejné, spoločne dohodnuté vyhlásenie strán Bezosovho konfliktu vydané prostredníctvom obojstranne prijateľného média, ktoré by potvrdilo, že nemajú vedomosť ani podklad na to, aby naznačovali, že správy AM boli politicky motivované alebo ovplyvnené politickým silami.“

AM, teda vydavateľ National Enquirera American Media, vydal oficiálne vyhlásenie, že „je hlboko presvedčený, že konal legálne, keď informoval o príbehu pána Bezosa.“ Dodal však, že jeho správna rada zistila, že je potrebné preveriť Bezosove vyhlásenie. Odvtedy ani Bezos ani American Media s ďalšími informáciami neprišli.

Jeff Bezos je síce závratne bohatý, historický rekord to však nie je

Správa, že Bezos sa rozvádza, znamená, že vznikajú reálne pochybnosti, či si udrží kontrolu nad Amazonom a čo sa stane s jeho majetkom. Vlastní 16 percent akcií firmy. Ako konštatoval americký Forbes v januári, štát Washington predpisuje rozvádzajúcim sa párom, aby si spoločné vlastníctvo (tzv. „community property“) rozdelili spravodlivo vrátane všetkých ziskov, ktoré nadobudli počas manželstva.

Spôsob nakladania s majetkom by mohla zmeniť predmanželská či pomanželská zmluva, nie je však jasné, či Bezosovci nejakú uzavreli. Nie je však pravdepodobné, že by mali predmanželskú, keďže Bezos založil Amazon až po tom, ako sa zobrali, a MacKenzie pracovala ako prvá účtovníčka firmy.

Ak MacKenzie Bezos dostane polovicu majetku, stane sa najbohatšou ženou na svete. Kým sa však objavia doklady o tom, ako sa rozdelí majetok, pripisujeme ho Jeffovi Bezosovi.

Bezos je jeden z iba štyroch ľudí, ktorí počas posledného desaťročia boli na čele rebríčka. Ďalšími sú CEO Berkshire Hathaway Warren Buffett, ktorý bol na čele jeden rok, Mexičan Carlos Slim Helu, ktorý bol prvý štyri roky a Bill Gates, ktorý bol prvý 12 rokov medzi rokmi 2001 a 2017. Ak by Gates nedal 35,8 miliardy dolárov svojej nadácii, stále by bol číslo jeden, hoci v tomto roku iba tesne.

Hlavné foto: SITA/AP