1. mája 2018

Prinášame vám druhý zo série rebríčkov top žien slovenského biznisu. Po úspešných manažérkach si pozrite desiatku top slovenských podnikateliek, medzi ktoré patria najvýznamnejšie zakladateľky, spoluzakladateľky či spolumajiteľky rôznych firiem. 

1. Mária Blašková

spolumajiteľka

Třinecké železárny/Moravia Steel/Finitrading, Minerfin

Tržby: 1,9 mld.

Reklama

Zisk: 160 mil. eur

Jediná žena, ktorá sa objavuje v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí krajiny (a ktorá je zároveň podľa odhadovaného majetku najbohatšia na území bývalého Československa), si na pozornosť verejnosti rozhodne nepotrpí. Majetok zdedila po manželovi, ktorý bol v 90. rokoch veľmi podnikavý. Blašková s deťmi vlastnia štvrtinu z českého oceliarskeho holdingu konsolidovaného vo firme Finitrading a tiež rovnaký podiel v slovenskom obchodníkovi so surovinami Minerfin. Ten má rozsiahle aktivity aj na Ukrajine. Blašková, ktorá je v Dozornej rade Moravia Steel, vlani založila na Slovensku rodinnú investičnú firmu Octarine Invest.

 

2. Hilda Némethová

spolumajiteľka, konateľka

Med-Art

Tržby: 279,5 mil. eur

Zisk: 2,9 mil. eur

Med-Art je veľkodistribútor liekov s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Nitre. Jeho zakladateľmi začiatkom 90. rokov boli „dlhoroční priatelia Peter Németh a Ján Holec“, uvádza webstránka spoločnosti. Hilda Némethová sa v orgánoch spoločnosti podľa údajov obchodného registra objavila v roku 1995 a aktuálne je 50-percentnou majiteľkou firmy. Zvyšných 50 percent vlastní Ján Holec. Spoločnosť zabezpečuje služby zo štyroch distribučných centier – nachádzajú sa v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Prešove. Hilda Némethová je zároveň riaditeľkou bratislavského závodu spoločnosti.

 

3. Tatiana Ondrejková

spolumajiteľka a spoluzakladateľka

pelicantravel.com

Tržby: 77,8 mil. eur

Zisk: 1,7 mil. eur

Reklama

Šéfka najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikan.sk do tohto rebríčka rozhodne patrí. Firma pelicantravel.com vznikla v roku 2004 a zákazníkom poskytuje online predaj nielen leteniek, ale aj ubytovania, cestovného poistenia a ďalších cestovateľských produktov. Tržby z predaja leteniek pritom stále tvoria viac ako 80 percent celkového obratu firmy. Na Slovensku im podľa Ondrejkovej patrí okolo 30 percent z celkového trhu. Pelikan už pôsobí v krajinách V4 a tiež v Rakúsku a Nemecku, ktoré však podľa Ondrejkovej považujú za „veľmi ťažké trhy“, kde sa snažia rásť skôr organicky.  Denne predajú od 800 do tisíc leteniek.

 

4. Ľudmila Kollárová

podpredsedníčka predstavenstva

KJG

Tržby: 48,4 mil. eur

Zisk: 2,4 mil. eur

Spoločnosť KJG, výrobca strešných krytín a odkvapových systémov, sídli v Čachticiach a založili ju spoločníci Eduard Kollár ml., Eduard Kollár st., Jaroslav Jurík a Jozef Gombarčík. Dnes už medzičasom rodinnú firmu vedie Eduard Kollár ml. a jeho manželka Ľudmila Kollárová je podpredsedníčkou predstavenstva spoločnosti. V dozornej rade už figuruje aj ich syn Jakub Kollár. Spoločnosť ročne spracuje 40-tisíc ton plechov. Zamestnáva viac ako 350 ľudí. Veľkosklady KJG sú v Bratislave, Čachticiach, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici, jeden zahraničný má aj v Chorvátsku.

 

5. Viera Konštiaková

spolumajiteľka, konateľka

Kon-rad

Tržby: 50,5 mil. eur

Zisk: 1,4 mil. eur

Viera Konštiaková je manželkou Pavla Konštiaka, 1. viceprezidenta Zväzu obchodu SR, a spolumajiteľkou v rodinnej veľkoobchodnej firme Kon-rad, kde pracuje od roku 1992. Ako sama hovorí, rada sa drží mimo pozornosti médií. „Mám mediálne známeho manžela, ja som radšej v úzadí,“ povedala pre Forbes. Jej úloha v rodinnej firme je však významná. Na starosti má ekonomiku,  financie, poistenie,  investičnú výstavbu, rozvoj a pracovnoprávne vzťahy. Vo firme už medzičasom aktívne pôsobia aj ich dcéry Veronika a Zuzana.

 

6. Eleonóra Fedorová

predsedníčka predstavenstva, spolumajiteľka

Satur

Tržby: 47,3 mil. eur

Zisk: 427-tisíc eur

Eleonóra Fedorová vyštudovala fakultu manažmentu na UK a manažment cestovného ruchu na univerzite v Nice a v cestovnom ruchu pôsobí od svojich 18 rokov. Ako 31-ročná sa stala šéfkou cestovnej kancelárie Satur. Ročne precestuje tisícky kilometrov a navštívi stovky hotelov a o sebe hovorí, že má „nepokojného cestovateľského ducha a stále zbalený kufor“.

 

 

7. Réka Világi

spolumajiteľka, predsedníčka predstavenstva

rodinné firmy Világiovcov

Tržby: 39,2 mil. eur

Zisk: 180-tisíc eur

Dcéra známeho juhoslovenského podnikateľa a manažéra (šéfa Slovnaftu a člena dozornej rady materskej spoločnosti Mol) Oszkára Világiho sa čoraz viac angažuje v ich rodinnom podnikaní. Figuruje v 12 spoločnostiach, ktoré sa zameriavajú na agrobiznis, priemysel, obchod i futbal. Vo väčšine firiem funguje ako predsedníčka predstavenstva, konečným majiteľom je otec. Z väčších firiem ide napríklad o mäsokombinát Istermeat či mliekareň Euromilk. Vyštudovaná právnička pôvodne zvažovala, že zostane v zahraničí, no zdá sa, že podnikanie v rodnej krajine ju nateraz zlákalo späť.

 

8. Eva Stejskalová

spoluzakladateľka, výkonná riaditeľka

MicroStep

Tržby: 34,6 mil. eur

Zisk: 364-tisíc eur

Eva Stejskalová je absolventkou Elektrotechnickej fakulty v Bratislave, kde aj pôsobila ako pedagóg na katedre automatizácie a regulácie. V roku 1991 s kolegami z katedry založili firmu MicroStep, ktorá sa stala jedným z najvýznamnejších výrobcov CNC rezacích strojov energolúčovými technológiami. Doteraz MicroStep dodal stroje do 55 krajín sveta zákazníkom pôsobiacim v mnohých priemyselných odvetviach ako lodiarstvo, výroba oceľových konštrukcií, výroba tlakových nádob či zákazkové rezanie. Eva Stejskalová pôsobila vo firme v oblasti riadenia výskumu a vývoja, financií a od marca 2018 je jej konateľkou a výkonnou riaditeľkou.

 

9. Kristína Lang

spolumajiteľka

Medeko Cast

Tržby: 33,3 mil. eur

Zisk: 676-tisíc eur

Spolumajiteľka rodinnej firmy Medeko Cast, ktorú založil jej otec Pavol Demáček. Dnes sú podiely vo firme rovnomerne rozložené medzi manželov Demáčkovcov a ich tri deti Jakuba, Máriu a Kristínu, ktorá ako jediná z detí aktuálne vo firme pôsobí. Po skončení školy pracovala v Lenovo ako HR advisor a v roku 2009 nastúpila do Medeka, kde vybudovala personálne oddelenie firmy. Medzi materskými dovolenkami a po návrate pracovala ako projektový manažér, kedy sa venovala rôznym projektom naprieč celou firmou. Od decembra 2016 vedie jedno zo stredísk firmy, zlievareň farebných kovov a postupne sa pripravuje na prevzatie riadenia firmy po otcovi.

 

10. Miriam Poništová
konateľka, spolumajiteľka

DeutschMann Internationale Spedition
Tržby: 27,6 mil. eur

Zisk: 881-tisíc eur

Miriam Poništová začiatkom 90. rokov pracovala ako učiteľka nemeckého jazyka, neskôr sa rozhodla založiť vlastnú špedičnú firmu. Dnes vedie a spoluvlastní DeutschMann Internationale Spedition so sídlom v Trebišove, ktorá poskytuje rýchle transporty hlavne pre automobilový priemysel, medzinárodnú nákladnú dopravu, ale aj logistické služby a skladovanie. Spolu s manželom Jozefom je tiež konateľkou a spolumajiteľkou založených dcérskych spoločností v Chorvátsku a v Dubaji.

 

METODOLÓGIA: Pri hodnotení sme brali do úvahy finančné výsledky spoločností za ostatné tri roky (v popisoch uvádzame najaktuálnejšie údaje dostupné k 15. aprílu 2018). V rámci hodnotenia sme zvažovali aj fakt, či ženy dané spoločnosti zakladali, alebo spoluzakladali, akú pozíciu v nich aktuálne zastávajú a či vo firmách aj aktívne pôsobia.

 

Top podnikateľky Slovenska je druhý z troch rebríčkov, ktoré nájdete v májovom čísle magazínu Forbes a na webe Forbes.sk. V priebehu nasledujúcich dní zverejníme ešte rebríček najlepších startupistiek. Rebríček top manažérok Slovenska nájdete TU.