18. novembra 2020

Od začiatku roka narástli ich tržby o desiatky či stovky percent. Niektorým e-shopom sa darí vďaka pandémii lepšie, iné museli bojovať o prežitie. Počas októbra sme vyspovedali lokálnych online predajcov z módneho odvetvia. Dedoles, Factcool, Sportisimo, Footshop, Eyerim aj Nebbia prezradili, ako prekonali krízu, aké novinky museli zaviesť aj ako sa im darí počas druhej vlny. 

Niektoré z nich prevádzkujú okrem e-shopov aj kamenné obchody, a preto museli od začiatku pandémie balansovať medzi náporom v online svete a zatvorenými predajňami počas lockdownu.

Ďalší síce fungujú len online, no schytali úder od pandémie naplno. Aby to nedopadlo katastroficky, museli prísť s inovatívnymi riešeniami. Prečítajte si, ako si počas koronakrízy poradili vybrané slovenské e-shopy.

Footshop

Peter Hajduček, CEO teniskového obchodu Footshop a niekdajší člen rebríčka Forbes 30 pod 30, povedal že už začiatkom roka pociťovali kvôli pandémii na trhu prvé výpadky produkcie z Ázie.

„Počnúc 16. marcom sme pociťovali pokles tržieb aj v našich e-shopoch, nedarilo sa nám plniť rastové plány. Aj my sme vnímali, že sa ľudia sústredili na nákup liekov, potravín, nábytku na podporu práce z domu. No už od 6. apríla opäť zaznamenávame medziročný nárast,“ hovoril Hajduček v májovom rozhovore pre Forbes.

Reklama
Peter Hajduček, CEO teniskového e-shopu Footshop. Foto: Michael Tomeš pre Forbes.cz

Začiatkom októbra nám prezradil, že situácia vyzerá obdobne a hoci nepociťujú „druhé Vianoce“, nie je to až také zlé.

„Niektoré mesiace boli pod našimi očakávaniami, iné ich výrazne prevýšili – september a október boli výborné. Darilo sa nám na úrovni tržieb aj profitability, narástli sme medziročne asi o 50 percent,“ prezrádza Hajduček.

Dodáva, že pandémia so sebou priniesla aj nové príležitosti vo forme akvizícií, ktoré v minulosti nemali. „Aj tým smerom sa pozeráme,“ potvrdzuje majiteľ e-shopu, ktorý vlani vykázal tržby 29 miliónov eur a zisk 432-tisíc eur.

Aké zmeny ešte priniesla Footshopu pandémia? Ako online obchod expandovali do Grécka a Holandska. V čase nášho rozhovoru práve pripravujú aj vstup na trh v Litve. Pozastavili síce expanziu s kamennými obchodmi, no od budúceho roka ju chcú obnoviť.

Zároveň zaviedli prevádzkové opatrenia a strategické zmeny, upravili produktové portfólio a prekopali marketingový mix aj jeho rozpočet, ozrejmoval Hajduček.

„Kľúčové veci sa nemenia – predstavili sme vlastné tenisky v spolupráci so značkou Adidas, dotiahli sme do nášho regiónu veľmi žiadanú kolekciu Nike x Off White a pokračujeme ďalej v získavaní exkluzívnych kolekcií pre našich zákazníkov,“ dodáva.

Eyerim

E-shop s očnou optikou Eyerim nie je z tých e-commerce hráčov, ktorí sa počas pandémie ocitli pod šťastnou hviezdou. „Prvé dva týždne lockdownu to s nami vyzeralo katastroficky,“ spomína CEO startupu Martin Zahuranec.

„Do veľkej miery predávame luxusný tovar a prémiové značky, a preto nás pandémia zasiahla – ľudia limitovali výdavky na nevyhnutné veci a náš obrat klesol pod polovicu,“ dodáva šéf e-shopu, ktorý vlani dosiahol tržby 6,6 miliónov eur a zaťal vyše miliónovú sekeru.

Martin Zahuranec s tímom museli „pivotovať“ so startupom Eyerim. Prinútila ich k tomu pandémia. Foto: Eyerim

Pandémia im zároveň dala „facku“, ktorú potrebovali. „Až na 80 percent sme sa spoliehali na predaj slnečných okuliarov, aj keď sme vedeli, že naša budúcnosť je inde. Doposiaľ sme na optike stavali ani nie z 10 percent, ale korona bola dôležitým momentom, ktorý nám ukázal, že musíme túto zmenu podstúpiť,“ dodáva Zahuranec, taktiež člen rebríčka Forbes 30 pod 30 v roku 2018.

Aj preto sa v Eyerime rozhodli radikálne zmeniť zameranie e-shopu a namiesto luxusných slnečných okuliarov presedlať do sveta dioptrií na mieru, ktoré si môžete vyskúšať online.

„Od marca sme postupne vytiahli pomer tržieb zo slnečných okuliarov a dioptrií na 50:50. Rovnakú revolúciu, ako sme v našich začiatkoch naštartovali pri predaji značkových slnečných okuliarov z Talianska, sa teraz snažíme priniesť do sveta online optiky a plánujeme vytvoriť aj vlastnú značku dioptrií. Chceme zmodernizovať toto odvetvie, ktoré je zaseknuté v 90. rokoch,“ hovorí Zahuranec o novej príležitosti aj výzve, ktorú im, paradoxne, priniesla pandémia.

Dedoles

„Pre e-commerce je obdobie pandémie katalyzátorom a cítime to aj my. Pred pandémiou sme prudko rástli a v rozpočte sme predpokladali rast na úrovni 120 percent. To sa nám za január a február splnilo. Od marca však zaznamenávame medziročný rast o 232 percent,“ prezrádza Jaroslav Chrapko, niekdajší člen rebríčka Forbes 30 pod 30 a CEO e-shopu s veselými motívmi Dedoles.

Mimochodom, tento e-shop dosiahol vlani tržby 14,6 milióna eur a vykázal zisk 573-tisíc eur. Ako zmenil kvôli pandémii svoje pôsobenie v online svete? Takmer nijako.

„Čo sa týka nášho biznis modelu a stratégie, na nich sme nemuseli meniť nič. Ideme ďalej po vytýčenej ceste. Jediný rozdiel je, že sme zaviedli bezpečnostné opatrenia na ochranu našich kolegov a bezproblémový chod prevádzky,“ opisuje Chrapko. A, samozrejme, do sortimentu im pribudli aj veselé rúška.

Jaroslav Chrapko, CEO e-shopu Dedoles, ktorý tento rok zaujal Slovákov reklamou s tancujúcimi škrečkami. Foto: Miro Nôta

Nebbia

„Ku koncu septembra sa nám B2B biznis ešte stále nevrátil na rovnakú úroveň ako pred prvou vlnou, najmä v Taliansku či v Rusku. Na druhej strane, vyšli nám akvizície v Škandinávii, čo nám vykompenzovalo straty z kľúčových trhov,“ hovorí CEO obchodu so športovým oblečením Nebbia Martin Pecko.

Maloobchod im do konca septembra narástol medziročne o 25 percent. V online predaji zaznamenávajú od októbra prudký nárast oproti minulému roku – o viac ako 250 percent. „Úspech prichádza najmä z Nemecka a do veľkej miery ho pripisujeme našej novej kolekcii a zmenám v marketingu,“ vysvetľuje Pecko. Svoje fitnes oblečenie pritom distribuujú do 50 krajín sveta.

A aké zmeny museli v žilinskom obchode Nebbia urobiť po nástupe pandémie? „Systematicky sme začali posilňovať marketingové oddelenie a tiež sme osamostatnili online oddelenie, aby sme zrýchlili tempo.“

Reklama
Najväčší nárast online predaja nastal od jesene, hovorí Martin Pecko, CEO športového e-shopu Nebbia. Foto: archív Nebbie

Dodáva tiež, že museli kvôli pandémii prehodnotiť plány, a to najmä v maloobchode, napriek tomu, že v júni a auguste otvorili dve nové kamenné predajne v Česku.

Šetriace opatrenia však zatiaľ nemuseli robiť a ako dodáva, počet zamestnancov Nebbie v žilinskej centrále stúpol o 24 percent.

Minulý rok dosiahla Nebbia spolu so svojou pobočkou v Spojených štátoch konsolidované tržby 5,8 milióna eur a vykázala zisk 31-tisíc eur.

Sportisimo

Napriek pandémii sa darí aj sieti obchodov so športovým oblečením Sportisimo, ktorú spoluvlastní aj bývalý pätinový majiteľ Penty, slovenský milionár Martin Kúšik. Do tejto siete vstúpil ešte v roku 2016 a postupne v nej zvyšoval svoj vplyv.

Sportisimo za obchodný rok končiaci sa v marci 2019 dokázalo zvýšiť tržby o desatinu na vyše 330 miliónov eur pri zisku nad 18 miliónov eur. Zatiaľ je sieť prítomná najmä na slovenskom, českom a rumunskom trhu, rozbieha sa však aj v Poľsku a Maďarsku a chystá sa na ďalšie trhy na Balkáne – zrejme kúpou konkurenta.

Tak sa aj udialo na jeseň tohto roka – Sportisimo uprostred druhej vlny pandémie expandovalo do Bulharska, informoval o tom denník e15.cz. Prvý obchod otvorila značka v Sofii a ďalšie majú pribudnúť budúci rok, napríklad vo Varne.

Milionár Martin Kúšik rozšíril svoj biznis o športovú sieť Sportisimo ešte v roku 2016. Foto: Ondřej Pýcha

Dokopy má vo všetkých krajinách, kde sieť pôsobí, pribudnúť 20 nových predajní. Sportisimo pre denník e15.cz taktiež potvrdilo, že pociťuje nárast online predaja v celej Európe a očakáva, že tento trend bude ďalej pokračovať.

Pritom už počas prvej vlny pandémie sa Sportisimo rozrástlo. V máji kúpilo 80-percentný podiel v českej spoločnosti Klimatex, ktorá vyrába funkčné spodné prádlo a oblečenie. Výšku transakcie ani jedna zo strán neuviedla.

Martin Kúšik je podľa nedávneho rebríčka Forbesu 10. najbohatším Slovákom, jeho majetok odhadujeme na 460 miliónov eur.

Factcool

Tento rok sa darilo aj ďalšiemu e-shopu s oblečením, v ktorom je väčšinovým spolumajiteľom najbohatší Slovák Ivan Chrenko (Forbes odhaduje jeho majetok na 1,65 miliardy eur). Je ním trenčiansky e-shop Factcool, ktorý pošle do sveta denne 20-tisíc kúskov oblečenia a darí sa mu najmä na Balkáne.

Kým minulý rok uzatváral s tržbami vo výške 30,6 milióna a konečne sa namiesto straty dostal na nulu, tento rok očakáva CEO Petr Král tržby na úrovni 55 miliónov eur a plánuje dosiahnuť hrubý zisk okolo 1,5 milióna eur.

Petr Král, CEO trenčianskeho e-shopu Factcool, ktorý sa snaží preraziť medzi mladými aj pomocou takých značiek, ako je turecký Trendyol. Foto: Miro Nôta pre Forbes

„V polovici marca, keď sa zatvorili hranice, nastal asi 30- až 35-percentný prepad a nevedeli sme, čo bude. Neboli sme na tom až tak zle ako ostatní, počul som aj o módnych e-shopoch, ktorým klesli tržby o 90 percent. Po dvoch týždňoch sme sa už dostali na rovnaké čísla ako pred covidom a od apríla do júna sme mali druhé Vianoce, dosahovali sme vyššie predaje ako vlani v decembri,“ opisuje toto divoké obdobie Petr Král.

Dodáva, že počas októbra zaznamenali tohtoročný rekord: 7-tisíc objednávok denne. Tento rekord chcú už čoskoro prekonať. Počas nadchádzajúcej nákupnej horúčky nazývanej Black Friday plánujú dosiahnuť až 15-tisíc objednávok.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?