30. apríla 2018

Šéfujú miliónom eur a nezriedka aj tisíckam zamestnancov. Forbes prináša nový rebríček top manažérok Slovenska. Pozrite si kompletnú desiatku prvých dám slovenských korporácií. 

1.Silvia Gaálová

členka predstavenstva, viceprezidentka pre financovanie

U.S. Steel Košice

Reklama

Tržby: 2,1 mld. eur

Zisk: 348 mil. eur

Začiatkom januára tohto roku sa Silvia Gaálová, jedna z nových tvárí nášho tohtoročného rebríčka, dostala na pozíciu viceprezidentky U.S. Steel Košice pre financovanie a je aj finančnou šéfkou U.S. Steel Corporation Europe. Silvia Gaálová ako absolventka ekonomickej univerzity najskôr zamierila do poradenských spoločností ako Arthur Andersen či Deloitte a do U.S. Steel Košice, kde aktuálne pracuje takmer 10-tisíc ľudí, nastúpila v roku 2002 na pozíciu interný audítor. Silvia Gaálová má aj skúsenosti zo zahraničných akvizícií, ktoré mala v rámci svojho pôsobenia v košických oceliarňach na starosti ako projektová manažérka.

 

2. Eva Jurkovičová

Konateľka, CFO

Schaeffler Skalica

Tržby: 471,2 mil. eur

Zisk: 20,7 mil. eur

Konateľka spoločnosti  Schaeffler Skalica, slovenskej dcéry nemeckého dodávateľa pre automotive segment a priemysel, Industriewerk Schaeffler  INA – Ingenieurdienst.  V skupine Schaeffler začala pracovať v roku 1991 ako účtovníčka. Od roku 2013 sa stala CFO pre Slovenskú republiku a od roku 2016 je poverená výkonom funkcie finančnej šéfky aj v dvoch českých spoločnostiach Schaeffler. Na Slovensku je okrem skalického závodu aj fabrika Schaeffler na Kysuciach. Koncern v krajine zamestnáva asi 10-tisíc ľudí.

 

3. Timea Reicher

členka predstavenstva

Slovnaft

Tržby: 3 mld. eur

Reklama

Zisk: 211,6 mil. eur

Timea Reicher je jednou z dám, ktorá je už v našich rebríčkoch stálicou. Študovala na University of Minnesota – Carlson School of Management a na Wirtschaftsuniversität Wien. Je nositeľkou titulu MBA. V skupine MOL začala pracovať v roku 2006 ako manažérka Podnikového centra a do predstavenstva spoločnosti Slovnaft sa prepracovala v roku 2013. Od mája 2015 je v Slovnafte šéfkou oddelenia maloobchodu.

 

4. Tatiana Kamenská

členka predstavenstva

Slovenské elektrárne

Tržby: 2,1 mld. eur

Zisk: 148,8 mil. eur

Tatiana Kamenská, vlani číslo šesť v našom rebríčku, poskočila o dve priečky vyššie okrem iného aj preto, že z rebríčka vypadla jeho dlhoročná líderka Elena Kohútiková (ktorá vlani koncom roka odišla z postu zástupkyne generálneho riaditeľa VÚB banky). Tatiana Kamenská je absolventkou Univerzity Mateja Bela a pôsobí ako členka predstavenstva Slovenských elektrární. Na starosti má plánovanie a kontrolu. Do predstavenstva spoločnosti sa dostala v júli 2016 ako nominantka spoločnosti Slovak Power Holding (tá v SE kontroluje väčšinový podiel).

 

5. Lucie Kováčová

členka predstavenstva

Tesco Stores SR

Tržby: 1,5 mld. eur

Zisk: 44,6 mil. eur

Lucie Kováčová je nováčik v našom rebríčku. Aj keď má česky znejúce meno a pôsobí (okrem iného) aj na pozícii šéfky právnikov reťazca Tesco nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Lucie Kováčová je Slovenka. Právo vyštudovala na Univerzite Komenského v Bratislave a do Tesca, ktoré patrí k top zamestnávateľom v krajine so zhruba 10-tisíc zamestnancami, nastúpila v roku 2006 na pozíciu junior lawyer. Dnes manažuje tímy právnikov Tesca na Slovensku, v Česku, Poľsku aj Maďarsku.

 

6. Ivana Piňosová

členka predstavenstva, CFO

Slovenská pošta

Tržby: 318,5 mil. eur

Zisk: 1,6 mil. eur

V Slovenskej pošte je na pozícii podpredsedníčky predstavenstva od konca októbra 2016 a zároveň je riaditeľkou úseku generálneho riaditeľa a finančnou riaditeľkou, čo akcentuje jej dôležitosť v tejto štátnej spoločnosti. V našom rebríčku sa vlani umiestnila na treťom mieste, tento rok ju o niekoľko priečok nižšie posunuli hlavne medziročne nižšie zisky štátnej pošty (rok predtým totiž pošta zarobila viac ako dvojnásobok, t. j. 3,8 mil. eur). Pošta samotná si však drží silnú pozíciu medzi slovenskými spoločnosťami, služby poskytuje prostredníctvom siete viac ako 1 500 pôšt a zamestnáva viac ako 13-tisíc ľudí.

 

7. Janette Kučerková

konateľka, riaditeľka pre oblasť nehnuteľností

Kaufland Slovenská republika

Tržby: 1 mld. eur

Zisk: 45,3 mil. eur

V spoločnosti Kaufland, ktorá dnes zamestnáva viac ako 6100 ľudí, Janette Kučerková pracuje od roku 2001. Z postu riaditeľky obchodného domu sa postupne vypracovala na súčasnú pozíciu riaditeľky oblasti nehnuteľností a konateľky spoločnosti.

 

 

8. Natália Major

členka predstavenstva

Tatra banka

Aktíva: 11,4 mld. eur

Zisk: 162,7 mil. eur

V Tatra banke pracuje od roku 1994. Začínala na oddelení spracovania transakcií a platobného styku. Do predstavenstva banky zamierila v januári 2011 a patrí k top ženám slovenského bankovníctva. V banke sa podieľala na zriadení nových distribučných kanálov, ako prvý slovenský internetbanking (1998), prvé bankové nonstop kontaktné centrum, prvej online banky na Slovensku – Eliot, či uvedenie aplikácie internetbankingu pre iPhone. V banke má na starosti riadenie prevádzky spracovateľských útvarov, procesné a organizačné riadenie, nepersonálne náklady banky, správu budov a služieb, bezpečnosť a projektové riadenie.

 

9. Kvetoslava Trenčianska

členka predstavenstva, CFO

Duslo

Tržby: 361,1 mil. eur

Zisk: 23 mil. eur

Kvetoslava Trenčianska už päť rokov vedie financie slovenského chemického závodu Duslo, ktorý je súčasťou skupiny Agrofert Andreja Babiša. Babiš, najbohatší Slovák a v súčasnosti predseda vlády Českej republiky, ktorý sa už od decembra snaží nájsť koaličného partnera, sa na Trenčiansku v oblasti financií na Slovensku spolieha už dlhé roky. Pred nástupom do Dusla pracovala v spoločnosti Hyza Topoľčany, ktorá tiež patrí do širokého portfólia Babišových firiem.

 

10. Marcela Výbohová

členka predstavenstva

ČSOB

Aktíva: 8,5 mld. eur

Zisk: 104 mil. eur

Marcela Výbohová, podobne ako Natália Major, pôsobí v bankovníctve od skončenia vysokej školy. Študovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Z pozície riaditeľky divízie platieb, ktorú viedla od roku 2008, sa v roku 2014 stala členkou predstavenstva banky. Manažovala depozitné produkty, bezhotovostný a hotovostný platobný styk, platobné karty, bankové operácie či projektový manažment. V banke tiež mala na starosti zavedenie eura a s tým súvisiace zavedenie príslušných SEPA štandardov. Dnes do jej kompetencie spadá risk a compliance. Viac o Marcele Výbohovej sa dozviete aj v rozhovore s ňou, ktorý je súčaťou májového vydania magazínu Forbes.

 

METODOLÓGIA: Pri celkovom hodnotení sme brali do úvahy finančné výsledky spoločností, ktoré boli k dispozícii k 15. aprílu 2018. Zvažovali sme aj počet zamestnancov jednotlivých spoločností a tiež konkrétne pozície a vplyv jednotlivých žien v daných spoločnostiach, pričom funkcie ako CEO (resp. jediný konateľ), ako aj CFO boli hodnotené vyššie. Zmenou oproti minulým rebríčkom je, že sme doň po prvý raz zaradili len manažérky, ktoré nielen pôsobia vo firmách aktívnych na Slovensku, ale aj majú slovenské občianstvo.

Top manažérky Slovenska je prvý z troch rebríčkov, ktoré nájdete v májovom čísle magazínu Forbes a neskôr aj na webe Forbes.sk. Nasleduje rebríček top podnikateliek Slovenska a najlepších startupistiek.