15. mája 2020

Predajca a výrobca športových potrieb sa spájajú. Sieť športových obchodov Sportisimo, ktorú z 80 percent ovláda slovenský milionár Martin Kúšik, kúpila 80-percentný podiel v spoločnosti Klimatex, ktorá sa špecializuje na výrobu funkčného oblečenia. Hodnotu transakcie firmy neuviedli. Medzi prvými o obchode informoval český portál e15.cz

Kúšik, bývalý pätinový vlastník Penty, vstúpil do Sportisima ešte v roku 2016. Spočiatku so svojím dlhoročným biznispartnerom Pavlom Vajskebrom ovládali polovicu siete športových obchodov cez firmu Liferoad.

Noví majitelia

Začiatkom tohto roka sa Kúšik rozhodol odkúpiť zvyšené podiely v Sportisime od českých podnikateľov vietnamského pôvodu Hong Son Doa a Thai Ngoc Nguyena.

Podľa českého obchodného registra je zrejmé, že v súčasnosti ovláda Liferoad 80 percent siete obchodných prevádzok. Pričom Hong Son Doa aj Thai Ngoc Nguyen stále figurujú v holdingu ako konatelia. Nguyen je po novom zároveň aj predsedom predstavenstva vo firme Klimatex.

Expartner Penty chce ovládnuť Sportisimo.
Kupuje zvyšný podiel zakladateľov siete

Značka Klimatex bola založená v roku 2007 Karlom Bastlom, hoci jej história siaha do 70. rokov minulého storočia, kedy vtedajší Výskumný ústav pletiarsky prvýkrát použil polypropylénové vlákno vo výrobe funkčných odevov.

Tržby rástli

Obe firmy spolupracujú dlhodobo. Klimatex však prevádzkuje len štyri predajne, naopak Sportisimo ich má viac ako 180, z toho vyše sto v Českej republike. Ďalšie sú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Poľsku.

Podľa posledných dostupných údajov (finančný rok k marcu 2019) narástli ročné tržby Sportisima o 11 percent a dosiahli zhruba 332 miliónov eur. Zisk po zdanení poklesol o 3,4 percenta na vyše 18 miliónov eur.

Penta sa už s bývalým partnerom Kúšikom vyrovnala

Martin Kúšik bol vlani podľa rebríčka Forbes 13. najbohatším Slovákom. Jeho majetok sa odhaduje na 460 miliónov eur. Pentu opustil v roku 2013, bol v nej významným partnerom zodpovedným za dôležité projekty, napríklad za doteraz rastúci projekt siete lekární Dr. Max, ktorý jej generuje najvyšší zisk.

V čase, keď z Penty odchádzal, sa hovorilo, že za dlhodobú prácu pre ňu dostane v najbližších troch rokoch 400 miliónov eur. Podľa vtedajších zverejnených výročných správ Penty však mohol dostať o desatinu viac. Skupina v nich uviedla, že v rokoch 2014 a 2015 mu vyplatila ako akcionárovi dividendy vo výške 202 miliónov a 240 miliónov eur.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?