Michal Meško založil ešte počas strednej školy spolu s kamarátom Michalom Antošíkom stránku Referaty.sk, najväčší portál pre študentov na zdieľanie prác a študijných materiálov. Pôvodne voľnočasový projekt doviedol k úspešnému exitu, stránku odkúpil v roku 2004 internetový server Atlas.sk.
Meško sa už v tom čase pohyboval v knižnom biznise, v roku 2000 sa pridal k bratom Santusovcom, ktorí od 90. rokov prevádzkovali kamenné kníhkupectvo Martinus a pomohol im rozbehnúť jeho internetovú verziu. Postupne sa rozrástli na desiatku kamenných pobočiek po celom Slovensku a z Martinus.sk sa stalo najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku.
Šéf Martinusu Michal Meško: Hľadáme riešenia,
ktoré majú fungovať nielen počas korony
Od roku 2012 prevádzkujú aj internetové kníhkupectvo v Českej republike. Prečítajte si 7 rád ako byť lepší od Michala Meška, spolumajiteľa a CEO Martinusu.
Prvá rada: Nebojte sa byť unikátni.
Firmu sme rozbiehali, keď som práve študoval manažment na vysokej škole. Mal som tendenciu každú vec hneď uplatniť v praxi, nájsť ten dokonalý, univerzálny model, ktorý vyhovie každému. Veľmi nám pomohlo, keď sme si pripustili, že taký asi neexistuje a že nemusíme byť firma pre každého.
Neznamená to, že poznáme jedinú pravdu, ako sa majú veci robiť, ale jednoducho veríme v určité hodnoty, určitý prístup a snažíme sa hľadať k sebe ľudí, ktorí to cítia rovnako. Snažíme sa inšpirovať sa vecami, ktoré sú overené a fungujú, no nebáť sa ohnúť si ich podľa seba.
Druhá rada: Verte svojim ľuďom.
Delegovanie bola jedna z najlepších vecí, ktoré som sa naučil. Nie preto, aby som nemusel nič robiť, ale preto, aby som nebol brzdou rozvoja – časovou, nápadovou, ale aj brzdou rozvoja ľudí. Som neuveriteľne hrdý na tím, ktorý sa nám podarilo vybudovať.
Riadim sa heslom, že ak robíme niečo nové a máme pri tom urobiť nejakú chybu, je jedno, či ju urobím ja alebo niekto iný z tímu. Aktívne pritom vstupujem do mnohých projektov aj procesov, snažím sa však pripomínať si, aby to nebol mikromanažment, ale príspevok k spoločnej tvorbe.
Tretia rada: Snažte sa o Inbox Zero.
Stovka označkovaných mailov, z nich polovica staršia ako mesiac. A pocit, že za každý jeden „odvlajočkovaný“ pribudnú dva ďalšie. Roky som bol chytený v tejto pasci, ľudia čakali na moje odpovede, bol som nervózny. Kedysi dávnejšie som mal ísť na prvú dlhšiu dovolenku, a tak som si povedal, že všetko vyčistím.
Podarilo sa mi to a bol to pocit na nezaplatenie. Čo je však ešte lepšie, v režime takmer prázdneho inboxu sa mi odvtedy darí držať. Pomáha mi v tom voľné uplatňovanie princípov GTD: ak sa dá mail vybaviť do 2 minút, urobím to hneď, najlepšie v „hluchom“ čase. Ak je to vec, nad ktorou potrebujem sústredene sedieť dlhšie, presuniem to do to-do aplikácie a urobím v rámci väčšieho bloku.
Neopakujte rovnaké chyby dvakrát.
7 rád ako byť lepší podľa Šimona Šicka
Štvrtá rada: Doprajte telu endorfíny.
Keď som pred pár rokmi stretol môjho učiteľa telesnej na nejakých bežeckých pretekoch, schuti sa zasmial: „Ty, Mišo?“ Beh som neznášal. Potom však prišiel senzor Nike+ a mňa síce stále samotný beh nebavil – prežil som ho len vďaka hudbe v slúchadlách – ale ako geek som miloval pozerať si grafy, koľko som nabehal, ako som sa zlepšil.
Zrazu prešlo pár mesiacov a uvedomil som si, že ma začal baviť aj samotný beh. Odhodil som slúchadlá, vybral sa na lesnú cestu a objavil nový svet. Ticho, hlava pre seba, prekonávanie sa, endorfíny. Odvtedy, ak mám od behu týždeň – dva výpadok, začnem byť nesvoj.
Piata rada: Čítajte knihy.
Čítanie považujem za jeden z najväčších darov ľudstva, a to nielen preto, že mám to šťastie sa knihami živiť. Čítam všehochuť, za rok sa mi podarí schrúmať malé desiatky kníh. Asi polovica je beletria, čo je pre mňa, podobne ako beh, úžasný spôsob, ako sa na chvíľu zastaviť, ocitnúť v inom svete, prežívať životné príbehy iných. Zvyšok sú rôzne biznisové knihy – od životopisov ľudí, cez behaviorálne štúdie, kde čerpám inšpiráciu.
Pozitívne výsledky si najprv predstavte.
7 rád ako byť lepší podľa Rasťa Kulicha
Šiesta rada: Hrajte sa a zostaňte zvedaví.
Mnohé z najlepších vecí, ktoré sa mi podarili urobiť, vznikli náhodou. Baví ma objavovať nové nástroje, hrať sa s nimi a rozmýšľať, na čo by sa dali využiť. Referaty.sk ani Martinus nevznikli preto, že by som vždy túžil robiť databázu pre študentov alebo byť kníhkupcom, ale preto, že som rozmýšľal, na čo by som mohol využiť programovanie.
Dodnes, ak sa mi do rúk dostane nejaká technológia alebo gadget, cítim motýliky v bruchu a hneď sa mi v hlave spustí generátor nápadov na ich využitie. Fantastickou pripomienkou na objavovanie nových vecí je moja dcéra – pozorovať myšlienkové pochody a uvažovanie nezaťaženej mysle je veľmi osviežujúce.
Siedma rada: Udržujte v živote balans.
Najviac vnútorného pokoja mám, keď mám vyrovnaný čas na tri oblasti: na prácu, na rodinu a priateľov a pre seba. Ak začnem niektorú z nich zanedbávať, alebo to s ňou naopak preháňam, trpia aj tie ostatné.
Položartom hovorím, že svoju workoholickú fázu som si odbil počas strednej a vysokej školy, keď som bežne za počítačom sedával do druhej-tretej ráno.
Dnes viem, že to je neudržateľné a k normálnemu fungovaniu potrebujem svojich 8 hodín spánku denne. Keď som náhodou unavený aj počas dňa, Red bull ani káva na mňa nezvyknú fungovať, takže ak sa len trochu dá, idem si proste pospať.