9. augusta 2019

Je jedinou osobou, ktorá sa tento rok dostala do dvoch rebríčkov magazínu Forbes. Ako spoluzakladateľka startupu eyerim, najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou, sa ešte v máji ocitla v desiatke top startupistiek Slovenska a teraz sa ukázal aj jej vplyv na Instagrame. Andrea Zahurancová v rozhovore pre Forbes.sk hovorí o influencer marketingu nielen z pozície influencerky, ale aj z pohľadu kreatívnej riaditeľky.

Keď pred štyrmi rokmi končila bakalárske štúdium vo Viedni a začínala sa obzerať po prvej práci či stáži v odbore, oslovil ju brat Martin s návrhom na spoločné podnikanie. Dnes je ich startup eyerim najväčším a najrýchlejšie rastúcim e-shopom s očnou optikou v regióne strednej a východnej Európy.

„Na svojej práci mám najradšej slobodu v rozhodovaní. Jeden deň si môžeme niečo vymyslieť a na druhý to už realizovať. Nebrzdia nás žiadne zdĺhavé procesy ani schvaľovania, to by mi inde asi chýbalo. Nie je to sloboda v zmysle: ’Rob si, čo chceš.’ Vývoj firmy si totiž vyžaduje veľa úsilia, no keď cítim, že je toho na mňa príliš a som prepracovaná, cestujem,“ hovorí Andrea, ktorá má aj vďaka zdieľaniu zaujímavých cestovateľských zážitkov na Instagrame vyše 55-tisíc sledovateľov a patrí jej ôsme miesto v našom najnovšom rebríčku Top influenceri 2019.

andrea zahurancová top influencer eshop eyerim slnečné okuliare startup startupistka cestovateľka dnes cestujem kam na výlet
Keď má toho Andrea veľa v práci, cestuje. K najobľúbenejším miestam patria Dolomity. Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Aká asociácia sa vám vybaví, keď povieme slovo Instagram? Čo si predstavíte?

Reklama

Instagram je podľa mňa skvelá sociálna sieť, ktorá je založená na vizuálnosti. Prináša spôsob zdieľania životných momentov cez pekné obrázky hravou formou. Zbožňujem na ňom podstatu, s ktorou sa v počiatkoch dostal na výslnie – teda, že išlo o výhradne mobilnú aplikáciu, ktorá slúžila na rýchle, jednoduché a zábavné zdieľanie zážitkov a rôznych momentov zo života.

Od práce v Malajzii, Vietname či Viedni po CEO startupu 2018.
Takto Martin Zahuranec budoval eyerim

Všetko bolo zachytené len mobilom. No posledné mesiace mám pocit, že Instagram stratil svoj pôvodný účel. Ľudia pridávajú profesionálne fotky z fotoaparátov, sú viac štylizované a premyslené, ale tak to asi má byť, každá platforma sa musí vyvíjať. Chápem jej používateľov, že prichádzajú s niečím iným, keďže pretlak je veľký a treba sa snažiť zaujať.

Aj vy ste súčasťou tohto sveta. Ako vnímate označenie influencerka?

Asi ako väčšina ľudí ho nemám rada. Neživím sa Instagramom, a možno aj preto sa vyhýbam označeniu influencer. Baví ma zdieľať zážitky z ciest, pridávať informácie o miestach, ktoré navštevujem, a deliť sa s ľuďmi o poznatky, ktoré sa na nich dozvedám. Je skvelé zachytiť atmosféru krajín a dostať ju medzi iných, ktorí napríklad nemôžu cestovať, a to je to, čo ma na Instagrame baví. Nežijem ním, nie je to moja práca, a väčšina spoluprác, ktoré tam mám, je neplatená.

Prečo si nenecháte zaplatiť?

Veľmi rada odpromujem projekty s peknou myšlienkou a rada podporím začínajú firmy, ktoré nemajú rozpočet na marketing. Tiež mi neprekáža spolupracovať formou barteru so spoločnosťami, ktorých produkty využívam aj v bežnom živote. Spolupracujem takto napríklad s výrobcom áut, vďaka ktorému cestujem po Slovensku, či mladou slovenskou firmou, ktorá predáva tenisky. Ich výrobky by som si kupovala tak či tak, takže sú to pre mňa ušetrené peniaze.

andrea zahurancová top influencer eshop eyerim slnečné okuliare startup startupistka cestovateľka dnes cestujem kam na výlet
Celý tím startupu eyerim. Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Aj keď nemáte rada slovo influencer, vplyv na ľudí cez Instagram máte.

Pri všetkej skromnosti musím priznať, že asi áno. Teším sa z toho, keď môžem dať rýchlo do popredia témy, na ktorých mi záleží. Napríklad po tom, ako som pridala výzvu na pomoc pre zvierací útulok, mi prišli stovky správ, že tam ľudia poslali deky, granuly alebo že finančne prispeli. Z takýchto reakcií sa naozaj úprimne teším, preto rada riešim sociálne témy, ekológiu, prevenciu…

Nedávno ste sa vyjadrili k veľkej marketingovej kampani e-shopu s oblečením, ktorej súčasťou boli desiatky influencerov, že kiež by sa takto spojili aj pri dôležitých témach. Prečo sa podľa vás niektorí vyhýbajú na sociálnych sieťach vážnym témam?

Možno je to pre nich prirodzené, možno sa ani v bežnom živote nevenujú týmto veciam a nezaujíma ich to. Pri mnohých mám však pocit, že to je preto, lebo sa boja negatívnych reakcií a úbytku sledovateľov. Mne sa to deje vždy, keď otvorím politiku alebo sociálne témy. Keď som sa napríklad pred voľbami vyjadrila, že budem voliť Zuzanu Čaputovú, tak ma v priebehu hodiny prestalo sledovať asi tisíc ľudí. Podobne to bolo, aj keď som podporila Dúhový pride. Človek má odrazu plný inbox hejtu a správ, že tieto témy na sociálne siete nepatria. Preto si myslím, že sa im niektorí influenceri zámerne vyhýbajú.

Slovenský startup eyerim získal investíciu 1,5 milióna eur

Je téma, ktorú by ste na Instagrame neotvorili vy?

Myslím, že nie je téma, ktorej by som sa zámerne vyhla, ak by som mala vyjadriť len môj vlastný názor.

A ako to je pri propagácii produktov? Akú vec by ste na svojom profile nikdy nepropagovali?

Produkty, ktoré reálne nevyužívam alebo nepodporujem. Nedávno ma napríklad oslovila značka alkoholu, ale keďže som zarytý abstinent, zhodli sme sa, že nie som vhodný adept. Myslím si však, že sú ľudia, ktorí by s tým nemali žiadny problém. Tiež by som nikdy nepropagovala spoločnosti, ktoré majú zlé meno, reputáciu a robia zlú robotu. Najviac ma rozčuľuje, ak sú firmy „pushy“, a po mojom odmietnutí mi ponúknu veľké peniaze, len nech ich produkt propagujem.

Ignorujú fakt, že ja danú značku nepoužívam, neuznávam, a teda si ju neprosím. Nedávno sa to stalo so spomínaným e-commerce obchodom s oblečením. Na ponuku spolupráce som im odpísala, že nemám záujem, na čo zareagovali tým, že ponúkli dvojnásobok. Keď som im napísala, že naozaj nie, opýtali sa, za koľko by som bola ochotná ich spropagovať. Mrzí ma, že je to postavené len na peniazoch. Dôveryhodnosť influencera sa podľa mňa pri neúprimných promo postoch skôr či neskôr zdegraduje.

Reklama
andrea zahurancová top influencer eshop eyerim slnečné okuliare startup startupistka cestovateľka dnes cestujem kam na výlet
Andrea sa na Instagrame stala populárnou najmä po zverejnení videa Follow me to Slovakia jej priateľa Patrika Paulínyiho. Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Svet Instagramu vnímate aj z pozície kreatívnej riaditeľky startupu eyerim. Čo je vašou pracovnou náplňou a ako vám pomáha fakt, že ste sama influencerkou?

Mám na starosti spravovanie sociálnych sietí, všetok kreatívny obsah, čiže fotenia, editoriály, videá, online komunikáciu a celý influencer marketing, čiže oslovovanie influencerov, dohadovanie spoluprác a podobne. Tým, že mňa, ako Andreu, oslovujú firmy na spolupráce, viem, ako sa hýbu odmeny. A viem si teda na základe „engagement rate“ a počtu sledovateľov približne vypočítať, aká je cena konkrétneho influencera.

S tým môžu mať najmä malé firmy problém, nechajú sa ľahko zahnať do kúta. Ak s týmto marketingom nemajú skúsenosť, tak naletia na prestrelené sumy influencerov, ktorí si niekedy vypýtajú aj štvornásobne viac. Osobný Instagram ma asi naučil aj lepšie komunikovať. Pri dohadovaní spoluprác za eyerim teda nerobím to, čo mi prekáža, keď iné firmy oslovujú mňa, a naopak.

Kde vidíte najväčší problém influencer marketingu?

Zdá sa mi, že je ho už naozaj veľa. Keď sme s ním v eyerim pred necelými dvoma rokmi začínali, situácia bola diametrálne odlišná. Firmy za tento typ reklamy neplatili také obrovské sumy a prístup „influencerov“ bol podľa mňa aj preto lepší, boli vďačnejší a zároveň ich bolo menej. Dnes dosiahne tisíce sledovateľov hocikto, kto vyzerá dobre na fotkách bez pridanej hodnoty, a automaticky sa na základe toho začne nazývať influencerom. Potom vypisuje maily firmám, pýta produkty zadarmo, a to často aj bez predstavenia. Na firemný mail eyerim mi len v rámci Česka a Slovenska (eyerim dnes pôsobí v 12 krajinách, pozn. red.) denne napíše 20 ľudí, ktorí chcú spolupracovať.

Ako vyzerajú takéto maily? Čo píšu?

Často je v nich len jedna veta alebo iba jedno slovo: „Spolupráca?“ Keď ich požiadam, aby mi napísali niečo o sebe, odpíšu niečo v zmysle: „Veď si pozrite môj profil.“ A keď sa ich spýtam, prečo by boli vhodní na propagáciu našich produktov, nevedia. Prípadne napíšu: „Mám pekné fotky.“ Rozčuľuje ma to a mrzí ma, že sa celý influencer marketing posúva do roviny: pošli produkty a ja ti už len niečo odfotím. Chcem, aby to bolo viac o nejakom vzťahu a vzájomnej spolupráci.

Využil svoj vplyv a pomohol vyzbierať 7 ton odpadu z prírody.
Patrik Paulínyi sa za influencera nepovažuje

Máte niekedy pocit, že vám Instagram prerastá cez hlavu?

Posledné mesiace áno a myslím, že je to spôsobené práve tým obrovským množstvom ponúk. Možno som príliš kritická, no zachytili ste ma akurát v čase, keď mám instagramovú mini krízu (úsmev).

Ako na ňu reagujete?

Na osobnom profile som si nechala len pár obľúbených spoluprác a v eyerim sme obmedzili počet influencerov. Mám pocit, že dnes na nás z každej strany vyskakuje nejaká reklama a promovaný príspevok, a veľa mojich kamarátov a známych to vníma podobne. Ak je toho príliš, ľudí to otravuje a influencer marketing má vtedy presne opačný efekt. Nechcela som týmto degradovať našu značku. Minulý rok sme mali na našom trhu spolupráce s vyše 20 influencermi, aktuálne je ich pod desať. Nechali sme si našich stálych a obľúbených, s ktorými sa nám robí dobre, aj keď možno nemajú také vysoké čísla.

Čo sa ešte zmenilo oproti časom, keď ste s influencer marketingom vo firme začínali?

Na začiatku som otestovala, čo nám funguje. Oslovovala som väčších aj menších influencerov, youtuberov, športovcov, fotografov, mama blogerky, fashion blogerov a blogerky a zisťovala som, na čo naši zákazníci reagujú najlepšie. Tým, že máme širokú škálu produktov, tak sa to nedalo jednoznačne určiť a išlo to metódou pokus-omyl.

V čom sa líši influencer marketing v rôznych krajinách, v ktorých eyerim pôsobí?

Asi samotnými influencermi a ich fungovaním, napríklad v každej krajine sú zvyknutí na iné odmeny. V niektorých dokonca fungujú agentúry, ktoré si držia influencerov blízko pri sebe, a keď ich oslovíte na spoluprácu priamo, odpíše vám agentúra, ktorá si hneď berie províziu. Niektorí influenceri majú vlastných manažérov, iní komunikujú priamo, aj keď majú účty s miliónmi sledovateľov.

Spolupracujete na základe barterov, alebo platenej reklamy?

Platenú reklamu nerobíme. Sme mladý startup a finančné prostriedky radšej nalejeme do inovácií. Neponúkame kapsuly na pranie za dve eurá, náklad firmy je v našom prípade oveľa vyšší. Väčšina našich produktov má hodnotu v stovkách eur.

Ako často ste na Instagrame?

Pracovne som na ňom asi viac ako súkromne, v poslednom čase trávim na svojom osobnom profile menej času. Keďže najviac ma baví vytvárať príbehy z ciest, venujem sa mu najmä počas voľna, keď práve cestujem. Vtedy som online pomerne dosť. Naposledy ma potešili reakcie na moje posty z Kambodže z Múzea genocídy. Boli to silné príbehy, ktoré zdieľalo veľa ľudí. Bola som šťastná, že Instagram ešte stále nie je úplne len o povrchných fotkách, ale že sa šíria aj tieto témy. Preto ich riešim.

Z Kambodže ste pridávali aj fotku, kde ste mali pás zúžený vo Photoshope a bolo to dosť viditeľné. Prečo?

Prvý post bol o tom, aby som upútala pozornosť ľudí, a napísala som, nech si pozrú ďalšie fotky, ktoré sú dôležitejšie, ako mať „wannabe dokonalé telo“. Na nich bola realita a katastrofálny stav tamojších pláží. Nepáčilo sa mi, že ten ostrov bol prezentovaný ako raj a dokonalá dovolenková destinácia, keď pár metrov od rezortu za plotom bolo jedno veľké smetisko. Mrzí ma, v akom stave sú dovolenkové destinácie.

andrea zahurancová top influencer eshop eyerim slnečné okuliare startup startupistka cestovateľka dnes cestujem kam na výlet
Najviac ju na Instagrame baví vytváranie príbehov zo svojich ciest. Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Zaujímavé bolo sledovať, ako si mnohí popis ani nevšimli a váš zámer im nedošiel. Komentovali iba Photoshop a to, prečo ste sa upravili.

Áno, boli takí, ktorí to nepochopili. Instagram je veľmi reaktívna aplikácia, na ktorej sa ľudia sústreďujú najmä na vizuálnu stránku. Je to veľmi pohodlné na zabitie času v električke a táto fotka bola dôkazom, že ľudia tam nečítajú dlhé popisy, nemajú ich radi. Mnohí ma hejtovali, že som sa upravila vo Photoshope, ale nedošlo im, že to bolo len na upútanie pozornosti, aby si prečítali popis.

Je ešte niečo, čo vás na sociálnej sieti dokáže prekvapiť či zamrzieť?

Stále sa niečo nájde. Napríklad, keď sa mi stratil psík a ja som o tom prispievala, tak do mňa zabŕdali, že je toho veľa a už ich otravujem. Mrzelo ma tiež, keď sme celý deň upratovali les a tešilo nás to, no ľudia nás obviňovali, že si len robíme reklamu.

Aké sú vaše najbližšie plány?

Eyerim, eyerim, eyerim, a keď sa prepracujem, tak cestovať. Raz za tri mesiace idem na nejaký výlet a po cestách prídem „refreshnutá“ a s novými nápadmi. Aj teraz je už asi cítiť, že som stále v práci (úsmev).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk