13. januára 2020

Milionár Martin Kúšik chce ovládnuť medzinárodnú obchodnú športovú sieť Sportisimo odkúpením zvyšného polovičného podielu jej zakladateľov. Ako prvý o tom informoval český spravodajský portál ihned.cz. Kušík je 13. najbohatším Slovákom podľa rebríčka Forbes. Jeho majetok sme vlani odhadli na 460 miliónov eur.

Bývalý pätinový spoluvlastník investičnej skupiny Penta vstúpil do Sportisima ešte v roku 2016. V sieti predajní športových potrieb odvtedy drží takmer polovičný podiel, pričom do tohto biznisu vkročil spoločne s Pavlom Vajskebrom, dlhoročným šéfom lekárenského reťazca Penty Dr. Max. Spolu nateraz kontrolujú 50 % siete športových obchodov cez firmu Liferoad.

Cena vtedajšieho obchodu presahovala 1,5 miliardy českých korún, teda vyše 59 miliónov eur. Hoci zúčastnené strany sumu nikdy neprezradili, takto oceňovali podiel v Sportisime ďalší záujemcovia otvoreného tendra.

Martin Kúšik je 13. najbohatším Slovákom. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Teraz sa Kušík rozhodol ovládnuť celú sieť, a to odkúpením zvyšných podielov od zakladateľov siete – českých Vietnamcov Hong Son Doa a Thai Ngoc Nguyenga (ten bol do mája minulého roka jej generálnym riaditeľom, ahradil ho práve Vajskebr).

Transakciu ešte posudzuje Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže, ktorý o tom informoval na svojej stránke. Ak ju schváli, sieť bude plne pod kontrolou Kúšikom ovládanej spoločnosti Liferoad.

V Česku má Sportisimo aktuálne 107 predajní, na Slovensku 44 a sieť pôsobí aj v Rumunsku, Poľsku a dve predajne má aj v Maďarsku. V jednotlivých krajinách prevádzkuje aj e-shopy.

Penta kupuje desiatky ďalších lekární v Rumunsku.
Rozširuje sa aj v Taliansku

Podľa posledných dostupných údajov (finančný rok k marcu 2019) narástli ročné tržby o 11 percent a dosiahli zhruba 332 miliónov eur. Zisk po zdanení poklesol o 3,4 percenta na vyše 18 miliónov eur.

Kúšik opustil Pentu v roku 2013. Vo finančnej skupine bol významným partnerom zodpovedným za dôležité projekty, napríklad za doteraz rastúci projekt siete lekární Dr. Max, ktorý jej generuje najvyšší zisk.

V čase, keď z Penty odchádzal, sa hovorilo, že za dlhodobú prácu pre ňu dostane v najbližších troch rokoch 400 miliónov eur. Podľa vtedajších zverejnených výročných správ Penty však mohol dostať o desatinu viac. Skupina v nich uviedla, že v rokoch 2014 a 2015 akcionárovi vyplatila dividendy 202 miliónov a 240 miliónov eur.

Nové projekty

Po odchode z Penty sa Kúšik usídlil v Českej republike, kde už predtým v rámci expanzie finančnej skupiny Penta viedol niektoré projekty. V roku 2014 tam rozbehol vlastný rodinný investičný fond Odyssey 44.

O tri roky neskôr sa pozrel späť na Slovensko. Kúpil tu Malý Dunaj Development, firmu pripravujúcu projekt výstavby domov pri dunajskom ramene.

Predvlani jeho Odyssey 44 investoval v Českej republiky do kúpy polovičného podielu v Direct poisťovni. Naďalej udržiava vzťahy aj s Pentou, minimálne prostredníctvom nákupu jej dlhopisov (napríklad aj v projekte Dr. Max), ktoré mu majú priniesť okolo štyroch percent ročne.

Penta sa už s bývalým partnerom Kúšikom vyrovnala

Medzi jeho najčerstvejšie akvizície z minulého roka patrí investícia do nemeckej firmy FlixMobility, ktorá prevádzkuje sieť hromadnej dopravy vo viacerých európskych krajinách. Známy „zelený dopravca“ by sa mal rozširovať ďalej.

Cenu nezverejnili, no podľa dostupných informácií získal Kúšik podiel 0,48 percenta za zhruba 10 miliónov eur. A čo je na tom zaujímavé? Ide o rozbehnutý startup ziskový na polovici trhov s valuáciou dve miliardy dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk