17. apríla 2018

Porovnanie aktuálnych rebríčkov mladých talentov českého a slovenského magazínu Forbes: Česi majú viac manažérov, Slovensko zasa mega YouTubera.

Olympijská víťazka v dvoch úplne odlišných športoch a mladík, ktorý dobýja hollywoodske štúdiá s umelou inteligenciou z Cambridge University. To je „súboj“ titulných strán českého vydania magazínu Forbesu a slovenského s aktuálnymi rebríčkami 30 pod 30.

Tip na titulku vyšiel dokonale českej redakcii: víťazstvo „obojživelnej“ zimnej olympioničky Ester Ledeckej v jej materskom snouborde aj v super G v zjazdovom lyžovaní bol zázrak, aký sa deje raz za sto rokov.

Tvár slovenskej titulnej strany, zakladateľ startupu Operam Jakub Jurových, má na konte tiež dva tituly – Operam robil na marketingu dvoch filmov, ktoré získali Oscary za najlepšiu snímku (celkovo pracoval na asi 90 filmoch).

Kategória Šport: Česi víťazia (okrem futbalu)

Okrem Ledeckej vybrali Česi ešte dvoch športovcov (šach je šport!). Najmladší český šachový veľmajster v histórii, len 16-ročný Thai Dai Van Nguyen, sa vo svetovom rebríčku zatiaľ dostal na úroveň okolo 500. miesta. Tretí športovec, hokejista, útočník Bostonu David Pastrňák dosiahol akurát cez víkend historický zápis – šesť bodov v jednom zápase play off a plat 8 miliónov dolárov si jasne zaslúži.

Reklama

Top slovenským športovcom v rebríčku je futbalista, záložník španielskej Celty Vigo Stanislav Lobotka. Aktuálne dosahuje jeho trhová hodnota 10 miliónov eur. Ján Volko je čerstvým 6. šprintérom sveta na 60 m v hale a tiež lanský vicemajster Európy. Napokon, futbalový záložník Borussie Mönchengladbach László Bénes vytvoril s piatmi miliónmi eur odstupného rekord v slovenskej lige.

Nedajte len na prvý dojem: 7 rád Jána Volka, ako uspieť

Porovnanie? Skúsme takto: Ledecká, po nej Pastrňák, potom Lobotka, Volko, Bénes a mladý veľmajster.

Veda, kultúra, zábava: od chatbotov cez kvarky, Venušu až po YouTube

V kategóriách, v ktorých ťažko ohodnotiť úspech, začnime s vedou: spomínané chatboty vytvára Jan Pichl, vedúci tzv. Alquist tímu na ČVUT, s ktorým dosiahol 2. miesto na prestížnej súťaži Alexa Prize (vyhrali 100-tisíc dolárov). Výskumu DNA sa venuje najmladšia z českých vedcov, ešte stredoškoláčka Karina Movsesjan. Získala už tri ceny Intel ISEF. A Markéta Pfeiferová je lekárka a manažérka pre Česko v európskom výskume chrípky Oxfordskej univerzity.

Mladí slovenskí akademici: časticový, presnejšie „top kvarkový“ fyzik Tomáš Dado (doktorand v Göttingene a na matfyze, pracuje v projekte ATLAS), chemik Marek Buchman (Rice University Houston, 2. miesto na Intel ISEF) a molekulárna biologička Michaela Omelková (Dundee, vlani nominovaná na Global Undergraduate Award).

Z umelcov v českom 30 pod 30 má k slovenským divákom asi najbližšie herečka a speváčka Anna Fialová (Zahradnictví, Lída Baarová). Česko-newyorský spisovateľ Jaroslav Kalfař debutoval fantaskným románom o ceste na Venušu, režisér Markus Krug dosiahol s Prostřeno štyri milióny videní na internete, speváčka Lenny zasa štyri ceny Anděl. Medzi mladými talentami Metropolitnej opery pôsobí tenorista Petr Nekoranec, tanečnica – choreografka Jaja Vaňková má po celom svete státisíce fanúšikov.

Čo robia umelci v slovenskom rebríčku? Elektronický producent Jimmy Pé je víťazom Radio_Head Awards (za elektronickú hudbu), režisérku Terezu Nvotovú (Mečiar, Špina) zasa vyhlásili českí kritici za objav roka. Cenu Radio_Head (debut roka) majú aj Tolstoys speváčky Ely Tolstovej.

Foto z bookletu debutového CD Botanika kapely Tolstoys. Foto: Mafin Laurincová

Pre mladých podnikateľov je samozrejmosťou aj „kariéra na internete”. Z Česka sú v rebríčku v tejto skupine food blogerka Juliana Fischerová (Maškrtnica), stredoškolská influencerka Tereza Hodanová (Instagram 500-tisíc sledujúcich, YouTube 430-tisíc, chystá kolekciu oblečenia) a „český Jamier Oliver“, autor kuchárskych kníh Martin Škoda.

Slovensko však v tejto oblasti v číslach jasne dominuje vďaka jednému “žralokovi” – YouTuber Dávid Dobrík má na sociálnych sieťach 16 miliónov divákov a podporujú ho značky ako Burger King, McDonald’s, Coca-Cola, AT&T či HP.

Najsledovanejší YouTuber zo Slovenska: zarába milióny

Verdikt, kto je lepší, v týchto kategóriách nemáme – porovnávať citačné indexy vedcov nebudeme, v kultúre je zaujímavý (o čosi) svetovejší záber českých umelcov (za Slovensko opäť boduje Dobrík pôsobiaci z L.A.).

Česi sú (aj) manažéri. Startupy: 10 miliónov v investíciách aj v obrate

Skupinku manažérov tradičných firiem majú v rebríčku iba Česi: sú nimi Michal Dolejš (CEO Charvát Group, tržby 60 mil. eur, 800 zamestnancov), šéf českého Burger Kingu (obrat 20 mil. eur) Daniel Ryška a dvaja money manageri: Radek Musil začínal ako manažér vo finančnej skupine Roklen, dnes je ako 28-ročný už partnerom. Petr Rieger je investičný manažér pre tech firmy v gigante Carlyle Group.

Napokon, Dora Pružincová je kreatívna riaditeľka veľkej reklamky Young and Rubicam. V slovenskom rebríčku manažéri (mimo startupov) chýbajú.

Medzi slovenkými startupermi v 30 pod 30 okrem Operamu dominuje Blue Vision Labs (zdieľanie rozšírenej reality, investície 14 mil. eur), so svojím CEO Petrom Ondrúškom.

Slováci vytvorili appku na rozšírenú realitu. Google do nich investoval 14,5 milióna dolárov

Reklama

Martin Zahuranec zase dosahuje s internetovou disrupciou optiky eyerim tržby pol milióna mesačne, získal investíciu 1,5 mil. eur.

Cellense Ivana Trančíka robí analytiku pre herné štúdiá a bez investície smeruje k ročnému obratu milión eur. Virtual Medicine (CEO Tomáš Brngál) spolupracuje s Pentou, Matej Michalko a jeho Decent robí na aplikáciách blockchainu (na ICO vyzbieral 5 881 bitcoinov).

Vysoký obrat dosiahol aj Dalibor Cicman so svojím e-commerce pre výživové doplnky GymBeam – za rok 2017 takmer presne 10 miliónov eur. Ešte o krok ďalej je v raste tržieb v Čechách Jan Bednář a jeho logisticko-softvérový ShipMonk (vlani 10 mil. dolárov, teraz očakáva dvojnásobok).

Jan Bednář z ShipMonku: študoval v USA, kamaráti ho prosili, aby im posielal balíky – a robí to dodnes, akurát v miliónových objemoch.

Česko má v tohtoročnom rebríčku aj “serial enterpreneura”: Lukáš Stibor si od 14. do 29. narodenín stihol do životopisu pripísať startupy Cleevio, Spendee (osobné financie), hernú platformu Gamee (10 miliónov užívateľov) a Angee (security).

Okrem startupov orientovaných na biznis je v oboch rebríčkoch aj silná skupina tvorcov startupového ekosystému či ľudí aktívnych vo vzdelávaní. Za všetkých napríklad česká dvojica: Tomáš Jízdný a Ondřej Kania vytiahli JK Education (mentoring, konferencie, dve vlastné školy) na obrat vyše milióna dolárov.

Celkovo je na hodnotenie úspechu či nádejí startupov hneď po zaradení do rebríčka asi priskoro. Oproti českým manažérom veľkých firiem však v startupoch, zdá sa, Slováci až tak nezaostávajú.

Špeciality rebríčka? Detektív pre firmu F

Je to už všetko? Zďaleka nie, ešte sú tu kaviarnici, tvorkyňa plastov, matte painter, AI, ktoré s porozumením číta faktúry, dizajnéri a ďalšie talenty. Najtajomnejšie zamestnanie má však 28-ročný Jiří Lacombe-Jelinek. Je bezpečnostný analytik v detektívnej kancelárii Pinkerton.

„O detailoch svojej práce nesmie hovoriť, detektívne sme však vypátrali, že má na starosti bezpečnosť top manažmentu a CEO jednej z najväčších technologických spoločností sveta, ktorá má modré logo, jej názov sa začína na F a sídli v Menlo Parku,“ pochválil sa český Forbes.