10. apríla 2018

Ján Volko má len 21 rokov a už teraz je najúspešnejším šprintérom v histórii našej krajiny. Nedávne víťazstvo na halových majstrovstvách sveta mu dokonca vynieslo titul najrýchlejšieho Európana. Popri atletike však stíha aj štúdium na Slovenskej technikej univerzite v Bratislave a Forbes ho zaradil do tohtoročného rebíčka 30pod30. Tu je jeho 7 rád, ako byť lepší.

Ján Volko na  halových mjstrovstvách sveta v Birminghame. Foto Sita/Matt Dunham

Naučte sa spoľahnúť na tím. 7 rád, ako byť lepší od Michala Meška z Martinusu

Prvá rada: Snívajte o veľkých veciach, ale napĺňajte ich v malých krokoch. Snažím sa vždy sústrediť na výzvy, ktoré sú predo mnou najbližšie, či už je to v behu alebo bežnom živote. A aj keď sa môže zdať, že niektoré z nich nie sú dosť veľké či dôležité, práve oni vás môžu posunúť k vytúženému cieľu. Napríklad ja musím na každej bežeckej súťaži najprv postúpiť do semifinále. Niektorí síce tento beh považujú za menej dôležitý, no ja ho v konkrétnej chvíli vnímam ako svoju najvyššiu prioritu. Určite je mojim snom vyhrať finále, ale na to, aby som sa tam vôbec dostal nesmiem podceniť práve tieto menšie výzvy.

Druhá rada: Nerobte to, čo vás nebaví iba kvôli zisku. Je síce prijemné môcť si kúpiť pekné a drahé veci, ale tie vám nedajú nič, ak budete väčšinu dňa nespokojní. Aj preto by mala byť vaša práca záľubou. Nikdy som nezačal robiť atletiku kvôli peniazom, ale preto že ju milujem a práve to je mojím každodenným hnacím motorom.  A rovnaké zmýšľanie by som chcel uplatniť, aj keď sa raz nebudem živiť športom. Niekedy je podľa mňa lepšie zobrať robotu s nižšou mzdou, ktorá vám robí radosť namiesto perfektne platenej práce, ktorú neznášate. Aj úspech príde skôr vtedy, ak robíte to, čo je vám blízke.

Tretia rada: Zostaňte pokorní a skromní. Toto pravidlo považujem za úplný základ úspechu. Mali by ste si dať veľký pozor na to, aby vám sláva nestúpla do hlavy, nech ste akákoľvek hviezda. Stáva sa totiž, že takíto ľudia veľmi rýchlo padnú. Keď ste skromný a neberiete veci ako samozrejmosť, prípadný neúspech vás tak ľahko nepoloží. Z vlastnej skúsenosti viem, že to niekedy nie je ľahké. Pri zemi ma však držia ľudia v mojom okolí,  najmä mama a tréneri.

Reklama

Štvrtá rada: Snažte sa ľudí spoznať. Priznávam, aj mne sa niekedy stávalo a občas aj stáva, že súdim podľa prvého dojmu. Začal som si to uvedomovať  nedávno a snažím sa to zmeniť. Odvtedy zisťujem, že mnoho ľudí nie je takých, ako sa na prvý pohľad zdá a niektoré moje predchádzajúce činy ľutujem. Aj keď to znie ako prázdna fráza, ľudia by sa naozaj nemali správať k druhým tak, ako nechcú aby sa ostatní správali k nim. Ak totiž chcete byť naozaj úspešní, mali by ste mať nie len dobré výsledky, ale aj rešpekt okolia.

Oslavujte často a potešte sa aj kríze. 7 rád, ako byť lepší od CEO Zľavomatu

Piata rada: Prijmite veci také, aké sú. Pred pár mesiacmi som si dosť nepríjemne vyvrtol členok a myslel som si, že sa tým pre mňa končí celá halová sezóna. Chvíľu som sa kvôli tomu trápil, no potom som si povedal, že to mohlo byť aj horšie. Som veriaci a myslím si, že všetko čo sa deje má svoj dôvod a aj tento prístup mi pomáha prekonávať mnohé problémy. Nechcem tým povedať, že sa máte jednoducho poddať každej ťažkosti, niektoré veci však ovplyvniť nedokážeme. A namiesto ľutovania, ktoré nič neprinesie myslite pozitívne.

Šiesta rada: Vypočujte si druhých. Mám dni, keď sa cítim naozaj unavený, nič sa mi nechce a nemám veľmi náladu na rozprávanie. Aj vtedy sa však však snažím nájsť si čas na vypočutie problémov mojich blízkych. Nikdy totiž  neviete, kedy budete potrebovať pomôcť vy. Vzájomnú podporu v živote považujem za základ a každý by sa mal správať tak, aby v niekom svoju oporu našiel. Mojou najväčšou sú tréneri a rodičia.

Siedma rada: Doprajte úspech druhým. Tešte sa z toho, ak niekto vo vašom okolí dosiahne úspech a dajte mu to najavo. Odo mňa to síce znie zvláštne, keďže športovci sú zväčša súťaživí ale to neznamená, že nedoprajeme. Ja som napríklad rád, ak sa môjmu kamarátovi podarí zabehnúť dobrý čas, motivuje ma to ešte viac. Je super obklopovať sa úspešnými ľuďmi, ktorí sa vzájomne podporujú.

Hlavná foto: Sita/Matt Dunham