22. októbra 2021

Najväčší predajca luxusných vôní na Slovensku získa na svoj ďalší rozvoj zahraničný kapitál. E-shop a sieť predajní FAnn-parfumérie kupuje francúzska rodinná firma Bogart. Slovenské úrady už začali posudzovať dosah transakcie na trh.

Francúzska skupina Bogart sa špecializuje na tvorbu, výrobu a predaj luxusných vôní a kozmetiky, na trhu pôsobí 40 rokov. Rodinná firma vlastní alebo v licencii produkuje deväť značiek vône a kozmetiky, napríklad Jacques Bogart či Carven. Predvlani vlastnila približne 400 kamenných predajní s luxusnou kozmetikou a vôňami. Svoje produkty vyrába v dvoch fabrikách vo Francúzsku.

Expanzia na východ

V uplynulej dekáde Bogart expandoval na trhy vo Francúzsku a do Luxemburska, Izraela, Belgicka, Nemecka či Spojených arabských emirátov. Nakúpil viaceré siete parfumérií a distribútorov kozmetiky, napríklad Rose de France, April SAS, HC Parfümerie Group, Distriplus Group či Milady.

Kúpa slovenskej siete predstavuje pre skupinu premiérový vstup na trhy v strednej a východnej Európe. Bogart podpísal zmluvu o kúpe reťazca 8. októbra 2021.

Foto: Bogart – Groupe-bogart.com

Ako Bogart Group informoval v tlačovej správe, kúpu slovenského reťazca financuje z bankového úveru. Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov. Dlhoročné know-how predajcu luxusných vôní by malo pomôcť sieti parfumérií FAnn posilniť pozíciu na trhu a expandovať.

Reklama

Spoločnosť FAnn-parfumérie je najväčší predajca luxusných parfémov a kozmetiky na Slovensku, v krajine prevádzkuje 69 predajní a e-shop. V minulom roku dosiahla firma podľa portálu Finstat tržby 20,4 milióna eur a zisk 1,2 milióna eur. Od roku 2016 jej však klesajú tržby, o zákazníkov súťaží napríklad so značkami Notino, Douglas či Marrionaud.

Domáca značka

Za značkou FAnn-parfumérie sú českí manželia Jaroslav a Anna Kokolusovci. Značka FAnn je kombináciou anglického „fun“ a krstného mena Anny Kokolusovej. Firmu založili v roku 1991, prvé tri predajne otvorili v Brne a Michalovciach.

Po rozpade federácie došlo k rozdeleniu firmy na českú časť so sídlom v Brne a slovenskú so sídlom v Banskej Bystrici. Aktuálne firmu riadi Rastislav Mačičák, stopercentný podiel vo firme FAnn-parfumérie vlastní brnenská akciovka Fereos.

V Českej republike je FAnn aktuálne trhová štvorka, značka má však povesť cenovo najvýhodnejšej siete s kozmetikou. Vďaka širokej sieti predajní ju zákazníci v prieskumoch radia medzi najdostupnejšie. Najväčší konkurenti sú spoločnosti Douglas, Sephora a Marrionaud so zahraničným kapitálom.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?