3. mája 2018

Forbes prináša svoj prvý rebríček top startupistiek Slovenska. Pozrite si kompletnú desiatku žien, ktoré u nás vládnu inováciám. 

1.Simona Franková

Spoluzakladateľka a CEO NG Aviation SE

Investícia: 1,3 milióna eur

Reklama

Rodáčka z Prešova vyštudovala kontrolu letovej prevádzky v Košiciach. Po skončení školy pracovala aj pre európsku agentúru Eurocontrol v Bruseli. Pred dvoma rokmi založila spolu s bratom startup NG Aviation SE, ktorý vyvíja mapový softvér na urýchlenie komunikácie letových dispečerov. Naposledy získali investíciu 500-tisíc eur, čím sa celkové investície do startupu navýšili na 1,3 milióna eur. Prvú verziu produktu dokončili iba v marci tohto roka, no už teraz majú dvoch klientov, pričom jedným z nich je pražské letisko. Ďalší záujem o ich navigačný systém majú klienti z Ázie. „Implementácia systému na letisku trvá rok, čiže prvé tržby vykážeme v druhej polovici tohto roka,“ spresnila Franková. V súčasnosti je startup súčasťou pražského kozmického akcelerátora ESA BIC Prague.

2. Andrea Žitná

Chief revenues officer Elvie

Investícia: 9,62 milióna eur

Vyštudovala fyziku na Oxforde a biznis na Harvarde. Po skončení štúdií pracovala niekoľko rokov ako konzultantka pre McKinsey & Company. Dnes pôsobí ako komerčná riaditeľka londýnskeho „femtech“ startupu Elvie so zameraním na zdravie ženy. Ich produkt pomáha ženám posilňovať panvovú oblasť a má široké spektrum použitia: od zmierňovania popôrodných príznakov, cez prevenciu inkontinencie až po zlepšovanie sexuálneho zážitku. Počas tohto roka má Elvie predstaviť svoj druhý produkt.   Naposledy získal startup investíciu 5 miliónov eur od fondu rizikového kapitálu Octopus Ventures.

Dve slovenské startupistky, ktoré sa oplatí sledovať. Čo radia nováčikom?

3. Lujza Bubánová 

Spoluzakladateľka a CEO Emotion ID

Investícia: 430-tisíc eur

Je na čele digitálneho startupu Emotion ID, ktorý vyvíja produkt YouFirst. Ten má dve vetvy: jedna analyzuje videá influencerov na sociálnych sieťach a radí im, ako čo najlepšie zvýšiť dosah na divákov, druhá sa zameriava na podobnú činnosť pre televízie a filmové štúdiá, napríklad v Latinskej Amerike, USA či v Nemecku a Rusku. Bubánová smeruje startup k čoraz väčšej orientácii na americký trh a začína s väčším náborom do tímu, ktorý aktuálne tvorí 12 ľudí. Do startupu na začiatku vložili peniaze Neulogy Ventures a angel investor Vladimír Vokál. V súčasnosti uzatvára nové investičné kolo pod vedením Patrica Phelana z Phelan Labs.

4. Andrea Zahurancová

Spoluzakladateľka a creative director eyerim

Investícia: 1,77 milióna eur

Je jednou zo štyroch spoluzakladateľov startupu eyerim – najväčšieho a najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou v regióne strednej a východnej Európy. Zastáva pozíciu kreatívnej riaditeľky e-shopu, ktorý aktuálne pôsobí v 17 krajinách sveta a za minulý rok vykázal tržby 3,3 milióna eur. Naposledy do startupu investoval fond 3TS Capital Partners 1,57 milióna eur, predtým získal seed investíciu vo výške 200-tisíc eur od Neulogy Ventures.

Slovenský startup eyerim získal investíciu 1,5 milióna eur

5. Soňa Pohlová

Spoluzakladateľka a product development director Ecocapsule

Reklama

Investícia:1,55 milióna eur

Je spolumajiteľkou architektonického štúdia Nice&Wise a spoluzakladateľkou mobilného ekologického domčeka Ecocapsule, ktorý posledné tri roky púta pozornosť svetových médií. Tento rok začali s dodávkou prvých 50 kusov kapsúl, ktoré poputujú do Japonska, Austrálie aj do USA. Budúci rok plánujú spustenie sériovej výroby, preto majú aktuálne otvorené investičné kolo na dva milióny eur. V roku 2016 zaradil americký Forbes Soňu Pohlovú medzi sto najúspešnejších európskych podnikateliek.

FOTO: Ecocapsule spustili výrobu. Prvá ide do Japonska

6. Jana Escher

Spoluzakladateľka a prevádzková riaditeľka Boataround

Investícia: 875-tisíc eur

Pôvodne pracovala na manažérskej pozícii pre portál Booking.com, napokon sa však rozhodla odísť a s kolegom Pavlom Pribišom založili online platformu na prenájom lodí Boataround. Dnes pôsobia na piatich kontinentoch, ponúkajú 9 500 lodí v 38 krajinách, od Bora Bora až po arktický Svalbard. Podľa ich slov tak vlastnia najväčší katalóg lodí na prenájom na svete a blížia sa k pokoreniu hranice dvoch tisícok zákazníkov. Startupu sa pritom darí: už v prvom kvartáli tohto roka dosiahol s tržbami 90 percent celého roku 2017.

Slovenský startup Boataround raketovo rastie a rokuje aj s prvými investormi

7. Mária Virčíková

Spoluzakladateľka a chief innovation officer Matsuko

Investícia: 730-tisíc eur

V minulosti sa hneď dvakrát umiestnila v rebríčku Forbes 30pod30. Odvtedy sa stala spoluzakladateľkou a šéfkou inovácií v technologickej firme Matsuko, ktorá aktuálne vyvíja „Skype budúcnosti“ – technológiu, ktorá umožní 3D holografické konferencie v rozšírenej realite. Medzi ich klientov patrí napríklad kozmetická firma Symrise s ročným obratom 3 miliardy eur, ale aj Microsoft, Michelin či jedno z najväčších herných štúdií na svete Ubisoft. Pred rokom sa zúčastnili na finále svetovej súťaže Startup World Cup a obsadili tretie miesto. Práve uzatvárajú ďalšie investičné kolá cez slovensko-britský fond IPM a portál Crowdberry.

V rebríčku 30pod30 bola dvakrát. A teraz chystá Skype budúcnosti

8. Veronika Osvaldová

Spoluzakladateľka a CEOSmartHead

Investícia:

Veronika Osvaldová vyhrala v roku 2016 slovenské kolo súťaže Chivas Venture s online platformou na promovanie zodpovednosti firiem. Zúčastnila sa na svetovom finále v Los Angeles, kde sa spomedzi 3000 projektov umiestnila v top 30. Po výhre strávila mesiac v startup akcelerátore v Oxforde a neskôr leto v Silicon Valley. Startup má už niekoľko firemných zákazníkov ako napríklad Slovenské elektrárne, Pixel Federation, Dell, Eset, Citi bank, T-Mobile, či O2. Najnovšie sa stal aj partnerom OSN pri promovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Osvaldová práve hľadá investičného partnera, ktorý startupu pomôže preraziť na americkom trhu.

9. Petra Kemková

Spoluzakladateľka Minty

Investícia: 230-tisíc eur

Petra Kemková založila spolu s partnerom Andrejom Kiszlingom startup Minty krátko po návrate z Londýna. Dostali sa s ním do nemeckého akcelerátora Next Media, ktorý do nich zainvestoval prvých 50-tisíc eur. Platforma, ktorá spája dizajnérov a umelcov so zákazníkmi, má zaregistrovaných už viac ako 1 600 ilustrátorov a na konte spolupráce napríklad s nemeckou tlačovou agentúrou DPA či s mediálnym domom Axel Springer a britským The Guardian. Iba nedávno uzatvorili zmluvu s Adobe Stock, kde bude mať Minty exkluzívnu kolekciu na predaj licencií. „Adobe cloud má 11,3 milióna subscriberov. Čiže obrázky našich umelcov sa dostanú k všetkým týmto potenciálnym zákazníkom,“ hovorí Petra Kemková.

10. Martina Drahošová

Head of business development ixworx

Investícia: 1 milión eur

Pracuje ako biznis developerka v technologickom startupe ixworx, ktorý poskytuje klientom 3D vizualizáciu ich produktu a návod na jeho použitie. „Spočiatku sa mi to zdalo super, že pracujem s chalanmi. Ale potom som videla, že na rozhodujúcich postoch sú všade muži. Samozrejme, že žene je tam potom ťažšie sa dostať. Tým, že som ešte aj mladá žena, tak muži, najmä starší, mi automaticky tykajú, neberú ma vážne. Myslia si, že im mám podať kávu,“ povedala naposledy v rozhovore pre októbrové číslo magazínu Forbes (bola jednou z troch žien na jeho titulke). V súčasnosti pôsobí v New Yorku, kde hľadá pre startup nových klientov a snaží sa prechádzať od menších zákazníkov k medzinárodným korporáciám – čo sa jej aj darí.

O Instagram sa nám starala Martina Drahošová. Ako to dopadlo?

Poznámka k metóde: Uvádzané investície sú brané ako minimálne doterajšie investície, nie sú do nich zahrnuté aktuálne prebiehajúce investičné kolá, ktorých výška nie je zverejnená. Uprednostňované boli zakladateľky a spoluzakladateľky startupov, pričom väčšia váha bola pripisovaná riadiacim pozíciám (CEO), či finančným, technologickým a produktovým pozíciám. Medzi ďalšie hodnotené kritéria spadajú posledné dostupné tržby startupu a taktiež odvetvie, v akom pôsobí – technologické a rýchlo rastúce odvetvia mali prednosť pred odvetviami s menším rastovým potenciálom, ktorý je pre startupy kľúčový. Napokon, uprednostňované boli startupy s plne vyvinutým a funkčným produktom.

Tento rebríček uzatvára trojicu májových rebríčkov top žien v slovenskom biznise. Okrem neho sme zverejnili ešte rebríček top manažérok a top podnikateliek Slovenska.