16. júla 2020

Pôsobili ako manažéri na online portáli Booking.com, no pred rokmi spustili vlastný biznis. Slováci Jana Escher a Pavel Pribiš cez svoju platformu Boataround sprostredkúvajú prenájom lodí aj luxusných jácht po celom svete a počty ich vyhľadávaní na Google dnes rastú niekoľkonásobne. „Jachting je teraz jednoznačne vnímaný ako bezpečná dovolenka,“ hovorí Pavel Pribiš. Navyše, firma nedávno získala investíciu takmer 560-tisíc eur, ktorá má urýchliť ich medzinárodný rast.

Online platforma funguje na podobnom princípe ako napríklad Booking.com v sektore hotelierstva. Prostredníctvom nej si dokážete v priebehu pár sekúnd jedným kliknutím zarezervovať prenájom lode na piatich kontinentoch. Boataround má vo svojej databáze v súčasnosti registrovaných približne 20-tisíc lodí a mesačne ich web navštívi asi 150-tisíc užívateľov.

Rast v čase pandémie

Dvojica začala v tomto segmente podnikať pred štyrmi rokmi, pre firmu sa však zatiaľ zdá byť prelomovým práve rok 2020. Začiatkom roka otvorili pobočku v Aténach a napriek kríze má Boataround raketový rast. Oproti júnu 2019 zaznamenali takmer päťnásobný nárast tržieb a obrat spoločnosti po prvýkrát prekročil hranicu dvoch miliónov eur mesačne.

Slovenský startup Boataround raketovo rastie
a rokuje aj s prvými investormi

 „Pandémia v istom zmysle vrátila veľa firiem na rovnakú štartovaciu dráhu,“ vysvetľuje Pribiš a dodáva, že vďaka situácii uplynulých mesiacov predbehli v zahraničí mnoho konkurentov. Napriek tomu má dnes podľa neho spoločnosť čo dobiehať. V marci im rezervácie spadli o 80 percent a čísla postupne „prestali dávať zmysel“.

Reklama
Rozmach prenájmu lodí v súčasnosti pozorujú najmä na Slovensku, v Českej republike, v Nemecku či Rakúsku a Taliansku. Foto: archív Boataround

„Pozerali sme sa na Čínu a ich model a podľa toho sme skúsili nastaviť rôzne scenáre obnovy aj tu v Európe,“ vysvetľuje. Hľadali najmä miesta, kde bol jachting aj v tomto období stále aktívny a ľudia nepotrebovali cestovať cez hranice. Takto v Boataround testovali niekoľko regiónov v Európe. Ako príklad Pribiš uvádza Barcelonu v období rastu nakazených, kde si veľa ľudí prenajímalo jachtu, aby ušlo z miest.

Dovolenka na mori

Situácia v Európe sa začala upokojovať v máji a Google dnes hlási oproti minulému roku niekoľkonásobný nárast vo vyhľadávaní prenájmu lodí a jácht. Podľa Pribiša je to dôsledkom koronavírusu, ktorý urobil z jachtingu bezpečnejšiu alternatívu dovolenky.

„Človek je na čerstvom vzduchu v úzkom kruhu s priateľmi alebo rodinou, mimo veľkých miest a uzavretých priestorov. Veľa jácht už dnes ponúka napríklad možnosť online check-inu, takže všetko prebehne bezkontaktne,“ vysvetľuje. Napríklad Holandsko už buduje v marínach inteligentné boxy, kde si vyzdvihnete kľúč od lode, všetky doklady a vyrazíte na more.

Aký je denný režim zaoceánskeho jachtára?
Cvičenie, práca, varenie, učenie aj písanie

Pre koho je táto služba určená? Podľa Pribiša si ich lode prenajímajú študenti a rovnako aj najbohatší Slováci, keďže vo svojej flotile majú nielen malé motorové člny, ale aj desaťtisícové jachty s profesionálnou posádkou a siedmimi kúpeľňami. „Našich klientov väčšinou spája láska k vode, možnosť stráviť čas s priateľmi a na chvíľu ‚vypnúť motor‘,“ hovorí.

Boataround a nová investícia

Momentálne majú zákazníkov vo všetkých európskych krajinách a skúšajú si nájsť cestu aj mimo Európy, najmä do USA a Austrálie. Zatiaľ sú to však podľa spoluzakladateľa firmy Boataround len maličké kroky. Pomôcť im však môže nová investícia vo výške takmer 560-tisíc eur od investičnej skupiny Miton, ktorá stála napríklad pri zrode Slevomatu, Bonami, Rohlík.cz či Heureka. Tieto peniaze im majú pomôcť s etablovaním sa na nových trhoch.

„S rozmachom navigačných prístrojov na prelome milénia sa jachting zmenil. Ľudia sa prestali strácať na mori a jachting sa po prvýkrát dotkol más,“ hovorí Pavel Pribiš. Foto: archív Boataround

V minulosti získalo Boataround 350-tisíc eur od privátneho investora prostredníctvom platformy Crowdberry aj investíciu vo výške 800-tisíc eur od spomínaného fondu a Slovak Investment Holdingu.

Momentálne Boataround najintenzívnejšie pracuje na škálovaní a automatizácii. „Zákaznícky servis dnes musí zvládnuť niekoľkonásobný objem práce voči minulému roku a my stále chceme poskytnúť najkvalitnejšie služby a podporu,“ hovorí Pribiš a dodáva, že robia nábory na kľúčové pozície u nás aj v zahraničí.

Nasledujúce mesiace môžu byť výzvou aj pre očakávanú druhú vlnu koronavírusu. Ako to v Boataround vnímajú? Pribiš hovorí, že kým prvá vlna bola pre nich aj pre mnohé iné spoločnosti novou skúsenosťou a veľa rozhodnutí sa muselo urobiť rýchlo a pod tlakom, teraz si musia zvyknúť a naučiť sa s tým žiť. „Firmy sa budú musieť naučiť prispôsobiť. Ekonomika často kopíruje biológiu. Nemusia prežiť nutne najsilnejší, ale naopak tí, ktorí sa rýchlo adaptujú,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?