2. augusta 2020

Chorvátske ostrovy nezostali ani v čase pandémie prázdne. Chorvátsko je obľúbená európska dovolenková destinácia, navyše krajina ako jedna z mála na kontinente povolila vstup aj turistom zo Spojených štátov amerických. 

Prímorskej krajine pomôžu zvládnuť nápor turistov nové hotelové rezorty, ktoré sa už pripravujú na otvorenie. Príkladom toho je hotel Four Seasons na ostrove Hvar a v dedine Kupari blízko Dubrovíka, hotel Hilton Costabella v Rijeke, Marriott v Splite či nový rezort Aman v mestečku Cavtat.

Nový rezort v srdci Hvaru

Počas mojej poslednej návštevy Chorvátska ma však zaujal pôsobivý novopostavený Maslina Resort na ostrove Hvar v zátoke Maslinica. Podobne ako neďaleké Paklenské ostrovy je Hvar v toto ročné obdobie zaplnený najluxusnejšími superjachtami.

Maslina Resort je obkolesený hustým borovicovým lesom a vďaka svojej polohe ponúka skvelý výhľad na Jadranské more. Krátkou prechádzkou sa dostanete na pobrežie, ktoré vás povedie až k najstaršiemu ostrovnému mestečku Stari Grad, ktoré je chránenou pamiatkou UNESCO.

Nechajte sa zlákať luxusom.
Dovolenku môžete stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

Reklama

Tento luxusný butikový hotel, ktorý je verný trvalej udržateľnosti, otvára svoje brány pre turistov už v auguste tohto roka. Ponúka 33 izieb, 17 apartmánov a tri veľké vily, ktoré sú všetky inšpirované prírodnými prvkami.

Foto: Maslina Resort

V snahe vyťažiť čo najviac z bohatých záhrad a terás, ktoré k hotelu prináležia, má až osem apartmánov vlastné ochladzovacie bazény s výhľadom na zátoku.

Podobne luxusné sú aj vily, ktoré ponúkajú výhľad priamo na more a majú tiež úžasné priestory, v ktorých sa nachádzajú napríklad aj súkromné vyhrievané bazény.

Súkromie nadovšetko

Najviac mi prirástla k srdcu Villa Uvala, ktorá má okrem iného päť spální, vlastné fitnescentrum a garantuje obrovské množstvo súkromia.

Hostia si môžu vybrať medzi vilami so štyrmi či piatimi spálňami, no bez ohľadu na to, ktorú si vyberú, budú sa v nej cítiť ako doma. K dispozícii dostanú aj vlastného šéfkuchára a someliéra, ktorí iba umocnia kulinársky zážitok z tohto pobytu.

Posteľná bielizeň je organická, kráľovsky veľké postele sú pohodlné a kúpeľne majú priestranné sprchy či drevené vane, ktoré znásobujú pocit súladu s prírodou na tomto ostrove.

Foto: Maslina Resort

Rezort tiež ponúka prírodnú pláž, ohrievané nekonečné a tiež rodinné bazény, nádherné záhrady, plážový bar a pre milovníkov gastronómie aj stredomorskú reštauráciu, ktorej velí vychýrená americká šéfkuchárka Patricia Yeo.

Samozrejmosťou je aj luxusné wellness, knižnica, vinársky klub a detská herňa.

Ako sa robí ekologický rezort

Za celým projektom stojí spoločnosť Paradox Hospitality. Ako vysvetľuje, „celý dizajn sme odvíjali od konceptu trvalej udržateľnosti, preto sme zvolili prírodné a lokálne materiály, zabudované moderné kúrenie, prírodné zelené strechy, smart vetranie so senzormi na okná, aby nešla zbytočne klíma, či prírodné bazény bez chlóru. Rovnako sme siahli po organickej posteľnej bielizni, biodegradovateľných slamkách, prezuvkách či jednorazovej spodnej bielizni na wellness procedúry.“

Jachting ako bezpečná dovolenka?
Slováci prenajímajú lode po celom svete a ich biznis rastie

„Aby sme umocnili v návštevníkoch pocit spätia s prírodou, keď navštívia zátoku Maslinica, zachovali sme divoký ostrovný porast. Tomu sa v Stredomorí darí, dôkazom sú mohutné halepské borovice, olivovníky či voňavé kríky,“ dodáva spoločnosť.

Foto: Maslina Resort

Dizajn tohto rezortu je nenápadný, keďže jeho hlavným prvkom sú prievzdušné drevené fasády, ale aj vďaka tomu skvele zapadne do ostrovného prostredia.

Podobne je aj interiér hotela inšpirovaný paletou štyroch prírodných prvkov, ktorými sa dizajnéri pri jeho zariaďovaní inšpirovali – azúrovo modrým Jadranským morom, slaným morským vánkom, perlovo bielymi kameňmi na pláži a hustým zeleným lesným porastom.

Foto: Maslina Resort

Chorváti povolili na svoje územie vstup osobám aj z krajín mimo Európskej únie, no len v prípade, že predložia negatívny test na nový koronavírus. Pre občanov EÚ (a teda aj Slovákov) to neplatí, v každom prípade je dobré si pred cestou overiť situáciu na domácom ministerstve zahraničných vecí a na stránke chorvátskej vlády, kde informujú o opatreniach súvisiacich s koronavírusom.

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?