1. októbra 2020

„Aby vám Adidas alebo iná prestížna značka poskytla svoje limitované edície, musíte splniť mnoho kritérií, ktoré nikde nie sú explicitne uvedené. No jedným z tých všeobecne známych je kamenná predajňa, ktorá musí byť pre dodávateľa dostatočne atraktívna.“

Keď na jar 2018 „teniskový kráľ“ a zakladateľ Footshopu Peter Hajduček pre český Forbes takto opisoval, ako získať vzácne teniskové páry, už tušil, že o dva roky sa pochváli niečím, čo je pre väčšinu obchodov nedosiahnuteľné.

Peter Hajduček, CEO. Foto: Michael Tomeš pre Forbes.cz

Footshop, ktorý má e-shop a kamenné predajne v Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, totiž ako prvý obchod v strednej Európe dostal možnosť vytvoriť podobu tenisiek v spolupráci so značkou Adidas. A verte, že to je jedno z najväčších uznaní, aké môžete v tomto odbore vôbec dosiahnuť.

Majiteľ siete obchodov s teniskami:
Budeme mať dobrý rok, ľudia nakupujú viac ako predtým

„Je to ako keď dal kedysi Jay-Z šancu Rihanne a postavil sa za ňu. Je to splnený sen, na ktorom sme pracovali roky,“ nadšene hovorí CEO a majoritný vlastník Footshopu Slovák Hajduček. „Navyše, máloktorému obchodu s teniskami sa toto podarí dosiahnuť do desiatich rokov od založenia,“ dokresľuje úspech.

Reklama

Limitovaná edícia

Spolupráca sa týka ikonického modelu Superstar, ktorý tento rok oslavuje 50 rokov na trhu. Na dizajne sa podpísal Hajdučekov produktový manažér zo Slovenska Peter Kováč, ktorý zvolil vzory pripomínajúce tradičnú, avšak pre cool tenisky neznámu techniku modrotlače.

Technika modrotlače. Foto: archív Footshop

„Využívame klasickú siluetu v spojení s tradičnou technikou modrotlače, ktorá je signifikantná pre všetky krajiny, v ktorých sa nachádzajú naše predajne,“ opisuje Kováč tenisky, ktorých edícia Footshop x adidas Superstar ‚Blueprinting‘ bude limitovaná na 520 kusov. Samozrejme, nedá sa očakávať, že by sa dali len tak kúpiť – preto bude potrebné mať šťastie v žrebovaní.

Dnes majú miliónové tržby, no prešli aj exekúciami:
Žili sme v ilúzii, že môžeme byť „slovenský adidas”

Prezentáciu spoločného projektu predstavil tím Footshopu Adidasu už na začiatku roka 2017. Obe strany sa však dohodli až o rok neskôr na parížskom fashion weeku.

„Množstvo schôdzok, prezentácií a návštev,“ spomína na dvojročnú púť za vlastnými teniskami Hajduček. Tento rok v máji bola zadaná do výroby piata verzia, ktorá je finálna.

Na otázku, aký míľnik môže ešte Footshop dosiahnuť, po tom súčasnom, Hajduček reaguje rebrandingom, ktorý chce odprezentovať ešte tento rok. Firma vlani utŕžila bezmála 760 miliónov korún (približne 28,5 milióna eur) pri ziskovosti EBITDA 14 miliónov korún (cca 525-tisíc eur), pričom budúci rok plánuje v tržbách prekročiť miliardu.

Autorom je Zdravko Krstanov, ktorý píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?