20. júla 2019

Leto je v plnom prúde! Ideálnu dovolenku si môžete predstavovať akokoľvek. Nech už ide o stanovačku na talianskom ostrove Capri či pohodovú návštevu Budapešti. Existujú však situácie, po ktorých nikto z vás zaručene netúži.

Napríklad taký míting o piatej ráno, predtým, než vstanú vaše deti, odkladanie plánov kvôli „jednému rýchlemu telefonátu,“ priateľovo sklamanie, keď ste mysľou úplne mimo, alebo neustály strach z toho, čo na váš čaká, až sa vrátite späť do práce.

Našťastie existuje niekoľko osvedčených krokov, ktoré môžete veľmi jednoducho zrealizovať a zachrániť tak svoju dovolenku.

Krok 1: Zožeňte si kolegu, ktorý bude vaším „dovolenkovým kamarátom“

Môže to byť niekto, kto sa zodpovedá vám, prípadne vášmu kolegovi alebo manažérovi. Skrátka by to mal byť človek, ktorý chápe vašu prácu a je ochotný vo vašom mene vynaložiť dodatočné úsilie.

8 rád slovenského travel blogera: Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť

Jeho úlohou je zastupovať vás, kým budete na dovolenke, a všetko vám vysvetliť, keď sa z nej vrátite späť na pracovisko. Takto to zvládnete:

A) Skôr, než odídete na dovolenku, sa s týmto človekom stretnite a rozhodnite, či:

 • Máte pár mítingov, na ktorých by vás mohol zastúpiť?
 • Máte konkrétne termíny alebo výstupy, ktoré by mal sledovať?
 • Máte na Slacku nejaké kanály, ktoré by mal sledovať, a v prípade nutnosti odpovedať?
 • Sú informácie, ktoré vám pomôžu po návrate z dovolenky zorientovať sa v práci?
 • Má zmysel, aby ste tohto človeka uviedli ako kontaktnú osobu vo svojej správe o neprítomnosti?

B) Po návrate z dovolenky sa s týmto človekom ihneď stretnite, aby vám odovzdal všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť.

C) Poďakujte mu a ponúknite, že to isté pre neho urobíte počas jeho dovolenky.

Krok 2: Svoje očakávania oznámte v správe o neprítomnosti

Automatická odpoveď počas neprítomnosti je na moderných pracoviskách len málo využívaným nástrojom. Použite ho strategicky a získate si rešpekt i pokoj pre svoju myseľ.

Kam zobrať deti na exotickú dovolenku? 6 top destinácií od rodiny travel blogerov

Rozhodnite sa, ako chcete, aby prebiehala vaša dovolenka, a následne napíšte správu, ktorá zodpovedá vašim očakávaniam. Tu máte štyri príklady:

 • Monitorovacia správa: Od (dátum) do (dátum) čerpám dovolenku. Počas týchto dní budem kontrolovať správy len (frekvencia alebo konkrétny čas dňa) a reagovať na tie najnaliehavejšie. V prípade záležitostí, ktoré nie sú urgentné, sa vám ozvem po svojom návrate. Zatiaľ môžete kontaktovať (e-mailová adresa kolegu).
 • Správa o výnimke: Od (dátum) do (dátum) čerpám dovolenku. Počas týchto dní nebudem mať prístup k svojmu e-mailu. Ak ide o naliehavú záležitosť, tak mi prosím napíšte na (telefónne číslo) alebo kontaktuje (e-mail kolegu). Na zvyšné správy odpoviem po svojom návrate.
 • Tajomná správa: Od (dátum) do (dátum) čerpám dovolenku. Počas týchto dní nebudem kontrolovať svoju e-mailovú schránku. Ak ide o naliehavú záležitosť, kontaktujte, prosím, (e-mailová adresa kolegu). Vo zvyšných prípadoch sa vám ozvem po návrate.
 • Drsná správa o pripomienkach: Od (dátum) do (dátum) čerpám dovolenku a nebudem si kontrolovať svoju e-mailovú schránku. Vzhľadom na regeneračný účel dovolenky si plánujem po svojom návrate správy prijaté v mojej neprítomnosti vymazať a nedobiehať. Preto vás prosím znova mi odoslať svoju správu po (dátum) alebo počas mojej neprítomnosti kontaktovať (e-mailová adresa kolegu).

Pri vytváraní automatickej odpovede si nezabudnite nastaviť status na Slacku, aby ste všetkým pripomenuli, že ste preč.

Krok 3: Po návrate si zabezpečte pokojný pracovný deň

Bez ohľadu na všetko ostatné, po návrate budete mať určite čo dobiehať. Namiesto toho, aby ste boli prvý deň dezorientovaní, si radšej naplánujte pokojný a najmä nenápadný pracovný deň. Počas neho pracujte, no uistite sa, že o vás vie vopred čo najmenej ľudí. Tento deň venujte:

 • Dobiehaniu e-mailov
 • Stretnutiu so svojím dovolenkovým kamarátom
 • Preštudovaniu príslušných kanálov na Slacku
 • Príprave na nasledujúci týždeň

Možno nie je reálne, alebo to dokonca sami nepreferujete, aby ste sa počas dovolenky úplne odpojili od sveta a práce. No vďaka týmto krokom si môžete svoj pobyt i návrat na pracovisko vychutnať.

Prispievateľky Shani Harmon a Renee Cullinan píšu pre Forbes.com o progresívnej práci. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk