29. marca 2018

Ako súčasť svojej bakalárskej práce spustil Peter Hajduček v roku 2011 internetový obchod s teniskami Footshop. Už o tri roky neskôr otvoril v Prahe kamennú predajňu s prepracovaným konceptom. Aj vďaka nemu nájdete vo Footshope jedinečné modely tenisiek, ktoré sa predávajú iba v limitovanom množstve u vybraných predajcov. Okrem toho má aj vlastnú marketingovú agentúru Unikum a už dvakrát sa umiestnil v našom rebríčku 30pod30 – naposledy v roku 2017. Rok je dlhá doba a my sme sa pýtali, ako sa Petrovi darí a na aké novinky sa môžeme tešiť v najbližších mesiacoch.

Aký bol rok 2017 pre Footshop

Rok 2017 bol podľa zakladateľa Footshopu intenzívny a plný zmien. Tržby spoločnosti sa pohybovali na úrovni 15 miliónov eur a v porovnaní s ostatným rokom vzrástli takmer na dvojnásobok. S tým boli spojené zmeny nielen v štruktúrach spoločnosti, ale aj personálne: „Najvýznamnejšou bol príchod Petra Topora, ktorý mi denne pomáha riadiť firmu. Zároveň sa upevnilo a rozšírilo jadro ľudí, ktorí firmu ťahajú spoločne za lepším zajtrajškom.“

Industriálne priestory predajne Footshop v Prahe. Foto: archív Petra Hajdučeka

Novinkou je aj vstup investičného fondu Enern do spoločnosti, ktorý získal menšinový podiel. Peter vníma smerovanie značky pozitívne.

Slovenský startupista v európskom 30pod30: Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

Čo v roku 2017 potešilo najviac jeho osobne? „Prezentovali sme sa na teniskových a lifestyle podujatiach v Londýne, Paríži, Berlíne, Viedni a Budapešti. Lokálne sme spolupracovali s umelcami, hudobníkmi a módnymi návrhármi. Predstavili sme niekoľko kolekcií vlastného oblečenia, ktoré boli veľmi pozitívne prijaté. Začali sme viac prezentovať svoj názor a zapájať sa do spoločenských tém.“

Po Prahe a Bratislave aj Budapešť

Prvá predajňa Footshopu bola otvorená v roku 2014 v Prahe. Po hlavnom meste Česka pokračovala expanzia aj do slovenskej metropoly – koncom roka 2016 otvoril svoje brány bratislavský obchod. S rozširovaním predajní vo Footshope pokračujú ďalej: „V apríli otvoríme kamenný obchod v Budapešti a tým s expanziou rozhodne nekončíme,“ prezradil Peter Hajduček o ďalších plánoch. Ďalšou výraznou zmenou bolo presťahovanie predajne v Prahe do väčších a zaujímavejších priestorov.

Bratislavský kamenný obchod Footshopu. Foto: archív Petra Hajdučeka

Zakladateľ Footshopu si uvedomuje, že sa musia veľmi rýchlo prispôsobovať trhu. Paradoxne však tlak nevytvára konkurencia, ale zákazníci. „Dnes už máme viac objednávok z mobilov ako z desktopov. Softwarové inžinierstvo a vývoj webu sa dostáva do centra našej pozornosti. Budujeme kvalitný vývojarský tím a musíme dobehnúť technologický dlh, ktorý sme si za roky “punku” vytvorili. A zdá sa, že nájsť vývojárov a presvedčiť ich k zmene zamestnania môže byť ťažšie, než získať a udržať si zákazníkov,“ prezradil výzvu, s ktorou sa aktuálne pasuje.

Člen rebríčka 30pod30 má učebnicu anatómie už aj ako aplikáciu

Väčší záujem investorov a zamestnancov

Majiteľovi najväčšieho obchodu s teniskami na česko-slovenskom trhu pribudlo do zbierky za ostatný rok niekoľko desiatok nových párov. Čo však robí s modelmi, ktoré až tak často nenosí? „Spravili sme si v kancelárii bazár, kam nosíme staršie oblečenie, ktoré chceme posunúť ďalej. To mi pomohlo sa niekoľkých párov našťastie aj zbaviť. Najviac sa teším z tenisiek Nike Point AF View a Adidas Zero Waste, ktoré sme ručne upravili a prezentovali ako súčasť Footshop kolekcie,“ prezradil zaujímavosti z osobného aj firemného života.

Footshop vytvára silnú komunitu ľudí aj pravidelnými akciami. Foto: archív Petra Hajdučeka

Peter Hajduček sa umiestnil v rebríčku Forbes 30pod30 už dvakrát – v roku 2016 a 2017. Pocítil to aj vo svojom podnikaní? „Verím, že mi pomohol získať väčší záujem investorov a kvalitných zamestnancov. Tiež mi pomohol vysvetliť rodine a blízkym, že moja intenzívna práca na úkor voľného času prináša výsledky,“ dodáva 28-ročný podnikateľ s úsmevom.

Hlavná foto: archív Petra Hajdučeka

Nový rebríček 30 pod 30 pre rok 2018 pre vás pripravujeme v aprílovom čísle magazínu Forbes.