22. septembra 2019

V oblasti Toskánska sa nachádzajú mnohé regióny, ako napríklad Chianti, Maremma a Val d´Orcia, ktoré návštevníkom ponúkajú špeciálne kultúrne zážitky a rôzne jedlo či víno. Turisti však prehliadajú územie Mugello, ktoré sa nachádza neďaleko Florencie, a to aj napriek jeho bohatej histórii. A práve v tejto lokalite sa počas renesancie stretávali tamojší činitelia. Mugello je tiež miestom, odkiaľ pochádza mocná dynastia Mediciovcov. Práve tam si postavili svoje letné sídla – strategicky umiestnené vily, ktoré svedčia o ich vplyve a bohatstve.

„Z krajinného hľadiska je podobné regiónu Chianti,“ vraví Olivia Nash, zakladateľka a majiteľka spoločnosti Nash Travel Management a členka luxusnej cestovateľskej siete Virtuoso. Podľa nej sa v posledných rokoch zvýšil počet ľudí, ktorí sa sťahujú z blízkej Florencie práve do Mugella. „Je tam menej turistov a vo všeobecnosti menej ľudí,“ vysvetľuje. Vzápätí dodáva, že v lokalite je však menej vinárskych podnikov, rezortov a luxusnej infraštruktúry než v Chianti. Napriek tomu tento región rada odporúča na pešie a turistické výlety.

Dovolenka zachránená! Tieto 3 kroky človeku zabezpečia,
že mu oddych nepokazí práca

Mugello sa oplatí navštíviť najmä na jeseň, keď sa zalesnená krajina odeje do farieb a reštaurácie ponúkajú miestne pochúťky. Návštevníci môžu ochutnať napríklad mugello marrone, čo sú sladké gaštany.

Tu je pár informácií, ktoré vám pomôžu, ak by ste sa do tejto lokality chceli vydať:

Kde nájsť región Mugello

Táto oblasť sa nachádza severne od Florencie, siaha smerom k Alpám a hranici regiónu Emilia-Romagna. Do Mugella patria mestá v blízkosti Florencie, napríklad Vaglia, Borgo San Lorenzo či Firenzuola.

Čo si nenechať ujsť

Oplatí sa navštíviť historické dediny. Príkladom je Scarperia e San Piero, ktorá bola označená za jednu z najkrajších talianskych dedín. Nájdete tam Palazzo dei Vicari, dlhoročné administratívne centrum dynastie Mediciovcov, ktoré fungovalo od 14. storočia. Táto vežová budova je zdobená erbmi mocnej rodiny a okrem iného sa v nej nachádzajú i fresky od umelcov zo školy maliara Ghirlandaia a hodiny od Brunelleschiho.

8 rád slovenského travel blogera:
Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť

Stredoveké mesto Palazzuolo sul Senio je známe vďaka svojmu jesennému gaštanovému festivalu. Ten sa koná každú októbrovú nedeľu. Návštevníci tam môžu ochutnať všetko pripravené z gaštanov, a to od cestovín až po sladkosti. V okolí mesta Vicchio sa zase turisti môžu vydať na Sentieri dei Pittori. Sú to maliarske cesty, vďaka ktorým nahliadnu na idylické miesta, ktoré inšpirovali umelcov ako Giotto, Fra Angelico či Cellini.

Turisti často prehliadajú územie Mugello, ktoré sa nachádza neďaleko Florencie, a to aj napriek jeho bohatej histórii. Ak sa vyberiete navštíviť Toskánsko, určite navštívte aj spomínaný región.
Palazzo dei Vicari, dlhoročné administratívne centrum dynastie Mediciovcov. Foto: wikimedia.org

Aj napriek tomu, že niektoré pamiatky spájajúce sa s dynastiou Mediciovcov sú pre rekonštrukcie uzatvorené, návštevníci majú z čoho vyberať. Pozrieť si môžu napríklad mohutný kamenný komplex Villa del Trebbio, v ktorom našiel svoje útočisko bankár Cosimo de´ Medici.

V San Piero a Sieve sa nachádza pevnosť spomínanej dynastie, ktorá tam stojí od 16. storočia. V rovnakej lokalite je i kláštor Bosco ai Frati, ktorý na žiadosť Mediciovcov prerobil do renesančného štýlu ich obľúbený architekt Michelozzo. No a v obci Barberino di Mugello zase stojí Villa Medicea di Cafaggiolo, ktorá bola kedysi domovom Lorenza de´ Medici, vládcu Florencie a renomovaného umeleckého mecenáša.

Ako cestovať

Najlepší spôsob prepravy je autom. Turisti môžu vyskúšať tiež „Danteho“ vlak. Ten premáva z Florencie, v ktorej sa slávny básnik a spisovateľ narodil, do Ravenny, v ktorej je pochovaný. Stojí v mestách ako San Piero a Sieve či Borgo San Lorenzo. V regióne Mugello sa okrem toho nachádza veľa cyklistických a turistických trás, ktoré často odhaľujú kus histórie. Napríklad turistická trasa zo San Piero a Sieve do Montensaria vedie popri pamiatkach, akými sú Villa del Trebbio či pevnosť San Martino.

Aké ubytovanie si vybrať

Olivia Nash odporúča v regióne Mugello ubytovanie vo Ville Campestri, stavbe z renesančného obdobia vo Vicchiu. Taktiež vo Ville Le Maschere, luxusnom rezorte s wellness centrom a kúpeľmi v Barberine di Mugello. V Monsingor della Casa v Borgo San Lorenzo, vidieckom statku s hotelovými izbami a apartmánmi či vilami na prenájom. Ak by návštevníci radšej zostali bližšie pri Florencii, tak Nash odporúča zariadenie Belmond Villa San Michele vo Fiesole, čo je asi 25 kilometrov od Borgo San Lorenzo.

Aké jedlá ochutnať

V tomto údolí, ktoré je ohraničené horami a pokryté lesmi, nájdu turisti mnohé jedlá zo zveriny a bravčového mäsa. Najmä na jeseň a v zime sú podávané s gaštanmi či hríbmi. Medzi tradičné špeciality tam patria plnené cestoviny so zemiakmi (tortelli di patate) a gaštanovými náplňami či sedliacke polievky s párkami, kapustou a cícerom.

Oplatí sa vyskúšať aj schiacciatu con l´uva (foccaciu s hroznom), hríbovú pizzu či gaštanové koláče (torta di marroni). Návštevníkov môžu zaujať tiež mäkké syry raviggiolo, ktoré sú vyrobené z kravského mlieka. Na tých si pochutnajú spolu s čerstvým chlebom pečeným v peci na drevo.

Aké vinice navštíviť

Olivia Nash odporúča navštíviť vinice Castello del Trebbio, Frescobaldi, Castello di Nipozzano alebo Castello di Pomino.

Prispievateľka Catherine Sabino píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk