6. septembra 2020

Ak sa vám už teraz cnie za letom, môžete si začať plánovať netradičnú dovolenku na budúci rok. Keď však hovoríme o netradičnej dovolenke, myslíme skutočne miesta, ktoré nečakáte: hotely v korunách stromov, pod morskou hladinou, v lodeniciach či sýpkach obilia.

Práve tieto nezvyčajné miesta ponúkajú fantastické výhľady – na savany, fjordy, púšte a pláže či na rozľahlé vinice.

Môžete zabudnúť na všetko, čo viete o tom, ako by mal vyzerať luxusný hotel. Niektoré ubytovania, ktoré sa môžu pochváliť týmto prívlastkom, si ho zaslúžili nie kvôli krásnemu a dizajnovému nábytku, ktorý by obstál aj na Instagrame, ale skôr vďaka netradičným miestam, kde sa nachádzajú.

V Mexiku vyrastá netradičný ekologický hotel.
Stavajú ho pomocou 3D tlačiarne

Hotely, ktoré vám predstavíme, sú skutočne vzácne – a poukazuje na to aj ich cena. Ak už začínate plánovať dovolenku na budúci rok, môžete sa inšpirovať. Mnohé z týchto hotelov ponúkajú jedinečný pobyt osamote, čo sa hodí, keď sa za oknami rozbieha druhá vlna pandémie.

Pozrite si 25 vybraných hotelov pre dobrodružných cestovateľov, ktoré vám vyrazia dych.

Hotely v korunách stromov

Pri prehľade nezvyčajných hotelov môžeme začať rezortom Loisaba Sands´Star Beds v Keni, ktorý patrí pod skupinu Elewana Collection. Tento hotel doslova v korunách stromov ponúka skvostný výhľad na divokú prírodu a miestne zvieratá.

Mnoho sprievodcov tvrdí, že safari je povinným zážitkom pri návšteve Kene, avšak spať priamo s výhľadom naň, navyše pod hviezdnou oblohou v obkolesení nekonečnej savany, to je už celkom iný level.


Pobyt “uprostred” safari v Keni. Foto: Forbes.com/Elewana Collection

Pod tú istú skupinu patrí aj hotel v korunách stromov v Tarangire, šiestom najväčšom národnom parku v Tanzánii. Počas pobytu v tomto hoteli môžu hostia z terasy pozorovať, ako sa im slony či žirafy prechádzajú pod oknami.


Národný park v Tanzánii skrýva aj takéto útulné hotelové izby. Foto: Forbes.com/Elewana Collection

Tieto hotelové izby sú vraj medzi tými najväčšími vo východnej Afrike. A sú pozoruhodné: hlavná kabína je postavená v korune tisícročného baobabu.


Pobyt neďaleko Oregonských jaskýň v USA. Foto: Forbes.com/Out n’ about Treesort

Ďalší hotel v korunách stromov, ktorý stojí za zmienku, sa volá Out ‘n About Treesort a nachádza sa na západe USA blízko Oregonských jaskýň. Pozostáva z piatich nadzemných apartmánov a je ideálny pre hostí, ktorí sa vydali objavovať krásy južného Oregonu. Ponúka totiž dokonalý pobyt v srdci tamojšej prírody.

Podobne krásny hotel sa nachádza aj v Texase. Foto: Forbes.com/Treehouse Utopia

Dobrodružstvo, ktoré sa podobá tomu z filmu Švajčiarsky Robinson zo 60. rokov minulého storočia, pripomína aj hotel Treehouse Utopia v regióne Hill Country v srdci Texasu.

Giorgio Armani býva v tropickom raji.
Pozrite si exkluzívne zábery jeho luxusných víl v Karibiku

Pozostáva zo štyroch apartmánov v korunách stromov, pričom každý z nich je zariadený vo vlastnom starodávnom štýle. Všetky ponúkajú výhľad na 93 kilometrov dlhú rieku Sabinal, stačí iba vyjsť na prednú terasu zhotovenú z cyprusového dreva.

Bubliny s výhľadom

Hotely v korunách stromov sú síce pôsobivé, no nie sú jediné, ktoré ponúkajú 360-stupňový výhľad na okolie. Hotelieri prichádzajú s čoraz kreatívnejšími nápadmi, ako hosťom obzvláštniť noc v ich rezorte. Výsledkom sú napríklad bublinové apartmány s priehľadnými stenami, ktoré navodzujú pocit, že spíte priamo pod holým nebom.

Príkladom sú stany v thajskom rezorte Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort, ktoré poskytujú návštevníkom luxus, pohodlie, súkromie, ale aj dobrodružstvo, keďže sa v noci okolo ich hláv nezriedka presúvajú slony.

Presne tak, ako sa na džungľu patrí. Prvé dva stany otvoril rezort iba v novembri minulého roka a odvtedy sa tešia veľkej popularite (napriek pandémii). 

Návštevníci tohto thajského rezortu môžu v noci pozorovať okoloidúce slony v divokej prírode. Foto: Forbes.com/Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort

Presuňme sa do Austrálie, kde taktiež nájdete tieto nafukovacie stany. Bubble Tent Australia je rezort, ktorý sa nachádza na farme v austrálskom Capertee Valley. Možno vám to nič nehovorí, ale táto oblasť je druhým najväčším kaňonom na svete. To už naznačuje, že tamojšie výhľady naozaj stoja za to.

Nechajte sa zlákať luxusom.
Dovolenku môžete stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

Okrem spálne nájdete v tomto stane aj veľkú kúpeľňu a vonkajšiu terasu s krbom. Jednotlivé stany sú od seba dostatočne vzdialené, vďaka čomu si nerušene vychutnáte pobyt v prírode.

Pozorovať hviezdy v druhom najväčšom kaňone sveta? To znie ako zábava. Foto: Forbes.com/Bubble Tent Australia

Ďalší zážitok ponúka nórsky projekt Trones Eye, ktorý funguje celoročne. Toto priehľadné iglu ponúka 360-stupňový výhľad na Trondheimský fjord v nórskom regióne Trøndelag. Popri prírodných skvostoch si na tomto mieste môžete pozrieť aj množstvo kultúrnych pamiatok.

Zobúdzať sa ráno s výhľadom na nórsky fjord? To nie je zlá predstava, ako stráviť dovolenku. Foto: Forbes.com/Trones Eye

Ak je dobrodružstvo to, čo hľadáte, vydajte sa na Nový Zéland. Presklenený domček PurePods na odľahlom vidieku vám umožní sledovať hviezdnu oblohu a exotické rastliny či zvieratá priamo z pohodlia postele.

Tento zážitok z prírody iba umocňuje fakt, že domček je postavený v duchu trvalej udržateľnosti a je poháňaný solárnou energiou. Nemusíte sa však báť, kúpeľňa má nepretržitý prívod vody.

Dokonalé súkromie v čase pandémie. Foto: Forbes.com/PurePods

Nemusíte mať však skvelý výhľad na to, aby ste si dovolenku užili. Svoje o tom vedia hostia tohto netradičného ľadového hotela v Japonsku, v ktorom sú izby vytesané do ľadu a hostia namiesto postelí spia v spacích vakoch.

Na chorvátskom ostrove Hvar vyrástol luxusný a ekologický rezort.
Svoje brány otvára v auguste 

Ľadový hotel Hoshino Resorts’ Tomamu ponúka aj vonkajšiu horúcu vírivku a je známy popoludňajším čajom. Ten padne zrejme v takýchto podmienkach vhod. No zahriať sa môžu návštevníci aj niektorou z vyše 20 japonských whisky, ktoré hotel ponúka z vlastnej pivnice.


Pobyt v ľadovom hoteli spríjemní nielen horúci čaj, ale aj ohnivá whisky. Foto: Forbes.com/Hoshino Resorts

Pri vode a nad vodou

Ak máte pocit, že vaše tohtoročné cestovateľské plány sú v troskách, a máte aj zmysel pre humor, môžete si rovno objednať dovolenku v troskách aj na budúci rok. No tak, pozrite sa na to s nadhľadom. Napríklad v Namíbii si môžete rezervovať hotelovú izbu vo vraku lode (alebo jej replike) v hoteli Natural Selection’s Shipwreck Lodge.

Ten sa snaží imitovať vraky lodí z 20. storočia, ktorými je lemované pobrežie tejto africkej krajiny, a ktoré sa príznačne nazýva Pobrežie kostier. Nemusíte sa však báť, tento hotel poskytuje všetok luxus, po ktorom zatúžite, vrátane praskajúcich krbov a kožušín, ktoré vás v noci zohrejú v týchto preslávených piesočných dunách.


Hotel, ktorý imituje stroskotané lode na Pobreží kostier v Namíbii. Foto: Forbes.com/Natural Selection

Pokiaľ je vám nevoľno pri predstave dovolenky na lodi a nemyslíte na nič iné, len na morskú chorobu, môžete si vydýchnuť. Tieto apartmány na thajskom ostrove Koh Samui, ktoré pripomínajú lode, sú pevne ukotvené v zemi.

Hotel Sabinovčana na Srí Lanke patrí medzi svetovú špičku.
Dostal ocenenie od známeho portálu

Svojím vzhľadom pripomínajú tradičné thajské či čínske rybárske člny, ale nebudú vás v noci hojdať ako na vlnách. Netradičný rezort, ktorý patrí pod skupinu Meliá, si zakladá aj na veľkých terasách, kde sa podávajú raňajky či miešané drinky.


Luxus v podobe lodného hotela, na ktorom však nedostanete morskú chorobu. Nájdete ho na thajskom ostrove Koh Samui. Foto: Forbes.com/Melia Koh Samui

Pokiaľ hľadáte jedinečný zážitok v exotike, vyberte si Zanzibar. Na tomto ostrove sa nachádza hotelový rezort Manta, ktorý ponúka návštevníkom izbu pod vodou.

Nemusíte sa však báť, že by ste po celý čas nevideli slnko. Obývačka sa nachádza nad vodou, kým spálňa ponúka pohľad na podmorský svet. Poriadne si tak obzriete pobrežie afrického ostrova z každej strany.


Za netradičným zážitkom môžete ísť na Zanzibar. Foto: Forbes.com/African Travel, Inc.

Pokiaľ vás láka možnosť spania pod vodou, máme pre vás aj ďalšie hotely, ktoré prepadli tomuto trendu. Napríklad hotel Atlantis v Dubaji má v ponuke hneď niekoľko luxusných izieb, ktoré poskytujú výhľad priamo na notoricky známe akvárium Ambassador Lagoon.

Nemusíte byť cestovatelia, ale mali by ste si osvojiť ich zásady.
Štyri tipy, ako si uľahčiť život

Popri ilúzii, že skutočne spíte pod vodou, vám hotel splní aj ďalšie tajné priania. Napríklad si môžete objednať aj súkromného šéfkuchára či komorníka.


V tejto hotelovej izbe v dubajskom hoteli Atlantis si pripadáte ako pod vodou. Foto: Forbes.com/Atlantis, The Palm

Reef Suites, ktoré sa nachádzajú na ostrove Whitsunday vo Veľkom koralovom útese, ponúkajú ešte bližší kontakt s podmorským svetom než predošlé možnosti. Scenéria za oknami sa neustále mení a vy sa tak ani zďaleka nebudete v tomto exotickom raji nudiť.


Chceli by ste zaspávať pri pohľade na podmorské živočíchy? Ak áno, tak odpoveďou je tento hotel na Veľkom koralovom útese. Foto: Forbes.com/Reef Suites

Netradičné a rôzne

Prejdime do kategórie netradičných hotelov, ktoré sú natoľko jedinečné, že ich ťažko len tak zaradiť. Príkladom toho je tento vigvam v kalinforskom meste San Bernardino, ktorý ponúka ubytovanie v indiánskych vigvamoch.

Korona nezastavila stavbu najväčšej superjachty.
Nechýba jej kino, bazén ani heliport

Hoci vyzerajú byť malé, sú dosť priestrané na to, aby sa v nich nachádzala manželská posteľ o veľkosti queen size a aj vlastná obývačka. Tieto indiánske stany, vysoké takmer 10 metrov, sú zapísané do Národného registra historických pamiatok v USA.

Môžete stráviť noc aj v indiánskom stane. Foto: Forbes.com/Wigwam Motel

Niekedy potrebujeme byť sami. A kde je lepšie stráviť sólo dovolenku ako v privátnych viniciach Entre Cielos Luxury Wine Hotel + Spa v argentínskej Mendoze? Nadšenci vína budú vo svojom živle, predsa len budú sami uprostred rozľahlých vinohradov Malbecu.


Hotel s výhľadom na vinič, kam len oko dovidí. Foto: Forbes.com/Entre Cielos Luxury Wine Hotel + Spa

Priaznivci vína nemusia cestovať až do Latinskej Ameriky, aby si užili pobyt v obkolesení viniča. Stačí si zájsť do francúzskeho Údolia rieky Loiry, kde sa týči malý hotel Domaine de Montcy. Svojim návštevníkov ponúka ako ubytovanie v apartmánoch vinárstva, tak aj priamo uprostred viničov v suite, ktorá pripomína vínny sud.

Ubytovanie uprostred viniča ponúka aj tento hotel vo Francúzsku. Foto: Forbes.com/Domaine de Montcy

The Bolder Sky Lodges, ktoré ponúkajú krásny pohľad na nórsky fjord Lysefjord, sú skvelou kombináciou luxusu a pobytu v prírode.

Travel blogeri cestujú s deťmi po celom svete.
Toto je ich 10 tipov na výlety u nás

Výhľady z tohto hotela stoja za to vo dne aj v noci. A to je dôležité, keďže v závislosti od ročného obdobia trvá v Nórsku deň aj celú noc. A naopak.


Niet nad sociálnu izoláciu s výhľadom na nórsky fjord. Foto: Forbes.com/The Bolder Sky Lodges

Presuňme sa z chladných fjordov do horúceho safari. Národný park Serengeti v Tanzánii ponúka úžasné dobrodružstvo v podobe tohto mobilného, ale stále luxusného hotela. Príves auta sa veľmi ľahko zmení na pohodlný stan s obývačkou, mäkkou posteľou, a dokonca aj plne funkčnou kúpeľňou s vaňou.


Safari v stane ešte neznamená vzdať sa luxusu. Foto: Forbes.com/African Travel, Inc.

Ak sa vám zapáčilo dobrodružstvo na štyroch kolesách, máme pre vás ďalší tip, tentoraz v Yosemitskom národnom parku v USA. Yosemite Pines RV Resort ponúka ubytovanie v klimatizovaných vagónoch, do ktorých sa zmestí až šesť ľudí.

Toto ubytovanie ponúka netradičný zážitok v tradičnej dovolenkovej destinácii mnohých Američanov. Foto: Forbes.com/Yosemite Pines RV Resort

No a kto by si rád vyskúšal pobyt vo vidieckom štýle, môže skúsiť prespať v obilnej sýpke na farme Abbey Road v Carltone, v štáte Oregon. Počas návštevy nezabudnite ochutnať miestne víno, ktorým sa tento región preslávil.


Aj obilná sýpka môže ponúknuť štýlové ubytovanie. Foto: Forbes.com/Abbey Road Farm

Presným opakom ubytovania na vidieku je hotel (ak to tak možno nazvať) priamo na stavenisku v prístave Hafencity v nemeckom Hamburgu. Blízko koncertnej sály Elbphilharmonie môžu hostia prespať v kabíne žeriavu, ktorá im ponúka nezabudnuteľný výhľad na celé mesto. Nech to znie hocijako, vraj je táto izbietka pohodlná a ponúka aj terasu.


Noc v prístave pre tých, ktorým obyčajný hotel nestačí. Foto: Forbes.com/Hafenkran

Podobné ubytovanie nájdete aj v srdci Kodane. The Krane ponúka ubytovanie v starej strojovni s výhľadom na prístav. Tento hotel, ktorý prevádzkuje iba jednu izbu s dvoma terasami, servíruje aj raňajky a, keďže hovoríme o Dánsku, láka turistov aj na cyklotúru okolo mesta zdarma.


Hotel s jednou izbou v kodanskom prístave. Foto: Forbes.com/R. HJORTSHOJ

Na svoje si prídu aj nadšenci vlakov. Mesto Spartanburg v americkom štáte Južná Karolína skrýva historický hostinec The Clevedale Historic Inn and Garden, ktorý ponúka ubytovanie v služobnom vozni Mack Rail z roku 1947. Táto hosťovská izba prekvapí aj privátnou terasou.


Takto sa dá stráviť noc v zreštaurovanom vlakovom vozni v Južnej Karolíne. Foto: Forbes.com/The Clevedale Historic Inn and Garden

Pri vlakoch ešte na chvíľu pobudneme. Nezabudnuteľný zážitok totiž ponúka aj Train Station Inn v meste Tatamagouche v Novom Škótsku v Kanade. Apartmány sa nachádzajú v zrekonštruovaných vlakových vozňoch a sú dekorované pamätnými železničnými predmetmi.

Každý apartmán má pritom vlastnú kúpeľňu, klimatizáciu aj krb. To len pre istotu, ak by ste predsa len potrebovali o niečo viac pohodlia ako bežný rušňovodič.

Autorom článku je prispievateľ Ramsey Qubein, ktorý píše pre Forbes.com o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?