24. októbra 2021

Uplynulý týždeň nám priniesol množstvo pozitívnych správ – a tešili sa najmä slovenské startupy. Slovenský líder v inteligentnej práci s odpadom získal dvojmiliónovú investíciu na rozvoj a ďalšiu veľkú investíciu získal finančný sprostredkovateľ Fingo. Aplikáciu, ktorú rozbehol 28-ročný Slovák, odkúpil Twitter.

Pri nákupoch ešte ostaneme: Najväčšiu slovenskú sieť parfumérií odkúpili Francúzi a materská firma FlixBusu kúpila kultové americké autobusy, expanduje teda do USA. Úspešný nielen týždeň, ale aj štvrťrok, mala Tesla, ktorej poskočili zisky.

Snáď jedinou negatívnou správou je zhoršujúci sa epidemický stav v mnohých okresoch, a tak i sprísnenie opatrení.

Pozrite si aj päticu najčítanejších článkov týždňa. Príjemné čítanie!

Svetový biznis zo Slovenska

V bazénoch zo Senca sa kúpu ľudia naprieč Európou. Vďaka náhode mieria aj do Turecka

Na začiatku bolo spontánne rozhodnutie, dnes je to biznis s tržbami okolo 13 miliónov eur. Eco-friendly bazény seneckej firmy Compass Europe idú na dračku na celom kontinente, a tak sa traja spoluzakladatelia Zoltán Berghauer, Miroslav Ružiak a Tibor Mészáros rozhodli začať ťaženie na východ, počnúc Tureckom. Kým sa tak stalo, pretieklo ich bazénmi množstvo vody.

Reklama

Hypotéky

Lacné hypotéky? Prečo platia Česi za hypotéky 2,3 % a Slováci len 0,9 percenta

Dva susedné národy, spoločná história, úzke ekonomické vzťahy. To všetko platí o pomeroch medzi Slovenskom a Českom. Pri lacných úveroch na bývanie sa však vzájomná podobnosť končí.

Slovenska ilustruje najpopulárnejšie fantasy

Svetoznáma výtvarníčka žije v Lučenci. No autogramiády má až v Tokiu či Chicagu

Viac fanúšikov má v Spojených štátoch či Veľkej Británii, než v rodnej krajine. Žije v Lučenci, no jej podpis získate skôr na autogramiáde v Tokiu, Berlíne či Chicagu. Martina Pilcerová je svetoznáma výtvarníčka a umelkyňa žánru sci-fi a fantasy. Ilustrovala prebaly kníh, podľa ktorých vznikla séria Hra o tróny, zberateľské a herné karty pre herné štúdiá Blizzard Entertainment či Wizards of the Coast. Najviac si však váži ocenenie Najlepší sci-fi výtvarník v Európe.

Čipy

Postaviť továreň na čipy nie je jednoduché. Stačí zrnko prachu a je koniec, hovorí vedec

Nie sú a ešte tak skoro nebudú. Nedostatok čipov, ktoré výrobcovia po pandemických výpadkoch a pre vysoký dopyt nestíhajú dodávať na trh, dopadá na všetky segmenty, v ktorých hrá úlohu elektronika. Automobilky zastavujú výrobu, výrobcovia mobilných telefónov predlžujú dodacie lehoty o niekoľko týždňov.

Minulosť nám bráni v úspechu

Strachy a zranenia nám bránia v úspechu. Koučka radí, ako s nimi pracovať

„Keď si ľudia nesú traumy a strachy, robia stovky vecí, ktoré ich stoja kvantum energie, ale neprinášajú im žiadne výsledky,“ hovorí v rozhovore pre Forbes Petra Shrem. „Lebo sa príliš boja urobiť tú jednu zásadnú, ktorá by mala reálny vplyv.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?