30. marca 2020

Rozšírenie pôsobenia na nových trhoch, akvizícia firmy vo Veľkej Británii aj rekordné tržby počas marca. E-shop Dedoles, ktorý sa zameriava na predaj originálneho oblečenia, v ťaživých časoch pandémie koronavírusu zažíva mimoriadne úspešné biznisové obdobie. Jaroslav Chrapko, člen rebríčka Forbes 30 pod 30 z roku 2017, svoju firmu vybudoval na kolene a za uplynulý rok sa jej tržby vyšplhali až na úroveň 15 miliónov eur. A mali by naďalej rásť.

Ako by ste opísali vašu momentálnu situáciu?

Osobne sa vo mne strieda neistota a stres s nadšením a úspechom. Dedolesu sa darí, ale je desivé, čo sa deje vo svete. Prichádzajú rany zo všetkých strán a situácia sa mení zo dňa na deň. Manažovať firmu v tomto období je veľmi náročné. Prvý raz počas existencie našej firmy zažijeme ekonomickú krízu, ktorá bude po pandémii nasledovať. Jediné, čo nám ostáva, je byť naozaj flexibilný a pružne reagovať na zmeny situácie.

Firmy zažívajú veľmi zložité obdobie, ale pre vás bude marec rekordný mesiac. Aké tržby očakávate?

V marci dosiahneme výnosy až okolo 2,5 milióna eur, čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje nárast tržieb až o 209 percent. S obratom nám rastie aj profitabilita.

Na koľkých trhoch aktuálne pôsobíte?

Je to už viac ako desať krajín, od začiatku roka sme spustili predaj aj vo Veľkej Británii, v Bulharsku, Chorvátsku a v Slovinsku. Naším jednoznačne najväčším trhom je však Nemecko, ktoré nám robí až 40 percent obratu. Aj preto v súčasnej krízovej situácií necítime výpadky tržieb, ale práve naopak. Ledva stíhame vybavovať objednávky.

December 2019: Dedoles chystá expanziu, kupuje anglickú firmu

Reklama

O čo majú zákazníci najväčší záujem?

Zatiaľ sa nič nezmenilo – sú to naše vlastné línie produktov ako ponožky či spodná bielizeň. Dobre sa darí aj športovému oblečeniu. Túto kategóriu budeme určite posilňovať.

Rozširovali ste, alebo plánujete rozširovať aj sortiment?

Stále prinášame nové dizajny a variácie existujúcich produktov. Mali sme pripravenú podľa mňa veľmi peknú letnú kolekciu. Najprv nám jej doručenie spomalil lockdown v Číne, potom prepukla epidémia aj v Európe a my teraz vôbec nevieme, či ľudia v lete vôbec pôjdu na dovolenky a aká bude situácia. To nás prinútilo letnú kolekciu zoštíhliť a posunúť až na rok 2021. Tento rok v lete budeme mať v ponuke aspoň plavky a šľapky. Novinky potom chystáme na zimnú sezónu.

Vnútro firmy Dedoles.
Jaroslav Chrapko, zakladateľ a jediný majiteľ spoločnosti Dedoles. Foto: Miro Nôta

V marci ste sfinalizovali aj investíciu do britského veľkoobchodu Something Different Europe Ltd, ktorého ste sa stali stopercentným majiteľom. Čo si od akvizície sľubujete?

Firma je postavená na B2B biznise. Samozrejme, očakávame nárast veľkoobchodných predajov na západných trhoch, ale aj predaja na retail platformách Amazon a Ebay či dropshipping (presunutie doručenia objednávky na výrobcu alebo inú firmu v dodávateľskom reťazci, pozn. red.) Pre nás je pri kúpe najcennejší know-how plynúci z nových predajných kanálov.

Už pred dokončením akvizície sme pre britský trh spustili vybavovanie našich objednávok práve cez „Somdiffe“. Naše hlavné očakávanie je, že nám firma bude plniť funkciu expedičného centra pre západnú Európu. Zároveň má celkom solídny obrat aj cez Amazon a Ebay. Na tom určite dokážeme stavať s naším silným produktovým portfóliom a budeme sa rozširovať na platformy aj do ostatných krajín sveta.

Marec 2018: Z dovolenky prišiel s nápadom,
teraz má jeho firma miliónové tržby

Aké bola cena za transakciu a v akom časovom horizonte očakávate jej návratnosť?

Cena za transakciu bola nižšia, ako jej čisté aktíva. Pred podpisom akvizičnej zmluvy som strávil desať dní priamo v Somdiffe. Uvedomil som si napríklad, ako ďaleko pred nami je britský pracovný trh a ako z toho budeme vedieť dlhodobo profitovať. To bude možno ten najväčší benefit, ktorý získavame. Je obrovská príležitosť mať rozbehnutý dobrý biznis s motivovaným manažmentom v krajine, ktorá patrí medzi kapitálovo a podnikateľsky najvyspelejšie.

Máte v čase pandémie pripravený aj krízový plán, ako zachovať logistický chod firmy?

Súčasná situácia je veľmi komplikovaná. Obávame sa potenciálneho výskytu koronavírusu v sklade, čo by nám mohlo poslať do karantény celý logistický tím. Najdôležitejšie je zdravie všetkých našich zamestnancov a snažíme sa ich chrániť, ako sa dá. Nosia rúška, majú k dispozícií dezinfekciu, upratuje sa každý deň, nakontrahovali sme firmu, ktorá nám bude pravidelne dezinfikovať kritické priestory vo firme.

V sklade v Pezinku pracuje viacero mamičiek, ktoré zostali s deťmi doma a výsledne to predstavuje až 40 percent zamestnancov, s ktorými teraz nemôžeme počítať. Preto od apríla prijímame nových ľudí. Zmeny rozdeľujeme tak, aby sme minimalizovali kontakt medzi jednotlivými tímami. Keď to bude potrebné, do skladu povoláme aj ľudí z iných oddelení – z manažmentu či marketingu, ktorí teraz pracujú z domu.

Čo vás pri expanzii firmy Dedoles najviac zamestnáva?

V tomto pre iných krízovom období zaznamenávame celkový rast prevyšujúci 150 percent. Prudký nárast v oblasti retailu má to negatívum, že musíte naliať veľa peňazí do zásob, čo sa ťažko financuje z vlastných zdrojov. Investori aj banky sú však momentálne opatrní, sedia na peniazoch a čakajú na príležitosť.

Ale samozrejme, že máme aj iné problémy. Tým, že operujeme vo viac ako desiatich krajinách a v niekoľkých menách, zvyšuje sa komplexnosť na každom oddelení. Musíme pracovať na procesoch a posilnení IT infraštruktúry.

Ako bude Dedoles rozširovať pôsobenie na ďalších trhoch?

O pár dní spúšťame biznis v Belgicku, Holandsku, Francúzsku a v Írsku. Na konci druhého kvartálu pribudne Fínsko a Švédsko a napokon aj Taliansko a Španielsko.

Aký vývoj vo vašej brandži v najbližšom období očakávate?

Online retail bude jeden zo segmentov, ktorý najmenej pocíti dopady krízy. Aj ľudia, ktorí nikdy nenakupovali cez internet, sú teraz k tomu nútení. Kupujú aj veci, ktoré si mysleli, že na internete nikdy kupovať nebudú, ako potraviny, lieky či krmivá. To posunie celý segment, pretože narastie „online gramotnosť“ celej populácie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?