12. augusta 2020

Pandémia možno odsunula vaše cestovateľské plány na vedľajšiu koľaj. Rovnako je možné, že ľuďom potrvá roky, kým sa vrátia k svojim predchádzajúcim cestovateľským zvykom. No dobré zásady, ktoré pozná každý cestovateľ, by ste nemali zahadzovať do koša. Zídu sa vám a aj vďaka nim si môžete spríjemniť a najmä zjednodušiť život.

Na tieto tipy nemuseli prísť iba skúsení cestovatelia. Možno ste si ich osvojili aj vy už skôr, napríklad pri dochádzaní do práce alebo na výletoch s rodinou. Každopádne nie je dôvod na to, aby ste si tieto tipy odkladali až kým pôjdete na dovolenku. Riadiť sa nimi môžete v každodennom živote, bez ohľadu na pandémiu.

1. Buďte pripravení (a oblečení)

Najskúsenejší cestovatelia vedia, že základom je zbaliť sa tak, aby sa vám všetko oblečenie zmestilo do príručnej batožiny. Dôležité je starostlivo si vybrať kúsky oblečenia, ktoré vám k sebe ladia, aby ste z nich mali čo najväčší úžitok.

Ďalšou dobrou zásadou je vyberať si oblečenie, ktoré sa nekrčí a nepotrebuje žiadne špeciálne úpravy, je pohodlné, ale zároveň vhodné aj na večer.

Táto taktika vám môže zachrániť život doma, napríklad keď sa váš šéf rozhodne pre nečakanú online poradu s videom, či už cez Skype, Zoom alebo Google Hangouts. Nestane sa vám, že nebudete vhodne oblečení.

Reklama

Na chorvátskom ostrove Hvar vyrástol luxusný a ekologický rezort.
Svoje brány otvára v auguste

Je načase vybrať si pár kúskov oblečenia a nachystať si ich aj na týždeň dopredu. Podobne si môžete pripraviť aj kozmetiku, ktorú každodenne používate. Nemusíte ju síce baliť do malých vreciek, ale už len to, že ju budete mať na jednom mieste a pripravenú na použitie, vám ušetrí množstvo času.

Nehovoriac o tom, že budete mať lepší prehľad o stave vašich zásob a neprekvapí vás potom napríklad výpadok vášho obľúbeného produktu. Predsa už viete, že ten môže z pultov obchodov stiahnuť pandémia.

2. Nestrácajte pojem o čase

Dovolenka je obdobie, kedy si užívame nerušené chvíle oddychu. To však neznamená, že zabúdame na čas. Predsa nikto z nás nechce (takmer) zmeškať lietadlo kvôli tomu, že sa pozabudol a príliš dlho sedel v hotelovej lobby.

Hoci sme na dovolenke, máme kdesi v podvedomí zakódované, kedy sú raňajky, kedy príde na izbu servis, ako dlho trvá v bare happy hour a do ktorej hodiny sa je potrebné odovzdať izbu pred odchodom z hotela.

Nechajte sa zlákať luxusom.
Dovolenku môžete stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

Podobné vnímanie času by sme mali oprášiť aj keď sme doma. Ak pracujete z domu, môžete si vyhradiť presný čas na raňajky. Nič vám nebráni ani v tom, aby ste si zaviedli podobnú rutinu, akú máte v hoteli – kávu, džús a noviny.

Nemusíte pritom pracovať celý deň z tej istej izby. Presúvajte sa po byte v pravidelných intervaloch podobne ako keby ste potrebovali dokončiť nejakú úlohu na dovolenke a striedate medzi hotelovou lobby, barom a svojou izbou.

Práve takéto nastavenie vám pomôže udržať pozornosť a nebude vás lákať, aby ste zablúdili na Netflix. Rovnako budete mať lepší pocit z odpracovaného dňa, aj keď sa nebudete zahlcovať prácou. Tiež vám to pomôže bojovať s beztvárnosťou dní počas pandémie.

3. Zálohujte, čo sa len dá

Skúsení cestovatelia majú v rukáve kópiu všetkých dôležitých dokumentov — pasu, cestovného a zdravotného poistenia, občianskeho preukazu a tiež bankových kariet. Vždy majú prehľad o tom, kde sa tieto dokumenty nachádzajú (na bezpečnom mieste).

Podobné nastavenie vám však môže pomôcť aj v bežnom živote. Stačí, keď sa zamyslíte nad tým, ktoré dokumenty sú pre vás nenahraditeľné a nájdete si chvíľu na to, aby ste ich naskenovali a odložili do bezpečia.

Dovolenka v Prahe.
Luxusné hotely sa snažia nalákať turistov na nižšie ceny aj zvýhodnené balíčky

Dajte však pozor na to, aby toto bezpečné miesto bolo ľahko dostupné, aby ste sa vedeli k dokumentom rýchlo dostať aj v prípade núdze.

4. Doprajte si maličkosti

Keď som na letisku, zakaždým si doprajem novú knihu, akúkoľvek, ktorá ma zaujme a nebudem sa hanbiť čítať ju v príletovej hale. Tento pekný zvyk si však môžeme preniesť aj do bežného života.

Doprajte si z času na čas nejakú maličkosť, ktorú nepotrebujete, ale poteší vás. Pokojne si kúpte knihu, keď cestujete do práce. Nemusí to byť hneď luxusná jachta, stačí, keď si na podobné drobnosti vyhradíte malý rozpočet.

Dovolenka v zabudnutom kúsku Toskánska.
Región Mugello sa oplatí navštíviť najmä na jeseň

Niekedy vám môžu tieto maličkosti pomôcť zbaviť sa zlej nálady. A ešte lepšie bude, keď si osvojíte metódu niečo za niečo. Za každú novú vec, ktorú domov prinesiete, by ste sa mali jednej starej zbaviť. Vďaka tomu nebudete mať nikdy pocit, že máte priveľa vecí.

Reklama

Nezdá sa vám ironické, že na cestách a v hoteloch dokážeme fungovať podľa presného rozvrhu, a keď zostaneme zrazu zatvorení doma, robíme všetko preto, aby sme sa vymanili z rutiny? To predsa nedáva zmysel! Namiesto toho skúste do svojich životov zaviesť novú rutinu. Zíde sa vám doma rovnako, ako na cestách.

Prispievateľka Leslie Wu píše pre Forbes o lifestylových témach.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?