21. októbra 2021

Americká automobilka Tesla dosiahla v treťom kvartáli tohto roka svoj najlepší štvrťročný hospodársky výsledok. Jej čistý zisk predstavoval 1,62 miliardy dolárov (1,39 mld. eur). Je to zhruba päťkrát viac ako v rovnakom období minulého roka. Medziročne došlo k výraznému rastu tržieb a počtu predaných vozidiel.

Tržby automobilky dosiahli 13,8 miliardy dolárov (11,9 mld. eur), čo je medziročný nárast o 57 percent. Napriek masívnemu nárastu zaostal údaj mierne za očakávaniami analytikov, ktorí odhadovali nárast na 14 miliárd dolárov.

Výrazný nárast predaja

Spoločnosť uviedla, že z viacerých dôvodov mala problémy udržať výrobu v plnom výkone. Patrí medzi ne napríklad nedostatok polovodičov, či problémy s námornou dopravou.

Spoločnosť predala od júla do konca septembra 241 tisíc vozidiel, čo je zhruba o 72 percent viac ako v treťom kvartáli minulého roka. Od začiatku roka Tesla predala 627 tisíc vozidiel. Najväčší záujem je o modely 3 a Y.

Obávané riziká

Pri výhľade do budúcnosti uviedlo vedenie spoločnosti riziká, ktoré by mohli znížiť ziskovosť firmy. Ide napríklad o rast cien komodít či nedostatok pracovnej sily.

Reklama

Tesla okrem toho spolupracuje pri konaniach, ktoré voči nej vedú americké regulačné úrady. Ide napríklad o nehody, v ktorých figurujú automobily Tesla s autopilotom. Automobilka naďalej tvrdí, že vedenie vozidla autopilotom je bezpečnejšie ako v prípade ľudského vodiča.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?