4. novembra 2020

Pandémia podporila rast mnohých slovenských módnych e-shopov. No Eyerim, doposiaľ najrýchlejšie rastúci e-shop s očnou optikou v strednej Európe, zažíval od marca krušné časy. „Prvé dva týždne lockdownu to s nami vyzeralo katastroficky,“ spomína Martin Zahuranec, CEO spomínaného startupu. Aj preto sa v Eyerime rozhodli radikálne zmeniť zameranie e-shopu a namiesto luxusných slnečných okuliarov presedlať do sveta dioptrií na mieru, ktoré si môžete vyskúšať online.

„Eyerim nie je z tých e-commerce hráčov, ktorí sa počas pandémie ocitli pod šťastnou hviezdou. Do veľkej miery predávame luxusný tovar a prémiové značky, a preto nás pandémia zasiahla – ľudia limitovali výdavky na nevyhnutné veci a náš obrat klesol pod polovicu, aj keď sa to následne trocha oživilo,“ prezrádza Martin Zahuranec.

Radikálna otočka

Podľa Zahuranca je predaj slnečných okuliarov celosvetovo druhým najviac zasiahnutým segmentom v rámci e-commerce. Horšie sú na tom už len výrobcovia kufrov, iných cestovateľských doplnkov a, samozrejme, cestovný ruch. Napríklad iba v USA klesli predaje slnečných okuliarov od začiatku pandémie o 80 %.

Najrýchlejšie rastúci e-shop s optikou v strednej Európe
získal investíciu 1,7 milióna eur

Eyerim sa doposiaľ z 80 % spoliehal na predaj luxusných slnečných okuliarov. Počas pandémie najviac utrpeli práve predajcovia prémiových produktov, ktoré v čase globálnej krízy idú pre mnohých spotrebiteľov na druhú koľaj. Slnečné okuliare sú zdanlivo zbytočným výdavkom v období, keď mnoho ľudí uprednostnilo namiesto letnej dovolenky pri mori pobyt doma.

Reklama

Tento kokteil nepriaznivých okolností, ktorý by mnohé firmy položil na kolená, však podnietil Eyerim zmeniť svoj biznis model. „Covid-19 nám dal facku, ktorú sme potrebovali. Doposiaľ sme sa príliš spoliehali na slnečné okuliare, ktoré boli u nás už zabehnuté, aj keď každý z nás vedel, že naša budúcnosť stojí na nových projektoch,“ opisuje Zahuranec.

Na otázku, o aké projekty ide, pohotovo odpovedá: „Také, ktorými vieme priniesť dodatočnú hodnotu a ktoré sú pre konkurenciu ťažko replikovateľné. Ktoré sú profitabilnejšie, máme na nich vyššiu maržu a zároveň tým, že sme sa do nich pustili, pomáhame reformovať trh v prospech zákazníka.“

Slovenský e-shop Eyerim vyrástol na slnečných okuliaroch. Počas pandémie sa začal viac zameriavať na očnú optiku, v ktorej vidí svoju budúcnosť. Foto: Eyerim (archív)

Na mysli má sektor očnej optiky, s ktorým už okrajovo koketoval. „Chceme zachytiť vlnu zdravého životného štýlu a starostlivosť o oči je jej súčasťou. Tam je neskutočný potenciál. V tomto segmente môžeme mať aj 80-percenté marže a stále dokážeme byť lacnejší, než je to v kamenných optikách bežné,“ opisoval tento zámer Zahuranec v rozhovore pre Forbes zo septembra 2017.

Spoluzakladateľka e-shopu eyerim:
Dnes sa už každý nazve influencerom. A potom pýta produkty zadarmo

„Práve budujeme aplikáciu, cez ktorú si u nás budete môcť objednať šošovky na mieru hneď po návšteve očného lekára (…) Naším cieľom je pretransformovať sa z e-shopu na online optiku, najať vlastných lekárov a stať sa skôr technologickou firmou,“ načrtol pred troma rokmi svoju víziu. To sa im podarilo už pred rokom a pol.

Pred mesiacom vydali novú verziu tejto aplikácie, ktorej cieľom je ukázať ľuďom, že online kúpa okuliarov je nielen jednoduchá, ale aj zábavná a ich výber môže prebiehať bez nátlaku, ku ktorému občas v kamenných prevádzkach dochádza.

„Nechceme, aby si ľudia mysleli, že kúpa okuliarov je raketová veda. Uvedomujeme si, že ako pionieri musíme presvedčiť ľudí jednoduchosťou, cenou, ale aj zákazníckym servisom. Napriek tomu, že ide o produkty vytvorené na mieru, dávame ľuďom možnosť vrátiť ich, čo je v optike neuveriteľne zriedkavé a náročné,“ hovorí Zahuranec.

Ako zmeniť celý sektor

Zdá sa, že práve pandémia bola tým popudom, ktorý Eyerim potreboval. „Doposiaľ sme na optike stavali ani nie z 10 %, ale korona bola dôležitým momentom, ktorý nám ukázal, že musíme túto zmenu podstúpiť. A že je to buď teraz, alebo nikdy,“ dodáva dnes Zahuranec.

A podarilo sa. Od marca zvládli vytiahnuť pomer tržieb, ktoré im robia slnečné okuliare a optika, na 50 : 50. „Rovnakú revolúciu, ako sme v našich začiatkoch naštartovali pre predaj značkových slnečných okuliarov z Talianska, sa snažíme teraz priniesť do sveta online optiky a plánujeme vytvoriť aj našu vlastnú značku dioptrií. Chceme zmodernizovať toto odvetvie, ktoré je zaseknuté v 90. rokoch,“ hovorí Zahuranec.

Napokon, s tým už majú skúsenosti. Sú prvým e-shopom v strednej Európe, ktorému sa podarilo primäť zákazníkov nakupovať luxusné slnečné okuliare, ako napríklad Ray-Ban, Gucci alebo Tom Ford, online.

Majiteľ siete obchodov s teniskami:
Budeme mať dobrý rok, ľudia nakupujú viac ako predtým

Na to, aby zmiernili obavy ľudí, či im budú vybrané modely sedieť, používajú napríklad virtuálny try-on modul na báze 3D, tvárového rozpoznávania a rozšírenej reality. Pomocou toho si môžu zákazníci vyskúšať akékoľvek okuliare online cez webkameru.

Zdá sa, že im to funguje – pôsobia v 15 krajinách a za minulý rok vykázali tržby na úrovni 6,6 milióna eur, aj keď „zaťali“ vyše miliónovú sekeru. Aspoň takto vyzeral ich biznis pred pandémiou.

Spoluzakladatelia e-shopu Eyerim, súrodenci Martin a Andrea Zahurancovci. Obaja sú členmi Forbes rebríčka 30 pod 30. Foto: eyerim (archív)

A ako sa im darí dnes? „Napriek tomu, že v absolútnych číslach bola pre nás situácia krátkodobo zlá a bude ešte dlho trvať, kým dobehneme naše pôvodné očakávania na tento rok, myslím si, že flexibilnej a agilnej firme, ktorá má v DNA kultúru stále sa reinventovať, hrá táto situácia do karát,“ opisuje súčasnú situáciu Zahuranec.

Ako hovorí, očná optika je jedno z posledných multimiliardových odvetví, v ktorom ešte stále neprebehla digitalizácia a ľudia v ňom nakupujú rovnako ako pred 30 rokmi. Teraz je ideálny čas na to, aby sa aj toto rigidné odvetvie transformovalo a prenieslo do online sveta.

„Doposiaľ chýbali na trhu technológie, pomocou ktorých by sa dali prekonať mnohé prekážky. No teraz už majú ľudia k dispozícii výkonné smartfóny či dostatočne rýchly 4G internet, ktoré dokážu utiahnuť rozšírenú realitu, ako napríklad našu aplikáciu virtuálneho skúšania okuliarov,“ dodáva Zahuranec.

Majiteľ e-shopu Dedoles: Mieša sa u mňa strach, čo sa deje vo svete,
a radosť, ako sa darí firme

Reklama

„Myslím, že korona naučila veľa ľudí nakupovať online či namiesto dobierky platiť kartou, a verím, že to pomôže aj eyewearu. Predpokladal som, že prechod k online nákupu očnej optiky bude trvať ešte 5 – 10 rokov, ale korona to urýchlila, a preto verím, že sa tak stane už o rok,“ zamýšľa sa CEO eyerimu.

Dodáva, že práve tieto nečakané udalosti urýchľujú mieru adaptácie nových technológií. „Podobne, ako za vznikom čínskeho e-commerce a Alibaby stál do veľkej miery vírus SARS,“ spomenie príklad.

Čo bude ďalej

Pandémia novej vízii Eyerimu zahrala do karát dvojnásobne. Nielenže viac ľudí začalo tráviť čas doma, čo im zvýšilo návštevnosť na webe, ale ešte aj kamenné optiky boli počas prvej vlny koronavírusu zatvorené.

„Teraz je pre nás ideálna situácia, mnoho ľudí skúsi nakúpiť prvýkrát online a som si istý, že keď to u nás vyskúšajú, už sa k starému spôsobu nevrátia. Bude to podobne, ako kedysi ľudia prestali posielať vo veľkom listy, keď prišiel email, a ako si namiesto toho, aby si zavolali predražený taxík, radšej nainštalovali Bolt alebo Uber,“ myslí si Zahuranec.

Dnes majú miliónové tržby, no prešli aj exekúciami:
Žili sme v ilúzii, že môžeme byť slovenský adidas

Pandémiu sa rozhodol Eyerim využiť naplno. Priniesol nové modely v rámci ich privátnej značky eyerim collection a tiež stavil na okuliare s ochranou proti modrému svetlu, čo ocenia najmä ľudia pracujúci z domu. „Nie sme už len módny e-shop, ale riešime reálny problém na trhu a snažíme sa pomôcť ľuďom,“ konštatuje Zahuranec.

Na pozadí týchto veľkých zmien získal Eyerim novú investíciu. V máji doň vložil 1,5 milióna eur fond Eterus Capital, ktorého súkromným správcom je spoločnosť Wood & Company, a ďalších 200-tisíc eur pridal už existujúci investor 3TS Capital Partners. Celkovo tak miera investícií do tohto slovenského startupu presiahla 5 miliónov eur.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?